67 találat a(z) de minimis támogatás cimkére

Pályázati támogatás és tao-kedvezmény Kérdés

De minimis támogatás Kérdés

Csekély összegű támogatás: nehézségek a de minimis értelmezésében, alkalmazásában Cikk

Az adórendszeren belüli (közvetett) csekély összegű támogatások ellenőrzési tapasztalatairól tett közzé összefoglalót honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Kisfaludy-támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től támogatást nyert panzió fejlesztésére. A projekt fizikai befejezése 2020 januárjában megtörtént, de már 2019-ben kaptunk támogatási előleget. Két ütemben történt a fejlesztés üzembehelyezése: 2019. júliusában és 2020 januárjában. A támogatói okirat szerint a nyújtott támogatás a 22/2017 (VI. 29.) NFM rendelet alapján csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, de arra sehol sem találunk utalást, hogy a támogatás számviteli elszámolása hogyan történhet. A mai napig nem történt még meg a végleges elszámolás. Lassan készülünk a 2019. évet zárni. Kérem mutassa be nekem, hogyan történik a támogatás számviteli elszámolása, abban az esetben, ha a mérlegkészítés időpontjáig nem történik meg az elszámolás, és abban az esetben is, ha megkapjuk a maradék összeget a mérlegkészítésig! Köszönöm szépen!

De minimis támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Kisfaludy Fejlesztési Program Szállásfejlesztési Konstrukció keretében a Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt egy egyéni vállakozónak a beadott projektben elfogadott és elszámolható költségek fedezetére vissza nem térítendő támogatást nyújtott. 2019. 12. 31-éig kellett megvalósítani a fejlesztést, melyet a vállalkozó megvalósított. A támogatás utófinanszírozású, melyre 2019-ben 50% előleget utaltak át, 10 500 ezer forintot. A másik 50%, ami szintén 10 500 ezer forint, 2020-ban kerül átutalásra. A Támogatói Okirat szerint ez a támogatásfajta de minimis támogatásnak minősül. A fejlesztések teljes egészében 2019. évben kerültek beszerzésre és kifizetésre. A kérdésem az, hogy az egyéni vállalkozó 2019. évi szja-bevallásában hogyan kell szerepeltetni, milyen sorokba milyen összeget kell beírni. A 2020. évi szja-bevallásban majd mit kell szerepeltetni? Válaszukat köszönöm.

1408/2013/EU rendelet Kérdés

Lepsényi Mária részére. Kérdés, korábban Lepsényi Mária által megválaszolt kérdéshez. https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_14_mezogazdasagi_egyeni_vallalkozo_k_uhn Tisztelt Lepsényi Mária! A fent meghatározott kérdéshez szeretném azt megkérdezni, hogy a Földművelésügyi Értesítő LXIX. évfolyam 4. számában, (2019.06.17) 2. oldalon a közleményekben az 1408/2013/EU rendelethez 25 000 Eurot közölnek. Szeretném megtudni, hogy 15 ezer vagy 25 ezer Euro az értékhatár. Köszönettel Boros Zsanett

De minimis támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Amennyiben egyéni vállalkozó vagy őstermelő csekély összegű támogatást kap (a támogatási okiratban így is szerepel), bevételként kell-e könyvelni?Agrárszéchenyi kártyához köthető kamattámogatás költségek fedezetére kapott támogatásnak minősül-e, mivel csak a támogatás nélküli részt kell megfizetni a banknak? 2019-től a méhegészségügyi csekély összegű támogatást (500Ft/család) nem kell számlával igazolni, akkor ez egyéb bevételként kezelendő? Egy másik szakkiadvány szerint a csekély összegű támogatásokat nem kell a könyvekben bevételként kezelni, (nem könyvelendő tétel semmilyen könyvvezetés esetén), csak egy nyilvántartást kell vezetni, amiből látható a 3 éves göngyölítésbe összeszámítandó támogatások aktuális összege. Sajnos ettől eltérő szakmai írást is olvastam. Melyik a követendő helyes eljárás? A nyilvántartással kapcsolatban van még egy kérdésem. A 3 évet hogyan kell számolni? Például, ha az egyén vállalkozónak vagy őstermelőnek a bevallásban van figyelembe véve adókedvezmény, akkor a benyújtás napjától kell a három évet visszaszámolni, vagy az adókedvezményt 12. 31-ével kell számolni és ettől a naptól kell kiszámolni? Válaszukat előre is köszönöm.

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó kisvállalkozói kedvezménye Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem, hogy az alábbi kérdés megválaszolásában szíveskedjenek segítséget nyújtani! Egyéni vállalkozó, aki főtevékenységeként növénytermesztéssel foglalkozik, vállalkozói tevékenységéhez 2019. évben tárgyi eszközt vásárolt (kombájn). A tárgyi eszköz alaptevékenységet szolgál és korábban még használatba nem vett, új tárgyi eszköz, ezért az egyéni vállalkozó a vállalkozói adóalap megállapításakor az úgynevezett kisvállalkozói kedvezményre lenne jogosult [szja-törvény 46/B. § 6. bekezdés d) pontja]. Az igénybe vett kisvállalkozói kedvezmény adótartalma csekély összegű „de minimis” támogatásnak minősül. „A de minimis támogatás összege bármely 3 adóévben legfeljebb - 200.000 eurónak megfelelő Ft összeg lehet általános csekély összegű támogatás esetén, - 25.000 eurónak megfelelő Ft összeg lehet mezőgazdasági csekély összegű támogatás esetén.” Nem tudjuk meghatározni, hogy mely tevékenység minősül elsődleges mezőgazdasági termelésnek. Esetünkben az egyéni vállalkozó nem termeléssel foglalkozik, hanem növénytermesztéssel. Ebben az esetben vonatkozik rá a 25.000 euró határösszeg, vagy a 200 000 euró keretösszeget lehet figyelembe venni? A kombájn beszerzési ára 90 000 ezer forint, a vállalkozó nyeresége pedig 100 000 ezer forint felett van, ezért lenne fontos annak megítélése, hogy meddig veheti figyelembe a csekély összegű támogatást. Segítségüket köszönöm!

De minimis támogatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. új homlokrakodó gépet vásárol 2,5%-os NHP fix hitelre, melyből a hitel összege 20 millió Ft, a többi önerő lenne. Szeretném megkérdezni, hogy a de minimis támogatás igénybe vehető-e akkor is, ha a cég az NHP hitellel vásárolja a gépet. Várom válaszukat! Üdvözlettel

GINOP-támogatással kapcsolatos költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértó! Cégünk a GINOP keretén belül K+F támogatást nyert. Ez három részből álló,:de minimis támogatás, ingatlanépítéshez és gépbeszerzéshez kapcsolódó regionális beruházási támogatás, valamint K+F projekthez nyújtott támogatás, melyhez támogatási előleg folyósítása is kapcsolódik. 2017-18. években megtörtént az eszközök beszerzése, 2019. 07. hóban indult el a kutatás. Értékcsökkenés és bérköltség 2019-ben merül fel először. A 2019-es üzleti év zárásáig biztosan nem lesz záró elszámolás a támogatóval. Az lenne a kérdésem, hogy ezen projekt keretében felmerült költségek ellentételezésére van-e lehetőség, hogy a cég eredménye ne legyen negatív? Természetesen a 2017-ben befolyt előleget a kötelezettségek között mutatjuk ki, és ha jól értelmezem, a 2018. évi XLI. törvény 216. §-a nem alkalmazható a mi pályázatunk számviteli elszámolására. Előre is köszönöm a segítséget. B. Éva

De minimis a 1829 bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. 06. hónapban induló vállalkozás 2018.11.27. dátummal bérköltség-támogatást kapott a dolgozója után, 2018.12.01. foglalkoztatáskezdettel. A határozat szerint az összeg 1 262 721 forint és 3889 euró. Kérdésem az, hogy hol kell szerepeltetnem és mekkora összeget a 1829-es bevallásban? Az útmutató a feltételek között előző évről is beszél, de ebben az esetben az nincs, és ez zavart meg. A 1829-02-01 b oszlopában 138 ezret és 12 ezret, valamint a 1829-03-02 lap 25. sorában a c oszlopban 12-t tüntetek fel? A különbözetet a határozathoz képest 2019-ben a 1829-esben kell bevallani? Köszönöm válaszát.

Reklámadóról szóló törvény, de minimis támogatás Kérdés

A támogatás igénybevételéhez az adózónak jelentenie kell, hogy reklámbevétele volt, és a kiosztott támogatásokról az államnak is nyilvántartást kell vezetnie. Ezért kell a csekély reklámbevételt elérő vállalkozásoknak is kitölteniük az adóhatóság honlapján megjelent REKNYIL adatlapot. Különben eleshet a támogatástól, és még a 7,5 százalék reklámadót is meg kell fizetni. Igaz ez?

De minimis támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk munkavállalók foglalkoztatására 2018-ban több támogatást is elnyert. A de minimis támogatás tartalmat a 1829-es bevallásban hogyan kell szerepeltetni, ha a megítélt támogatástól kevesebb lett folyósítva (a munkavállaló távozott a támogatási időn belül)? A megítélt összeg, vagy a realizált (és munkaügyi központ által visszaigazolt) összeget vegyük figyelembe? Köszönettel

Reklámadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk mezőgazdasági nagyüzem, reklámadóval kapcsolatos kérdésünkre szeretnénk választ kapni. A reklám közzétevőjére vonatkozó szabályok szerint mentes az adó alól a reklámközzétevő adóalany adóköteles tevékenységéből származó adóévi nettó árbevételéből 100 millió forint [Ratv. 5. § (3) bekezdés]. A mentesség csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, tehát összege a meg nem fizetett adó összege (max.7,5 millió forint), amely az EU működéséről szóló szerződés 107. és108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1407/2013/EU bizottsági rendelet szabályaival összhangban vehető igénybe [Ratv. 5. § (4) bekezdés]. Ez alapján a három egymást követő adóévben az adórendszeren kívüli és belüli de minimis támogatások együttes összege nem haladhatja meg a 200 ezer eurót. A de minimis támogatás igénybevételére akkor van mód, ha az adózónak van szabad de minimis kerete, és ezt a keretét a mentesség mértékéig erre a célra kívánja felhasználni. Azon reklámközzétevőknek, amelyeknek az adóköteles tevékenységből származó nettó árbevételük nem haladja meg a 100 millió forintot, és a csekély összegű támogatásnak minősülő adómentességet igénybe veszik, továbbra sem keletkezik adófizetési kötelezettségük. Kérdésünk: társaságunknak 13 000 000 *7,5%= 975 000 forint reklámadót kellene fizetnie. Élhetünk-e a mentességgel, ha ez idáig nem vettük figyelembe ezt a de minimis kedvezményt? Köszönjük.

Csekély de minimis támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előző levelemben a csekély de minimis támogatás iránt érdeklődtem. A válaszban olvastam, hogy a beruházási adóalap-kedvezmény választható. Ez mit jelent? Milyen további feltételeknek kell megfelelni egy esetleges ellenőrzéskor, ha a beruházási adóalap-kedvezményt, vagyis az erre jutó adót csekély de minimis támogatásként kívánjuk igénybe venni a 200 000 Euro/3 éven kívül, illetve, hogy a dokumentációt 10 évig meg kell őrizni? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink