18 találat a(z) EU-tagállam cimkére
EU-tagállam öregségi nyugdíj
Kérdés
Az Adózóna válaszol: EU-tagállamból beszerzett jacht adója
Cikk
Videósorozatunk egyes adásaiban szakértőink az olvasóinkat leginkább foglalkoztató vagy egyszerűen csak érdekes kérdéseket, témákat járják körül.
Magyarországi munkaerő-kölcsönző cég munkavállalót kölcsönöz EU-tagállamba
Cikk
Olvasónk magyarországi munkaerő-kölcsönző cégtől szeretne más EU-tagállamban működő cég részére munkaerőt kölcsönözni távmunka-végzéssel, ezzel kapcsolatban kérte az Adózóna segítségét. A dolgozó munkáját magyarországi otthonából látná el távmunkában a külföldi cég számára. Kérdés, hogy a magyar jogszabály engedi-e, ha igen, milyen feltételekkel? Dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.
Magyar munkavállaló tartós külföldi munkavégzése
Kérdés
Őstermelő traktor beszerzése
Kérdés
Autókereskedés könyvelése
Kérdés
OSS-Portál - egyéni vállalkozó 53-as bevallás
Kérdés
Nyugdíj összege: így számolják, ha több uniós országban is dolgozott – példával
Cikk
Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunkat követően egyre többen vállalnak munkát külföldön, mely munkavégzésük okán jogosan merül fel a kérdés, hogy a külföldi munkavállalásuk után hogyan, mely országtól fognak nyugdíjban részesülni, mely szerv fogja megállapítani a nyugdíjat.
Így alakult a szolgáltatások külkereskedelme az I. negyedévben
Cikk
2021 I. negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 25, importja 16 százalékkal csökkent az előző év azonos negyedévéhez képest. Az aktívum 826 millió euró volt, 724 millió euróval kevesebb a 2020. I. negyedévinél. A koronavírus okozta járvány negatív gazdasági hatásai továbbra is érdemben mérséklik a szolgáltatás-külkereskedelmi forgalmat. Az előző negyedévhez mérten az export 8,4, az import 11 százalékkal csökkent, olvasható Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Áfás számla közösségi import esetén
Kérdés
Uniós partnerek közötti értékesítés, harmadik országbeli indulási hellyel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! „A” ukrán adóalany fát értékesít „B” román adóalanynak, aki tovább értékesíti „C” magyar adóalanynak. A szállítás közvetlenül „A”-tól történik „C”-nek. A fuvarozást vagy „A” ukrán eladó, vagy „B” román adóalany mint közbenső szereplő végzi, vagy rendeli meg. Az első magyarországi importáló is a „B” román cég lesz, a „C” magyar adóalany nem minősül importálónak. Helyesen gondolom, hogy ebben az esetben a „B” román adóalany minősül importálónak, be kell jelentkeznie Magyarországon és adóköteles számlát kell kibocsátania a magyar vevő felé?
Külföldi szervezet előadás díja
Kérdés
Az Európai Unió egyik tagállamában működő adóalany színház vendégjátékra jön Magyarországra. A színdarab játszásáért cserébe előadási díjat számláz a magyarországi kft.-nek. Mindkét cég a maga országában adóalany. Hogyan állít ki a tagállambeli társaság a magyarországi kft.-nek számlát? Mi lesz az áfatartalma?
Tb-jogviszony Magyaszországon, egészségbiztosítás EU/EGT országban
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Elvileg és gyakorlatban lehetséges olyan, hogy egy magyar állampolgár egy EU/EGT tagországban tart fent egészségügyi biztosítást (fizet és szükség esetén kap egészségügyi ellátást), mert a családja ott lakik (a házastárs a fő kereső). Ez az egészségbiztosítás nem állami, hanem magán és kötelező. De az EGT/EU országban nem folyatat kereső tevékenységet és nem fizet semmilyen olyan járulékot, ami ott nyugdíj-, rokkantság-, munkanélküli stb. alapot keletkeztet. Viszont ezzel párhuzamosan Magyarországon vállalkozóként tevékenykedik, gyakran tartózkodik Magyarországon, itt készít adóbevallást és itt fizeti a tb-járulékot. (Amiben tudomásom szerint automatikusan benne van az egészségügyi ellátási jogosultság is, de ezt nem veszi igénybe, a TAJ-száma ideiglenesen érvénytelen). Ilyen felállás lehetséges, és ha igen, van-e tennivalója az illetőnek, ha már korábban kijelentkezett az egészségügyi szolgáltatási fizetési kötelezettség alól, mert azt egy EU/EGT országban teljesíti? Válaszukat előre is köszönöm.
Vám-, illetve áfafizetési kötelezettség szabályai 3. országbeli beszerzés számla szerint, szállítás EU-s tagállamból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségüket, miszerint, ha egy harmadik országból (Norvégia) történt árubeszerzés számla szerint, viszont a szállítás a cég EU-tagállamában lévő (adószám itt nincs) gyárából érkezett, mi a szabály a számla lekönyvelése, illetve áfa-, illetve vámfizetés tekintetében? Kinek, hogy kell fizetnie, mi a pontos menete? A számla adómentes Norvégiából. Szállítási dokumentum, szállító cég által kiállítva, EU-s tagállamból, eladó gyárából érkezve. A számla szerinti szállítást kiszámlázta a norvég partner. Előre is köszönöm minden részletre, eshetőségre kiterjedő segítségüket, válaszukat.
Adószámos magánszemély
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélyre vonatkozik a kérdésem. Ügyfelem, akinek eddig volt főállású munkaviszonya, ami szeptemberben megszűnt, rendelkezik adószámmal, amit eddig nem használt, vagy legalábbis nagyon régen, de nem töröltette a NAV-nál. Most főállású adószámos magánszemélyként van nyilvántartva. Amennyiben február 1-jétől EU-tagállamban lesz főállású munkaviszonya, mi a teendője, hogy a főállású adószámos magánszemélyből Magyarországon újra csak másodállású magánszemélyként legyen nyilvántartva? Milyen bejelentési kötelezettsége van? Válaszát előre is köszönöm.