249 találat a(z) adóelőleg cimkére

Eho vagy szocho fizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Uniós országból jöttek külföldi személyek egy magyarországi kifizető rendezvényére, előadást tartani. Az előadás megtartásáért nem kértek díjazást, de az előadás anyagát felhasználási díj ellenében adták át. Rendelkeznek illetőségigazolással, így adóelőleget nem vonunk a felhasználói díjból. Kell-e szochót vagy ehót fizetni a díjazásuk után? Válaszát köszönöm

Tao évvégi feltöltése év közben alakult kft.-nél Kérdés

Kérdésem, hogy egy év közben (2017. április) alakult kft. köteles-e december 20-áig a várható tao 90 százalékára feltölteni az adóelőlegét?

Iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Adózóna! A 2018. május 31-én fizetendő iparűzési adó összegét úgy kell-e megállapítani, hogy a 2017. évre megállapított ipa összege, levonva belőle a 2017. 09.15-én megfizetett adóelőleg és levonva a 2018.03.15-én megfizetett adóelőleg? Köszönöm a választ.

Engedményezésből származó bevétel szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy engedményezési megállapodásban az engedményező egy magyar magánszemély, aki Magyarországon él, az engedményes pedig egy külföldi cég. Az engedményező az engedményesnek egy követelést 1 millió 700 ezer forintért adott el, amit ő előzőleg 1 millió 600 ezer forintért vásárolt. Ez alapján neki 100 ezer forint bevétele származott 2017-ben ebből az ügyletből. A kifizető (engedményes), mivel külföldi cég, nem vont le adóelőleget az ügylet kapcsán, így gondolom, ezt most a magánszemélynek kell rendeznie. Jól tudom-e, hogy ez a magánszemélynek egyéb jövedelemnek minősül, és kell-e neki ez után 22 százalékos ehót fizetni? Válaszát köszönöm.

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretném a segítségét kérni. Adószámos magánszemélytől fogadtunk be szálláshelybérleti díjról kiállított számlát (munkatársaink szállásdíját számlázta). Áfamentesen 27 800 forint összeget számlázott két napra, két fő részére, amelyet teljes összegben kifizettek a helyszínen a kollégáim. Nem kaptunk adóelőnyilatkozatot a költségekről, így kifizetés előtt azt le sem tudtuk vonni. A kérdésem az lenne, hogyan járunk el helyesen a számla könyvelésével kapcsolatban? Mindenképpen le kell számfejtünk a bérszámfejtésen keresztül (biztosítási jogviszony keletkezik, mivel a minimálbér 30 százalékát meghaladja az összeg), és levonni a járulékokat? Tíz százalékos költséget kell figyelembe venni vagy a teljes összeget, ha nem kapom vissza a nyilatkozatot? Illetve be kell-e jelenteni a 18T1041 nyomtatványon 1204 jogviszonykóddal (vállalkozási jellegű jogviszony) a két napra? Egyelőre nem áll rendelkezésemre a számlázó taj száma, adóazonosító jele, ami feltétele lenne, hogy bekerüljön a 08-as bevallásba? Mit tudok csinálni, ha nem kapom meg tőle a kért adatokat? Ugyanakkor, ha le kell vonni az adóelőleget meg a járulékokat, a kifizetés is magasabb összegben történt. Ezt lehet követelni tőle? Előre is köszönöm a válaszukat! Üdv.

Őstermelő adóelőlege, mentessége, ehója és kedvezményei. Példákkal Cikk

Április 12-e az őstermelők számára is 2018. évi I. negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettség határideje. Lehetséges azonban, hogy mégsem kell előleget fizetni az őstermelésből származó jövedelem után, az adóelőleg alapjának megállapítására vonatkozó speciális szabályok miatt. Ismertetjük az előírásokat.

Óraadók, bérbeadók: közeleg az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

Számos magánszemélynek a tárgynegyedévet követő hónap 12-éig adóelőleget kell fizetnie. Közéjük tartoznak azok, akik az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívüli önálló tevékenységet folytatnak (például óraadók, bérbeadók, tervezők), és jellemzően nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva nem tudja, vagy nem köteles levonni az előleget. Adóelőleget kell fizetniük azoknak a magánszemélyeknek is, akik nem önálló tevékenységére tekintettel nem magyarországi kifizetőtől kapják jövedelmüket. Adóelőleget az összevonandó jövedelem után kell fizetni.

Részesedésvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Részesedésvásárlással kapcsolatban kérem segítségét. Kft. ügyfelünk magánszemélyektől megvásárolta egy zrt részvényeinek 80 százalékát, a szokásos piaci értéknél (a névérték és a jegyzett tőke megegyezik) magasabb áron. Mint utólag kiderült, az eladó magánszemélyek a jegyzett tőke 10 százalékáért vásárolták annak idején a részesedésüket. Kérdéseink: – Ha az eladó a vásárláskor megfizette az adót a szokásos piaci érték és a névérték (a jegyzett tőke és a névérték nem változott) különbözetére, úgy most erre a részre (jegyzett tőke 10 százaléka és a névérték között) vonatkozóan is le kell-e vonni 15 százalék szja-t és 14 százalék ehót (max. 450 ezer forintig)? – Ha bármilyen okból nem fizette meg az adót a különbözetre, most kit terhel erre a részre az adó befizetése? – Ha a vevő tévesen a teljes vételárat (adók levonása nélkül) kifizette az eladónak (és kifizetőként a bevallás is elmaradt), mit tud tenni? Köszönöm válaszát, üdvözlettel.

Adóelőleg-nyilatkozat költségekről Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóinknak munkába járáshoz kapcsolódó gépkocsi-költségtérítést fizetünk, melyből 15 forintot adunk adómentesen. Valamint külföldi napidíjat, amelynél a törvény szerinti, igazolás nélkül levonható 30 százalékos költség levonását alkalmazzuk. Kérdésem, hogy mindkét esetre vonatkozóan kell adóelőleg-nyilatkozatot kitöltetni a munkavállalókkal a költségekről? Válaszát ez úton is köszönöm.

Óraadás, bérbeadás, tervezés – itt a magánszemélyek adóelőleg-fizetése Cikk

Az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatott önálló tevékenységek (például óraadás, bérbeadás, tervezés) esetén az adóelőleg-fizetési kötelezettség jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akiknek nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelme, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja vagy nem köteles levonni.

Őstermelői költségek és kedvezmények az adóelőlegnél Cikk

2018. január 12-éig kell teljesíteniük az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyeknek a 2017. negyedik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettségüket.

Határidő az egyéni vállalkozóknál: így kell kiszámolni az adóelőleget Cikk

2018. január 12-éig kell megfizetniük – a 2017. évre vonatkozó – negyedik negyedévi adóelőleget a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozóknak és az átalányadózást választóknak is.

Adószámos magánszemély Kérdés

Az eseti bevétel után milyen nyomtatványon kell bejelenteni az adóelőleget, illetve a járulékokat (nyugdíj, egészségügyi hozzájárulás)? Válaszukat előre is köszönöm.

Külföldi magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi, német állampolgárnak magyaroszági háza van, melyet szeretne bérbe adni, ő Németországban lakik, a magyarországi címre ideglenesen van bejelentkezve. Kérdésem, hogy kell-e neki adószámot kiváltani a bérbeadáshoz, illetve, ha a bérlő magyar egyéni vállalkozó, akkor az adóelőleget kinek kell fizetnie (úgy tudom, a vállalkozónak kell fizetni)? Válaszukat előre is köszönöm!

Részvényértékesítésből származó követelés eladása Kérdés

Magánszemély részvényértékesítésből származó követelését eladta egy követeléskezelő cégnek. A részvényértékesítés árfolyamnyereséggel történt. Kérdésem: a követeléskezelőnek mint kifizetőnek le kell-e vonnia a magánszemélytől az szja-t és az ehót, vagy a magánszemély önadózó? Köszönöm: Mikro

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink