142 találat a(z) gépjármű cimkére

Cég tulajdonában álló gépjármű költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk tulajdonában 10 db VTSZ 8703. (2 db személygépkocsi és 8 db kistehergépjármű) besorolású gépjármű, valamint 1 db tehergépjárműnek minősülő gépkocsija van. Minden gépjárműhöz menetlevelet vezetünk, valamint rendszámra szóló üzemanyag-kártyával végzik a tankolást. Kérdésem, hogy a leírt dokumentumok (számla, menetlevél) elegendőek-e a gépjármű üzemanyag-elszámolásához? Könyvelőnk ragaszkodik a számított fogyasztási norma feletti üzemanyag-költség különbözetének áfa-megfizetéséhez, hivatkozva a 60/1992. (IV. 1.) kormányrendeletben foglaltakra. Mely jogszabályhely rendelkezik/rendelkezhet arról, hogy fogyasztási normát kell számolni és a számított normaösszeget meghaladó üzemanyag-költség utáni forgalmi adót meg kell fizetni? Válaszát előre is köszönöm: Edit

Huzavona költöztetett új gépjármű áfájánál Cikk

Ha külföldi adóilletőségű magánszemély Magyarországon olyan új gépjárművet vásárol, amely azonnal átkerül a magánszemély adóügyi illetősége szerinti EU-s tagállam területére, a magyar kereskedő nem számíthat fel áfát a gépjármű értékesítésére. Fordított viszonylatban természetesen ugyanez a szabály. A gyakorlatban mégsem így van.

Közúti ellenőrzéssorozat a környezetkímélőbb autózásért Cikk

Folytatódik a több mint két évtizedes múltra visszatekintő Közúti Közlekedési Környezetvédelmi Akció, szeptember 17. és 21. között az Európai Mobilitási Héthez kapcsolódó ellenőrzéssorozattal a környezetbarát, energiatakarékos gépkocsihasználat fontosságára hívják fel a figyelmet – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Viszonteladásra vásárolt gépjármű üzemanyagköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk használt személygépjármű viszonteladóként tevékenykedik, illetékfizetési mentesség keretében. Az eladásra váró gépkocsik gyakran nagyon alacsony üzemanyagszinttel érkeznek társaságunkhoz, így a gyártók által előírt minimális üzemanyagszint (adott esetben pl. 100 km minimális megtehető távolságot kell biztosítania az üzemanyagtartálynak, hogy ne következzenek be károsító kémiai-fizikai elváltozások) biztosításához, valamint a potenciális vásárlók által a gépkocsik kipróbálásakor megtett próbautak kapcsán felmerült üzemanyagfogyás visszapótlásához sokszor kell üzemanyagot tankolni az eladásra váró autókba. Ráadásul üres, vagy közel üres üzemanyagtartállyal eladni sem igazán lehet személygépkocsikat, mert a vásárlók igénylik, hogy azzal a biztonságtudattal indulhassanak útjukra frissen vett autójukkal, hogy kényelmesen eljuthatnak a legközelebbi töltőállomáshoz. Kérdésem a fentebbi, a biztonságos üzemelést és az értékesítés hatékonyságát célzó, a vállalkozás érdekében felmerült üzemanyagköltségek elszámolhatóságára vonatkozik: Milyen bizonylatolás szükséges ezen üzemanyagköltségeknek a vállalkozás érdekében történő elszámolhatóságához, valamint milyen feltételeknek kell megfelelni a tárgyban szereplő üzemanyagköltségek áfarészének visszaigényléséhez (feltételezve, hogy nem a le nem vonható áfa körébe tartoznak)? Nagyon köszönöm a segítséget előre is!

Külföldi gépjárműjavítási költség továbbszámlázása a lízingcégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk operatív lízing keretében bérel céges autót. A kérdéses autó Lengyelorszában elromlott és szerelőhöz kellett vinni. A szerelő átvizsgálta az autót, s ezért felszámított diagnosztikai díjat 120 zlotyi + 27,6 áfa = 147,6 zlotyi, illetve megrendelte a szükséges alkatrészeket, melyet szintén számlázott (320,32 zlotyi + 73,67 áfa = 393,99 zlotyi). Azonban az alkatrészek nem kerültek beépítésre a kiküldetés rövidsége miatt, hanem hazahozták Magyarországra. A szerelő cég mind a szolgáltatást, mind az alkatrészeket lengyel áfával növelten számlázta ki. Mivel céges gépjárműhöz kötődnek a számlák, így annak áfatartalmát nem tudjuk visszaigényelni. Viszont a magyar lízingcéggel történt megállapodás szerint a felmerült költségeinket továbbszámlázhatjuk neki. Ebben az esetben hogyan tudjuk továbbszámlázni ezen tételeket? Ha továbbszámlázzuk a költséget teljesen, akkor visszaigényelhetjük a lengyel áfát (23%) a 18ELEKAFA nyomtatvány segítségével? A továbbszámlázásnál a nettó összegre számítom fel a magyar 27% áfát? Hogyan járok el helyesen? Válaszát előre is köszönöm!

Gépjármű utáni termékdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérnénk szíves állásfoglalásukat: egy gépjármű kiskereskedelemmel foglalkozó cég külföldről hoz be autókat. Kérdésünk, hogy a behozott autók után hogyan kell a termékdíjbevallást elkészítenünk? Az abroncs után kell termékdíjadót fizetnünk? Illetve miként jelentkezzünk be a termékdíjadó alá? Válaszát előre is köszönjük. Tisztelettel: T. Mária

Nyílt végű pénzügyi lízing-áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy áfás kft., amelynek egyetlen tevékenységi köre maradt: az ingatlan-bérbeadás, amelyre az adómentességet választotta. Nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt egy 9 személyes (forgalmi szerint szgk.) gépjárművet. Levonásba helyezhetjük-e az áfáját, illetve ugyanezen gépjármű értékesítésekor kell-e áfát fizetni? Válaszukat előre is köszönöm!

Áfa lízingelt gépjárműnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari szolgáltatást végző ügyfelem tehergépjárművet vásárolt zárt végű pénzügyi lízing keretében. Az autó saját tömege 1750 kilogramm, megengedett tömege 3030 kilogramm. Szállítható személyek száma 3 fő, VTSZ szám: 8704. A lízingbeadó banktól egyetlen számlát kapott, a teljes összegről, mely az áfát is tartalmazza. Az önerőt pénzügyileg teljesítette, a fennmaradó lízingdíjat 96 hónap alatt fogja kifizetni. Kérdéseim a következők: 1. Az áfa a számlán szereplő teljesítési dátummal (2018. 4. hó) teljes összegben visszaigényelhető-e? Olvastam az úgynevezett 75 napos visszaigénylési szabályról, ez mit jelent? Zárt végű pénzügyi lízing esetén milyen feltételeknek kell fennállni ahhoz, hogy levonható legyen az áfatartalom? 2. Van-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége a cégnek az esetleges magáncélú használat miatt? Ha nyilatkozik, hogy kizárólag a cég tevékenységéhez használja a tehergépjárművet, mentesülhet-e a cégautóadó-fizetési kötelezettség alól? Segítségét, válaszát előre is köszönöm!

Áfa lízingelt gépjárműnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari szolgáltatást végző ügyfelem tehergépjárművet vásárolt zárt végű pénzügyi lízing keretében. Az autó saját tömege 1750 kilogramm, megengedett tömege 3030 kilogramm. Szállítható személyek száma 3 fő, VTSZ szám: 8704. A lízingbeadó banktól egyetlen számlát kapott, a teljes összegről, mely az áfát is tartalmazza. Az önerőt pénzügyileg teljesítette, a fennmaradó lízingdíjat 96 hónap alatt fogja kifizetni. Kérdéseim a következők: 1. Az áfa a számlán szereplő teljesítési dátummal (2018.4. hó) teljes összegben visszaigényelhető-e? Olvastam az úgynevezett 75 napos visszaigénylési szabályról, ez mit jelent? Zárt végű pénzügyi lízing esetén milyen feltételeknek kell fennállni ahhoz, hogy levonható legyen az áfatartalom? 2. Van-e cégautóadó fizetési kötelezettsége a cégnek az esetleges magáncélú használat miatt? Ha nyilatkozik, hogy kizárólag a cég tevékenységéhez használja a tehergépjárművet, mentesülhet-e a cégautóadó fizetési kötelezettség alól?egítségét, válaszát előre is köszönöm!

Gépjármű-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Német adóalany magyar adóalanynak szeretne bérbe adni személygépkocsikat hosszabb időre, tartósan. A bérbe adott gépjárművek száma folyamatosan nőne. A magyar vállalkozás a gépjárműveket további bérbeadással hasznosítaná. Az autók bérbeadása, a tárgyi feltételek biztosítása itt történik Magyarországon, a gazdasági tevékenységből származó bevétele Magyarországról keletkezik. A kérdésem az lenne: – Van-e szükség ebben az esetben a német adóalanynak Magyarországon áfaregisztrációra? – Keletkeztet-e telephelyet a német adóalanynak áfa szempontjából ez a folyamatos, tartós bérbeadás itt, Magyarországon? – A német adóalanynak milyen módon kell a számlát kiállítania a magyar adóalany felé? Válaszát előre is köszönöm!

Folytatódik az amerikai–EU nyilatkozatháború Cikk

Donald Trump amerikai elnök azzal fenyegette meg szombaton az Európai Uniót, hogy „adót fog kivetni az Európában gyártott autókra”, ha az unió tényleg megtorló intézkedéseket hoz válaszul arra, hogy az Egyesült Államok vámot készül bevezetni az acél és az alumínium importjára.

Egyéni vállalkozó 500 kilométer gépjármű gyed/gyes alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozóként gyed és gyes alatt, 2017-ben egyáltalán nem végeztem keresőtevékenységet. A munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében egy magánszemély látja el. A kérdésem, hogy ezidő alatt van-e lehetőség a havi 500 kilométeres gépjármű-költségátalány elszámolására?

Egyéni vállalkozás öröklése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öröklés jogcímén az egyéni vállalkozást az örökhagyó gyermeke örökölte. A gyermek az egyéni vállalkozást tovább kívánja folytatni. Az örökhagyó végintézkedést hagyott hátra, ami a következőket tartalmazza: "Az örökhagyó nevén nyilvántartott egyéni vállalkozás "minden jogát, s kötelezettségét" gyermekére hagyta – végintézkedés alapján." Örökös a végrendeletet a hagyatékátadás alapjául elfogadta az alábbiak szerint: Örökös az egyéni vállalkozás körébe tartozó, hagyatékot képező vagyontárgyakat – azaz a leltározott gépjárműveket – és az OTP Banknál vezetett vállalkozói pénzforgalmi számla egyenlegét a végrendelet szerint kérte átadni. A leltározott gépjárművek és bankszámla az egyéni vállalkozás vagyonához tartoztak a halálozás előtt. A fent leírtak alapján különböző vélemény alakult ki arról, hogy a gépjárművek és a bankszámla a hagyaték miatt továbbra is a vállalkozás vagyonát jelentik vagy az örökös magánvagyonához tartoznak. Kérem álláspontjukat. Tisztelettel: Krisztiánné

Kevesebb a biztosítatlan gépjármű Cikk

Lényeges javulás állt be a magyarországi utakon kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás nélkül közlekedő gépjárművek számát tekintve: 2017 szeptember végén – az öt évvel korábbi 5,8 százalékkal ellentétben – a járművek 1,8 százaléka nem rendelkezett kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással, tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).

Gépjármű értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Cím! Segítségét kérem az alábbi témakörben: 2004. év májusától működő egyéni vállalkozó 2017. január 01-jéről kata hatálya alá tartozik. 1. 2013 októberében vásárolt tehergépjárművet a vállalkozásra. Az értékcsökkenést 7 év alatt számolja el, melyből 4 év eltelt. 2017 decemberében a tehergépkocsit értékesíti. A tehergépjármű nettó eladási értékét egyéb bevételként elszámolja. A fennmaradó 3 év értékcsökkenését, mely nem lett elszámolva hogyan kell kezelni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink