hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Feltételes adómegállapítás: drága, de ha sok az adója, megérheti

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Milyen adónemre, ki kérhet feltételes adómegállítást, kinek éri meg? Összefoglaltuk a hatályos szabályokat.

A cikk az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) és az adóigazgatási eljárás részletszabályairól szóló 465/2017. XII. 28.) kormányrendelet (R.) alapján ismerteti a feltételes adómegállapítás 2018-ban hatályos szabályait és az eljárás menetét.

Mikor célszerű feltételes adómegállapítást kérni?

Feltételes adómegállapítást akkor célszerű kérni, ha az ügylettel kapcsolatos 
 ♦ adóhatás a vonatkozó jogszabályokból nem vezethető le egyértelműen, és
 ♦ az adóhatás jelentős.

Milyen biztosítékot jelent, milyen előnnyel jár a feltételes adómegállapítási határozat?

A feltételes adómegállapítási eljárás során hozott határozat az adóhatóságra nézve kötelező. Kötőereje – a tartós feltételes adómegállapítás kivételével – a határozat kiadványozását követő 5. adóév utolsó napjáig tart, amely egyszer, további két évvel meghosszabbítható, ha a határozat véglegessé válását követően hatályba lépett jogszabályváltozás, nemzetközi jogi kötelezettségváltozás, megvalósult vagy a jövőbeni tényállásváltozás a határozat rendelkező részében foglaltakat érdemben nem érinti.

A feltételes adómegállapítás az adóhatóságra csak változatlan tényállás mellett, az adott ügyben kötelező, és a feltételes adómegállapítást érdemben érintő jövőbeni jogszabályváltozás, nemzetközi jogi kötelezettségváltozás vagy tényállásváltozás (tartalmi változás) esetén – annak hatálybalépésétől, illetve időpontjától kezdődően – a határozat nem alkalmazható.

A feltételes adómegállapítás iránti kérelemmel érintett ügylettel összefüggésben ellenőrzés nem rendelhető el a kérelem benyújtásától a feltételes adómegállapítási eljárás során hozott határozat véglegessé válásától számított tizenötödik nap elteltéig. Ennek különösen jövőbeni ügyletnek nem minősülő ügyletek esetében van jelentősége.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen formai és tartalmi előírásokra kell figyelni a feltételes adómegállapítási kérelemnél, mi a menete és a díja az eljárásnak!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink