hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Módosult a jövedéki törvény

  • Tüske Zsuzsanna vámszakértő

2022. július 27-én, a Magyar Közlöny 2022. évi 127. számában hirdették ki a 2023-as központi költségvetés megalapozásáról szóló 2022. évi XXIV. törvényt, melyben szerepel a jövedéki törvény módosítása is.

Jelentősebb változás, hogy bevezetik az úgynevezett „kedvezményes párlat” fogalmát, melynek hatására az érintett engedélyesekre (egyszerűsített adóraktárak, kisüzemi bortermelők) vonatkozó egyes előírások is megváltoznak.

Módosulnak továbbá a termelői borkimérés általi forgalmazás szabályai, az adóraktár általi kóstoltatás szabályai, pontosításra kerül az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja a jövedéki termékek uniós behozatala esetén, illetve változások lesznek a jövedéki termékek készlethiányát és a kisüzemi bortermelők unión kívüli exportját illetően.

A módosítások az alábbiak szerint, különböző időpontokban léptek/lépnek hatályba.

2022. augusztus 1-jétől hatályos változás

Módosult a „termelői borkimérés” fogalma. Ezentúl az egyszerűsített adóraktár engedélyes vagy a kisüzemi bortermelő a saját előállítású csendes bor mellett az abból előállított palackos erjesztésű habzóbort is forgalmazhatja termelői borkimérés keretében.

2023. február 13-ától hatályos változások

• Az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja pontosításra kerül a jövedéki termékek tagállamból történő behozatala esetén.

A jelenlegi törvény szerint az adófizetési kötelezettség akkor keletkezik, amikor a jövedéki termék belföldre megérkezik, a módosítást követően pedig akkor, amikor a bejegyzett kereskedő, az eseti bejegyzett kereskedő vagy a jövedéki engedélyes kereskedő átveszi a jövedéki terméket. A kötelezettség keletkezése tehát ebben az esetben a tényleges átvételhez fog kötődni.

• Az adófizetési kötelezettség alóli mentesüléshez kapcsolódó elismert mennyiségű hiány szabályait is pontosítják. (Készlethiány esetén a jogszabályban meghatározott mértékig nem kell jövedéki adót fizetni a termék tulajdonságaiból adódó, elismert mennyiségű hiány után). Ennek alapján legfeljebb az Európai Unió kötelező jogi aktusában vagy ennek eltérő rendelkezése hiányában a végrehajtási rendeletben, csendes és habzóbor esetében pedig a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló törvény végrehajtására kiadott jogszabályban meghatározott mértéket ismerik el hiányként, amelytől kérelemre vagy hivatalból el lehet térni.

• A csendes bort és a saját előállítású csendes borból előállított palackos erjesztésű habzóbort előállító kisüzemi bortermelők nyilvántartásba vételi köztelezettsége kibővül a másik tagállamba történő kiszállítás mellett az exporttal is, adófelfüggesztéses és adózott eljárásban egyaránt. Ez azt jelenti, hogy az érintett áruforgalomban a kisüzemi bortermelőknek az exportálási szándékot is nyilvántartásba kell vetetniük a NAV-val.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a 2023. augusztus 1-jétől hatályos változások!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink