194 találat a(z) Túlóra cimkére

Alkalmi munkavállalók bérszámfejtése Kérdés

1. kérdés: Közúti fuvarozásban 3,5 tonnát meghaladó tehergépkocsit vezető, alkalmi munkát végző gépjármű vezetőnek kötelező a szakképzettséget igénylő bért fizetni (2017-ben minimum 806 Ft/óra, maximum szja-mentesen fizethető 926 Ft/óra)? 2. kérdés: Ha napi 10 órát dolgozik és a maximális 926 Ft/óra díjat számfejtünk, akkor 2 óra 50%-os túlóra pótlékot is kap, a napi bére meghaladja az szja-mentesített keretösszeget. A túlóra pótlék miatti összeg is szja-alapot képez és szja-t kell vonni belőle? 3. kérdés: Ha meghaladja a kifizetés összege az szja-mentesített részt, akkor az szja-n felül más teher nem fizetendő a cég részéről? 4. kérdés: Szabadság számfejtésére is kaphatnék egy példát? Ha mondjuk 3 egymást követő hónapban 15-15 napokat dolgozik az alkalmi munkavállaló, a kötelezően fizetendő szabadság is beleszámít a maximális éves keret napjaiba?

Vagyonőr bére, pótléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni. Vagyonőröket szeretnék foglalkoztatni 24 óra szolgálattal, majd 72 óra pihenéssel folyamatosan, akár hétvége, illetve ünnepnapon, havi munkaidőkeretben. Órabért kapnának a garantált bérminimum alapján. Egy vagyonőr a beosztása alapján egy hónapban kb. 192 órát dolgozna. Kérdésem, hogy ilyen beosztás esetén milyen pótlékok járnak, ha járnak a 24 óra szolgálati időre, illetve ha vasárnapra vagy ünnepnapra esik a beosztás? Ha jól tudom, akkor az éves túlórakeret 250 óra, ezt semmilyen formába nem lépheti túl? Ha nem lépheti túl, akkor meg nem lehet jól megoldani a vagyonőrök fizetését. Ugyanis a vagyonőrök sokkal többet akarnak dolgozni. Köszönettel: Pánti Etelka

Munkaszüneti napon végzett túlóra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Havi béres munkavállaló keresett meg ezzel a kérdéssel – és biztos választ nem tudtam rá adni – ezért kérem a segítségét. 2016. november 1-jén 11 órát túlórázott, hogyan kell helyesen elszámolni az erre a napra járó munkabért, illetve pótlékot? A havi bére 200 ezer forint. Hiányzása, szabadsága nem volt. Jól gondoljuk-e, hogy a 200 ezer forintra még "rájön" az egy napi túlóra és a 100 százalékos túlórapótlék? És mi a helyes osztószám? Várjuk megtisztelő válaszát. Handlné

Munkaidő, munkaközi szünet beosztása – mikor jár túlóra? Cikk

Változó a napi munkaidő és a havi is, de nincs munkaidőkeret. Hogyan helyes beosztani a munkaidőt, milyen esetekben kell túlórát fizetni? Olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk heti 40 órás munkaviszonyban dolgozik, havi bére 150 ezer forint. Minden második héten szombaton még 4 órát kell dolgoznia. A 40 óra letelik hétfőtől péntekig. Mennyit kellene adni a dolgozónak a szombati napokra? A 150 ezer forint/174 óra, ez 862 forint x 4 óra=3448 forint, és még egyszer ennyi bérpótlék címén egy szombatra? Köszönettel: V.Gabriella

Bérpótlékok és túlórák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérek tanácsot Öntől, feltételezve azt, hogy az említett bérpótlékok megilletik a dolgozót (egy gyógyszertári munkaviszonyban álló alkalmazottat például véve): 1. A dolgozó munkanapon 09:00-24:00 óra között dolgozott. Jól gondolom, hogy ebben az esetben jár neki a) délutáni műszakpótlék (30%): 18:00-22:00 óra között, b) éjszaki műszakpótlék (15%): 22:00-24:00 óra között és c) túlórapótlék: 17:00-24:00 óra között? 2. Ha az 1. pont szerinti nap ünnepnapra, szombatra, vagy vasárnapra esik (a dolgozó nem kap pihenőnapot helyette), akkor hogyan alakulnak a bérpótlékok, illetve a túlórapótlék? 3. Ha egy dolgozó heti 24 órás, napi 6 órás munkarendben dolgozik (4x6 óra), akkor azon a napon, amikor nem dolgozik, milyen bérjövedelemre jogosult? 4. Ha a 3. pontban említett dolgozó heti 24 óránál többet dolgozik, akkor erre túlórapótlékra jogosult? 5. Ha a 3. pontban említett dolgozó ünnepnapon vagy szombaton, illetve vasárnap dolgozik, akkor jogosult-e bármilyen bérpótlékra? 6. Ha a 3. pontban említett dolgozó 18:00 óra után, illetve 22:00 óra után dolgozik (nem állandóan), akkor jogosult-e műszakpótlékra (délutáni, éjszakai stb.)? 7. A 3. pontban említett dolgozónak hogyan kell a szabadságát (betegszabadságát) kiadni, elszámolni, számfejteni? 8. Ha a 3. pontban említett dolgozónak van egy másodállása, és az 5. munkanapon ott dolgozik, akkor erre a napra hogyan alakul a számfejtése? Köszönöm válaszát: Szekeres Zsolt

Vasárnapi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kiskereskedelmi üzlet, mely kéthavi munkaidőkeretet alkalmazva szombaton is nyitva tart, 2016-ban az adventi vasárnapokon is nyitva lesz. Jól gondolom-e, hogy amennyiben az elrendelt munka a törvényes munkaidőkereten belül lesz, akkor csak 50 százalék vasárnapi pótlékot kell fizetnem, ha viszont azon kívül, akkor 100 százalék túlórapótlék is jár? Kiválthatom-e a 100 százalék túlórapótlékot szabadidővel? Továbbá dolgozhat-e a munkavállaló szombaton és vasárnap is ugyanazon a héten? Köszönettel: L. Gabriella

Vasárnapi pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy múzeum alkalmazottja heti 40 órás munkavégzésre van foglalkoztatva, hétfőtől péntekig. Amennyiben hétvégén túlórázik, jár-e neki a vasárnapi pótlék? A múzeum minden nap nyitva van és az adott munkavállaló vasárnap ügyeletes munkát végez a múzeumban, túlórában. Válaszát köszönöm

Munkaidőkeret: hatékony foglalkoztatás szigorú szabályokkal Cikk

Kiküszöbölheti a munkáltató a hullámzó hatékonyságú foglalkoztatást, ha okosan átgondolva – és persze a munkavállalók érdekeit is figyelembe véve – akkor veszi igénybe a dolgozót, amikor szükség van a munkájára. Erre ad lehetőséget a munkaidőkeret, amely ugyan rugalmas foglalkoztatási forma, ámde szigorú szabályokhoz is kötött.

Éveken át feketén fizették a kereset egy részét Cikk

Vádemelést javasol a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) annak a dunántúli vegyipari cégnek az ügyében, amelynek a dolgozói évekig feketén kapták fizetésük egy részét – közölte a NAV szerdán az MTI-vel.

Rugalmas munkavégzés Kérdés

Cégünk fő profilja a felnőttoktatás megszervezése és lebonyolítása. Problémám is ezzel kapcsolatos, A menedzserek végzik a tanfolyamokkal kapcsolatos minden feladatot, amelyhez az is hozzátartozik, hogy vidékre kell utazniuk. Ha a tanfolyam korán kezdődik, akkor korai az indulás is. Az ott töltött idő általában 3-4 óra, majd jön a hazautazás. Kérdésem az, hogy milyen módon lehet ezt jól kezelni, mivel napi 8 óra munkáról nincs szó, viszont a kezdés és a befejezés időpontja gyakran változik. Túlóradíjat fizetni nem szeretnénk, mivel a tényleges munkavégzés nem haladja meg a napi 8 órát. Hogyan lehet ezt a problémát helyesen és törvényesen kezelni?

Munkaidőkeretben pihenőnap kiadása, túlóra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Speciális eset vagyunk, mivel színházként működünk, és a munka törvénykönyvén kívül érvényes ránk az előadó-művészeti törvény is (2008. évi XCIX. törvény). Színészeink 4 hónapos munkaidőkeretben dolgoznak, jellemző nálunk, hogy a pihenőnap hétfőre esik, természetesen betartjuk az Mt. szerint havonta egy vasárnapot. 1. kérdés: ha pihenőnapot adunk ki, kell-e számolni kötelezően azzal a kitétellel is, hogy 40 órának kell lennie a két munkavégzés között? 2. kérdés: A színészeknek egyenlőtlen a munkaidő-beosztásuk, ha a munkaidő-kiírás napi 4 óra, és én ezt például egy nappal korábban megváltoztatom 8 órára, de a négyhónapos munkaidőkeretben nincs meg az összes munkaidő, akkor ez a 4 óra túlórának számít vagy nem számít annak, hiszen alapból 8 óra a napi munkaidő? A túlórát kötelező-e a munkaidőkereten belül elszámolni, vagy csak a végén számoljuk el? És kötelező-e pénzben kifizetni vagy ki lehet-e adni munkaidő-csúsztatásban is? Ha megállapodás kérdése mindez, akkor ezt a munkaszerződésben kell megtenni vagy elég a tájékoztatásban leírni?

3*12 órás munkaviszony, 3 nap pihenő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyárban 3*12 órát dolgoznak a munkavállalók, majd 3 nap pihenő következik. Az lenne a kérdésem, ha túlóráznak a 3 nap pihenő alatt, akkor az túlórának (100%+50%) vagy pihenőnapi túlórának (100%+100%) kell elszámolni? Amennyiben nincs sem az alapbérben külön bérpótlék, sem külön bérpótlék átalány nincs megállapítva. Úgy gondolom, hogy kell egy munkaidő-beosztás vagy munkaidőkeret, ahol a pihenőnapok jelölve vannak. Amennyiben a pihenőnapon végeznek túlmunkát, akkor pihenőnapi túlóra kerül elszámolásra. Köszönettel!

Rendelkezésre állás – munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a buszos személyszállítással foglalkozó cég alkalmazottjának bérét miként kell szabályosan kiszámolni az alábbi esetben. A munkavállaló többnapos kiküldetésre megy, mert buszkiránduláshoz rendelték meg a buszt. A sofőr szállását és élelmezését a megrendelő biztosítja. A kirándulás háromnapos. Kérdés: – Mivel a sofőr ellátása és szállása biztosított, kell-e neki napidíjat fizetni (akár belföldön, akár külföldön)? – A sofőr mindhárom nap 6 órát vezet, a köztes időben csak rendelkezésre áll. Kérdés, hogy amikor a munkaidejét számolom, akkor a munkaidőbe a rendelkezésre állási idő is beleszámít, vagy csak az, amit ténylegesen vezetéssel töltött? A rendelkezésre állásra 40 százalékos pótlékot kell számolnom, ha jól tudom. Éjszakára is számolnom kell ezt a pótlékot? Ha a munkaidőbe a rendelkezésre állási idő is beleszámít, akkor azt kiadhatom pihenőnapként a dolgozónak? Ez azért lényeges, mert így a munkaideje meg fogja haladni a havi munkaórák számát, és akkor még túlórát is el kell számolni. Válaszukat köszönöm!

Munkaidőkeret: amit tudni kell a beosztásról, a távollétről, a túlóráról Cikk

A munkaidőkeret sokkal rugalmasabb munkaszervezést tesz lehetővé a munkáltatók számra, mint, ha az általnos munkarendben foglalkoztatná a dolgozóit. Bevezetéséről szabadon dönthet a munkáltató, alkalmazására azonban szigorú szabályok vonatkoznak. Cikkünkben példákon keresztül részletezzük egyebek mellett a keret tartamára, a túlórára, a hétvégi munkavégzésre, a biztosítandó pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink