338 találat a(z) bérpótlék cimkére

Munkaidőkeretben történő foglakoztatás – vasárnapi pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésünk, hogy ha a munkáltató egyhavi munkaidőkeretben dolgoztatja a doglozókat, kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? A cég szórakoztató, illetve éttermi jellegű szolgáltatást nyújt (bowling, billiárd). A nyitvatartási idő: 9-24 óra, minden nap. Vasárnap és ünnepnapon is nyitva vannak. Kell-e a dolgozóknak valamilyen pótlékot fizetni abban az esetben, ha kapnak másik szabadnapot a vasárnap, illetve ünnepnapon végzett munka esetén? Kell-e pótlékot fizetni, ha a dolgozó munkaideje változó? 9-17, 16-24, 10-18: ilyen beosztások is előfordul egy embernél. Kell-e alkalmazni a 30 százalékos éjszakai pótlékot, ha 18-24 óra között dolgozik a dolgozó, mivel eltérő a munkarendje, tehát nem minden nap ugyanabban az időben dolgozik? Amennyiben a dolgozó nem kapja meg a kellő szabadnapot, arra az időre, ami a munkaidőkereten felül van, milyen bért, pótlékot kell fizeni? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel: ADINO Kft.

Diák foglalkoztatása néhány napra külföldi partnerszerzés céljából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített foglalkoztatottal kapcsolatosan elszámolható költségek címmel korábban már feltettünk egy kérdést. Annyiban változott a dolog, hogy a diákot rendes munkaviszonyban foglalkoztatják majd 01.29.-02.03. között. Külföldre megy a cég partnerszerzés céljából, ehhez viszik a lányukat tolmácsolni, akit rendes munkaviszony keretében alkalmaznak majd az adott időszakban határozott időre. Kérdés, hogy mivel szombaton és vasárnap is dolgozni fog, milyen pótlékok illetik meg? Külföldön a rendezvény, amire mennek, hétvégén lesz, ezért van szükség a hétvégi munkavégzésre. A bt.-tulajdonos felesége is munkaviszonyban van. Kell-e számolni részére is valamilyen pótlékot? A feleség kap másik szabadnapot erre az időre, a lányuk viszont nem, ő minden nap dolgozni fog. Kiküldetés címszó alatt kell-e számfejteni bármilyen összeget? Kérnénk a segítségét! Köszönjük szépen előre is! ADMINO Kft.

Munkaidő – szabadnap Kérdés

Egy kereskedelmi kft. alkalmazottja bolti eladóként dolgozik. Munkaszerződésében heti 44 óra munkaidő szerepel. A bolt hétfőtől szombatig nyitva van, és az eladó minden nap dolgozik. Kell-e szabadnapot adni, vagy valamilyen pótlékot fizetni, ha a heti munkaidőkeretet nem lépte túl a tényleges munkaideje?

Advent vasárnapi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kiskereskedelmi üzlet, mely a törvény hatálya miatt vasárnap nem tarthat nyitva, 2015. decemberben az adventi vasárnapokon foglalkoztatta alkalmazottait. Az elvégzett munka a törvényes havi munkaidőkereten belül van. Kérdésem, hogy a vasárnapi pótlék mértéke 50 vagy 100 százalékos lesz? Köszönettel: Csillám Ilona

Munka karácsonykor, ünnepnapon: így lehet dolgozni, dolgoztatni Cikk

Az ünnepek előtti időszakban gyakran felmerülő kérdés kit, és mennyi juttatásért lehet dolgoztatni aranyvasárnap, karácsonykor és az újesztendő első napján. Cikkünkben összefoglaltuk a vasárnapi és ünnepnapi munkavégzésre, annak díjazására vonatkozó szabályokat.

Kötelező-e a garantált bérminimum? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég, ahol dolgozom, a következők szerint alkalmaz: heti 40 órás munkaviszonyban, órabérrel. Azonban kevesebbet dolgozok, mint a havi kötelező munkaóra, és így az adott havi alapbérem nem éri el sem a minimálbért, sem pedig a garantált bérminimumot. Például, ha havi 10 napot dolgozom, akkor az alapbérem 10 nap*12 óra*702 Ft/óra plusz a bérpótlék. Helyesen jár el a munkáltatóm? Válaszát köszönöm!

Munkaszüneti napra járó bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megszakítás nélküli munkarendben, több műszakban dolgozó munkavállalónak mennyi órára fizetem a 100 százalékos pótlékot, ha november 1-jén 21 óra 30-tól dolgozik november 2-án reggel 6-ig?

Munkaidőkeret – készenléti jellegű munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünkben 5 portást foglalkoztatunk úgy, hogy egymást váltva (mindig csak egy portás lát el szolgálatot) dolgoznak 24 órában. Van megállapodás a készenléti jellegű munkakörről, illetve 24 órás foglalkoztatásról. Mivel a munkakörük jellege megengedi, ezért vasárnapra és munkaszüneti napra rendes munkaidő osztható be számukra? A pótlékról olyan megállapodás van, hogy azt az alapbér magában foglalja. Kérdésem az lenne, hogy a fentiek szerint helyesen járunk-e el? További kérdésem az lenne, hogy ezeket a portásokat csak munkaidőkeretben lehet foglalkoztatni 24 órában? A munkaidőkeret meghatározható-e úgy, hogy 3 hónapra az átlagos 6 szolgálatot (144 óra) meghaladó 7 szolgálati időt tervezünk be havonta, így a háromhavi keretük nem 432, hanem 504 óra lenne annak érdekében, hogy az esetleges helyettesítéseket el lehessen látni. Jogszerű-e az a megoldás, hogy amennyiben helyettesítésre nem volt szükség, akkor a munkaidőkeret lejárta előtt a kötelezően teljesítendő keretet 432 órára módosítjuk annak érdekében, hogy nem legyen hiányuk a munkaidőkeret leteltekor, így ne kapjanak kevesebb bért. Ha a munkaidőkereten felül végezne munkát valamelyikük, akkor kell-e valamilyen plusz összeget kifizetni a dolgozónak, ha van megállapodás a pótlék alapbéresítéséről? A munkaidőkeretben a szabadságot és a keresőképtelenséget ledolgozott időként tartjuk nyilván.

Készenléti jellegű munkakör – munkaszüneti nap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünkben 24/96 beosztásban dolgoznak portások készenléti jellegű munkakörben, 12 órás napi munkaidő alkalmazásával. Ebben az esetben teljes munkaidős foglalkoztatásnak lehet-e tekinteni a portások foglalkoztatását? Munkaszüneti napra a portásoknak rendes munkaidőt el lehet-e rendelni? Ebben az esetben kell-e fizetni pótlékot? Ha a minimálbérnél magasabb alapbérük van, amit szerződésben úgy kezelünk, hogy az a pótlékokat is magában foglalja, akkor jogszerű-e az a megoldás, hogy helyettesítés esetén a plusz szolgálatra csak az alapbért fizetjük?

Jövőre is kapnak bérpótlékot a szociális dolgozók Cikk

Jövőre is megkapják a bérpótlékot és a bérkiegészítést a szociális területen dolgozók a kormány csütörtöki döntése értelmében – jelentette be a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

Készenlét díjazása ünnepnapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérjük tájékoztatásukat, hogy a munkavállalót milyen jogcímeken illeti meg munkabér a következő esetben: A munkavállaló általános munkarendben (hétfőtől péntekig dolgozik) informatikus munkakörben. Havidíjas bérezésű. A munkáltató nem tartozik a munka törvénykönyve 101. § (1) bekezdésében felsorolt munkáltatók közé. Nem alkalmaz munkaidőkeretet. Ha munkaszüneti napra szeretne készenlétet elrendelni a munkavállalónak, milyen jogcímen illeti meg díjazás a dolgozót erre a napra (alapbér, pótlékok stb.)? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel, Lévay Tünde

Bérpótlék – Műszakpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy munkavállaló egy 21 munkanapos hónapban 12 napot dolgozik 14-20 óra között, és 9 napot 8-14 óra között, akkor jár neki műszakpótlék? Köszönöm!

Belső szabályzat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég munkavállalói általános munkarend szerint dolgoznak. Időnként hétvégi, esetleg munkaszüneti napra is elhúzódó kiküldetésben vesznek részt. A munkaszüneti napon, hétvégén végzett munka után az Mt. szerint a munkáltatónak fizetnie kell a munkabért és a 100 százalékos pótlékot. Ha belső szabályzatban rögzítik, hogy a munkáltató pótlékokat nem fizet, de szabadon csúsztatható/kivehető a munkanapokon kívül végzett munkaidő, ezt megteheti? Van bármilyen lehetősége a munkáltatónak, hogy az ilyen pótlékok kifizetését elkerülje, illetve kifizetésen kívül máshogy kompenzálja? Köszönettel.

Ügyelet díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hotelt üzemeltető kft. a recepciósokat szeretné 24 órás időtartamban foglalkoztatni. Arra gondoltunk, hogy 12 óra tényleges munkavégzés és 12 órás ügyeleti rend szerint osztanánk be őket. Az ügyelet alatt valószínűsíthető, hogy alkalomszerűen fognak munkát is végezni. Megteheti ezt a munkáltató? Ebben az esetben megállapodhatunk a munkavállalóval átalányban úgy, hogy az ügyelet díjazása nem 40, hanem 50 százalékos lesz? Az 50 százalékos pótlékot az alapbérből számolnánk, de ebben az esetben az 50 százalék nem pluszban járna, hanem ennyi a díjazása, igaz? És abban az esetben, ha az ügyelet hétvégére, fizetett ünnepre esik, akkor kell még ezen felül is pótlékot számfejtenünk? Ügyeletre egy étterem szakácsait is be lehet osztani? Mondjuk napi 12 órát dolgoznak, majd 5 órát ügyeletben töltenének el. Köszönöm előre is a gyors választ!

Túlóra elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy átlagos, heti 40 órás munkaviszonyban, a munkavállaló túlórázik (munkaideje 8:00-16:00-ig tart hétköznapokon) például 16:00 helyett 17:00-ig dolgozik, jár neki 100 % bér és 50 % pótlék vagy másnap 8:00 óra helyett 9:00 órakor kezdődhet a munkaideje? Esetleg 9:30-kor? Hogyan kell a túlórát pihenőidővel megváltani? Vagy jár a munkabér (100 %) az egy óra túlórára és az 50% pótlék helyett pihenőidő? 50 % mennyi pihenőidőnek felel meg? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szk. tartós bérlet áfa 2025.01.01-jétől

Nagy Norbert

adószakértő

KIVA-alapot növevő tétel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink