hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áll a bál a Brexit körül a brit kormány törvényjavaslata miatt

  • BruxInfo

EU-szerte megütközést és értetlenséget váltott ki a brit kormány által szerdán benyújtott törvénymódosítás, ami felmentést ad az EU-brit kilépési megállapodás néhány kulcsfontosságú rendelkezésének a megsértésére. A több uniós politikus által is „példa nélkülinek” nevezett lépés ellenére az EU egyelőre nem tervezi a tárgyalások félbeszakítását, ami elemzők szerint csak a taktikázó Boris Johnson kezére játszana.

Éles bírálatokat váltott ki az európai térfélen a brit kormány legújabb húzása, egy olyan törvény benyújtása a parlamentnek, ami gyakorlatilag felhatalmazná a kormányt az idén januárban Boris Johnson miniszterelnök által aláírt, majd a brit törvényhozás által is ratifikált EU-brit kilépési megállapodás egyes rendelkezéseinek a figyelmen kívül hagyására. 

Az úgynevezett belső piaci törvény lehetőséget adna a brit minisztereknek arra, hogy bizonyos esetekben eltekintsenek a vámrendelkezések alkalmazásától az északír-angol határon, és az északír területen az uniós állami támogatási szabályoktól, így az Európai Bíróság jogfennhatóságától is. Brit részről elismerik a nemzetközi jog megsértését, amit azonban a különleges helyzettel, egyfajta jogi védőháló létrehozásának szükségességével indokolnak arra az esetre, ha nem sikerül nyélbe ütni a jövőbeni partneri viszonyról szóló szerződést az Unióval. 

„Mély aggodalommal töltenek el a brit kormány bejelentései a kilépési megállapodás megsértésének a szándékáról. Ez nemzetközi jogot sértene és aláásná a bizalmat. Pacta sunt servanda (azaz a szerződéseket be kell tartani), ez a virágzó jövőbeli kapcsolatok alapja” – szögezte le rövid, twitteren közzétett nyilatkozatában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. 

„Elvárjuk a kilépési megállapodás betűjének és szellemiségének a maradéktalan tiszteletben tartását” – tette hozzá Maros Sefcovic, bizottsági alelnök, a kilépési egyezmény végrehajtását nyomon követő EU-brit közös bizottság uniós képviselője, aki bejelentette, hogy kezdeményezte a fórum azonnali összehívását egy személyes találkozó formájában brit partnerével, Michael Gowe-val. 

Sefcovic szerdai sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a kilépési megállapodás újratárgyalásáról nem lehet szó, ehelyett az egyezmény helyes és időben történő végrehajtására van szükség. A magas rangú uniós tisztségviselő ugyanakkor nem fenyegette meg Londont a tárgyalások megszakításával, amit egyébként számos európai politikus a történtekre való tekintettel sürgetett. Sefcovic közölte, hogy előbb hallani szeretnék a brit fél magyarázatát és indokait, és Brüsszelben tanulmányozni fogják a törvényjavaslat szövegét. „Ez egy példátlan helyzet” – fűzte hozzá az Európai Bizottság alelnöke.

A brit törvényjavaslat benyújtása fonák módon éppen akkora esik, amikor az EU és a brit tárgyalódelegáció Londonban az egyik utolsó kétségbeesett kísérletet teszi a tárgyalások holtpontról való kimozdítására, aminek a felek homlokegyenest ellentétes pozícióira való tekintettel napról-napra halványul az esélye. 

A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó uniós források szerint Michel Barnier, az uniós főtárgyaló az események dacára nem fogja otthagyni a tárgyalóasztalt. „A megbeszélések folytatódnak, ha jóval feszültebb légkörben is. Mérget vehetnek rá, hogy az EU nem fog felállni a tárgyalóasztaltól. Barnier úgy fog mutatkozni, mint aki akarja a megállapodást, amivel az Egyesült Királyságra fogja hárítani a felelősséget ezért a felfordulásért” – nyilatkozta a nevének mellőzését kérő uniós tisztviselő a hírügynökségnek. Egy másik EU-forrás is úgy vélekedett, hogy a tárgyalások megszakítása csak a britek kezére játszana.  

„A brit javaslat a kilépési megállapodás egyes részeinek a figyelmen kívül hagyására példa nélkül álló bizalomvesztés Johnson miniszterelnökben és a kormányában. A múltban kötött megállapodásaink érvényessége a jövőbeni viszonyról szóló tárgyalások előfeltétele” – szögezte le Manfred Weber, az Európai Néppárt parlamenti frakciójának vezetője. Bajor kollégája, Markus Ferber szerint az egyoldalú lépés miatt nincs szükség a további tárgyalásokra. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink