163 találat a(z) anyagköltség cimkére

Használt ingatlanok eladása Kérdés

2017-ben alakuló kft. fő tevékenysége használt lakóingatlanok vásárlása, felújítása, eladása (magánszemélyeknek, cégeknek).Tárgyévben maximum kettő ilyen ingatlan lenne. Kérdésem: induláskor áfakörbe be kell-e jelentkeznie? Ha igen, az általános szabályok szerint? Vételkor nincs áfa felszámítva, felújításkor az anyagköltség áfája visszaigényelhető-e, illetve, ha eladja tárgyéven belül az ingatlant, az eladáskor áfa terheli-e, ha igen, hány százalék?

Befejezetlen termelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari cég intézmények festésével, burkolásával stb. foglalkozik. Alvállalkozót foglalkoztat. Anyagköltsége az árbevétel kb. 16%-át teszi ki. Év végén vannak olyan munkák, amelyek 2016-ban kezdődtek és majd a 2017. évben kerülnek kiszámlázásra. Kérdésem: helyesen járok-e el, ha a készültségi fok meghatározása alapján ezeket a munkákat befejezetlen termelésként veszem "leltárba"? 2016. 12. 31-én az ügyvezető írásban határozza meg. Egy másik cég folyamatos karbantartásokat végez és az áthúzódó munkákat készültségi fok alapján veszi leltárba. Ez így elszámolható? Válaszát köszönöm szépen! Üdvözlettel: Anikó

Számla megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. karbantartatja a gépeit külsős vállalkozóval. A számla tartalmaz alkatrészt és munkadíjat is – ami vagy a számlán vagy számlarészletezőn látható. Meg szoktam bontani karbantartási anyagköltségre (T51.) és karbantartási költségre (T52.). A könyvvizsgáló jelezte, hogy ez így nem jó, mert szerinte ez komplett szolgáltatás és a számviteli törvénynek ez lehet, hogy így nem felel meg. Szerinte számlát nem bontunk meg. Mi a helyes könyvelés? Válaszát előre is köszönöm!

Egyszerűsített éves beszámoló kiegészítő melléklete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell értelmezni a Sztv. 96 paragrafusának (3a) bekezdését? Ha az eredménykimutatásban jelentősnek minősül az anyagköltség, akkor mit kell bemutatni? Megjegyzem, az eredménykimutatásban nincsenek arab számok (az Sztv. mellékletében vannak). Egy szakértő szerint azokat a tételeket is szerepelteni kell a mellékletben, melyek nálunk nincsenek. Például nincs vezető tisztségviselőnek folyósított kölcsön. Mi a véleménye erről?

Autókereskedés – egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét a következőkben. Alanyi adómentes egyéni vállalkozó kisértékű autókat hoz be Svájcból. Az autókat külön rendszerezzük: beszerzés, a hozzá kapcsolódó vám, áfa, ráköltött anyagok. Az lenne a kérdésem, hogy miként kell könyvelni a ráköltött alkatrészek értékét? Anyagköltségnek, vagy része az áru értékének úgy, mint a vám, az áfa és a hazaszállítás költsége, a honosítási, hatósági díjak? Év végén nem lett eladva kettő autó. Ezeknek a költségeit szintén elszámolom az eladásra beszerzett áruk között, és a bevallás megfelelő sorába beírom a leltárkészlet értékét? Várom gyors válaszát! Köszönettel.

Installáció készítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy installáció készítése hová könyvelhető? A számla bto 863 600 forint, amely tartalmazza a szerelést, az anyagot és a munkadíjat. A számlában nincs külön részletezve, hogy mi mennyi. Köszönöm válaszát.

Beruházás minősítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik kft. vásárolt egy 12,72 kWp napelemes rendszer eszközöket (a számlán ez szerepel). A kérdésem az lenne, hogy ez a beruházás tárgyi eszköznek minősül, vagy anyagként kell lekönyvelnem? Válaszát előre is köszönöm!

Házhozszállítás Kérdés

Amennyiben anyagvásárláshoz kapcsolódik szolgáltatás (például házhozszállítás, postaköltség), akkor az anyagvásárlást szolgáltatásként kell elszámolni, nem pedig anyagköltségként? Cégünk nyári gumikat vásárolt házhozszállítással, amely szolgáltatás külön feltüntetésre került a számlán. Köszönöm.

Ingatlanközvetítés, ingatlanfelújítás és -értékesítés Kérdés

Ingatlanközvetítő iroda (kft.) ingatlant is vásárol (lakások), amelyeket felújít és azután értékesít. – Hogyan kell a lakásokhoz beszerzett anyagok (al)vállalkozók számláiban felszámított áfát az áfabevallásban szerepeltetni? – Mivel a beszerzett anyagokat az adómentes tevékenységhez használja fel, az áfa nem levonható? – A lakásértékesítés áfamentes? (Nem választotta az ingatlanértékesítésre –lakásra és nem lakásra – az adókötelessé tételt.) – Amennyiben a lakásértékesítésre az adókötelessé tételt választja, hogyan alakul a levonható és a fizetendő áfa mértéke? – Amennnyiben egy-egy lakáshoz tételesen (például munkaszámokra) elkülöníti a költségeit, nem kell arányosítást alkalmazni a levonható áfa meghatározására? – Amennyiben más ingatlant (nem lakás) vásárol, felújít, majd értékesít, hogyan alakul a levonható és a fizetendő áfa? – Az ingatlanközvetítői tevékenység esetén jutalékot számít fel, ami 27 százalékos áfás, tehát nem kizárólag adómentes tevékenysége van. – Milyen előírásokra kell még különösen figyelni e tevékenységek végzése esetén, hogy szabályszerűen járjunk el? Köszönettel: Czigányné Tóth Katalin

Téli gumi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk négy darab téli gumit vásárolt a tulajdonában lévő személygépkocsira, majd ezeket a gumikat elvitte egy szervizbe, ahol felszerelték a gumikat az autóra. Jól gondolom, hogy ebben az esetben a megvásárolt négy darab téli gumit először készletre kell venni, majd amikor megtörténik a gumik felszerelése, akkor anyagköltségként elszámolhatóak? A szerelési költségnek pedig mint igénybe vett szolgáltatásnak az áfatartalma 50 százalékban levonható? Válaszát előre is köszönöm!

Katalógus Kérdés

T. Szakértő! Cég által készíttetett katalógusok (termékismertető, műszaki paraméterek, felhasználhatósági kö stb.) elszámolása hova könyvelhető? Az 51-es anyagköltségek közé, vagy az 52-es számlaosztályba? Segítségét köszönöm, Ildi

Használtgépjármű-kereskedelem – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfatörvény viszonteladókra vonatkozó különös szabályainak alkalmazásával kapcsolatban merültek fel a felsorolt kérdéseim használt személygépkocsi értékesítésével kapcsolatban. A társaság egyedi nyilvántartást vezet a használt személygépkocsikról, melyeket továbbértékesít. 1. Használt személygépkocsit hoz be a társaság EU-s országból. A beszerzés számlájáról egyértelműen kiderül, hogy az eladó „különbözet szerint” adózik. Ennek az autónak a fuvarozásáról kiállított áfás számla áfatartalma beállítható-e 100 százalékban a levonható áfák közé? 2. Használt személygépkocsik tárolás közben minimális karbantartásra szorulnak (például fagyálló, gumicsere, egy-egy tömítés vagy egyéb alkatrészek cseréje, autómosás). Az így felmerült karbantartások anyag- vagy munkadíjszámláinak áfatartalma levonható-e, illetve, ha igen, akkor hány százalékban vonható le?

Ingatlanforgalmazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni. Egy cég ingatlanforgalmazással fog foglalkozni. Megveszi a felújításra szoruló ingatlanokat, majd felújítja, felújíttatja, és értékesíti azokat. Könyveléstechnikai kérdésünk lenne. Az ingatlant megveszi a cég, és áruként könyveljük. Az ingatlanon végzett felújítási és anyagköltségeket hogyan kell kezelni ebben az esetben? Növeli az áru értékét, és mind a 2-esbe megy az árura? Vagy külön anyagköltségre az 51-be, a munkadíjak pedig az egyéb költségbe? Ha az áru értékét növeljük meg, akkor értékesítéskor az egész áru értéke átkönyvelendő az elábéra, ezáltal csökkentve az iparűzési adó alapját? Vagy ha rögtön költségbe teszem az anyagot (ez csökkenti az ipa alapját), a munkadíj pedig egyéb költségként nem csökkenti az ipát? Hogyan szabályos ennek a könyvelése? Köszönjük szépen a segítséget!

Költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. reklámtevékenységgel foglalkozik. Ügyfelei részére a megrendelt reklámokhoz szükséges reklámhordozókat (plakátok, szóróanyagok, matricák stb.) külső felekkel legyártatja, az ügyfél által a számára leadott kreatív alapján. Kérdésem az, hogy e legyártott és a megrendelt reklámokhoz felhasznált termékek elábé-ként, vagy anyagköltségként számolandók-e el? A reklámot megrendelő felé e termékek gyártási költségként kiszámlázásra kerülnek. Válaszát előre is köszönöm.

Éttermi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég rendezvényszervezéssel és éttermi szolgáltatással foglalkozik. Esküvőket szervez, ha kell szállodai szobákat biztosít a vendégeknek, és ehhez kapcsolódóan, aki igényli, annak reggelit, ebédet, vacsorát biztosít. A kiszámlázott ételek, italok beszerzése, melyet szolgáltatás keretében nyújt, milyen költsége a cégnek? Anyagköltség vagy árubeszerzés? Az ételalapanyagok megítélése egyértelműen anyagköltség, de az italok megítélése megosztja a kollégák véleményét. Meglátásom szerint ez anyagbeszerzés, hiszen nem változatlan formában történik az értékesítés, hanem a szolgáltatás részeként. (különböző italokból kevert koktél, kávé, vagy akár egy üdítő, melyet a helyszínen felbontanak, és úgy szolgálják fel). Válaszát előre is köszönöm: Pállné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhasznú tevékenység adómentessége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink