hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kamatlevonást korlátozó előírás a társasági adózásban – példák

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

2019-től egy uniós irányelv (1164/2016/EU) hazai jogba illesztése megváltoztatja a kamatok társasági adóalapnál történő figyelembevételére vonatkozó eddigi előírást, amelyet „alultőkésítési szabályként” ismertünk. A cikk – az előírás bemutatása mellett – kitér néhány, az alkalmazással kapcsolatban felmerülő kérdésre.

Kamatlevonási korlátozás

Általános szabály

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) kamatlevonási korlátozásra vonatkozó szabályának lényege, hogy ha a fizetett kamat (és hasonló finanszírozási költség) meghaladja egy adott évben a kapott kamatot (és gazdasági értelemben azonos bevételeket), akkor ezen nettó finanszírozási költségből az EBITDA 30 százaléka, vagy – az irányelv szerinti 3000 eurónak megfeleltetve – 939 810 000 forint vehető figyelembe az adóalapnál, azaz a két érték közül a nagyobbat meghaladó összeggel növelni kell az adózás előtti eredményt.

A finanszírozási költségnek a kamat mellett hasonló tételek is részét képezik a Tao. tv. 4. § 50. pont szerint.  Ezen hasonló tételek közé tartozik például a nyereségrészesedésre jogosító hitelek után kifizetett összegek, az átváltoztatható kötvényekre fizetett összeg, a pénzügyilízingdíj-fizetések költségeleme, a tőkésített kamat vagy a tőkésített kamat amortizációja, a transzferárazási szabályok alkalmazása esetén a csökkentő tétel, a hitelfelvételek kapcsán vagy a forrásbevonással összefüggő eszközökön keletkező árfolyamnyereségek és árfolyamveszteségek, a finanszírozási konstrukciókhoz kapcsolódó garanciadíjak, valamint a finanszírozás igénybevételéhez kapcsolódó ügyleti díjak és egyéb, hasonló költségek. A finanszírozási költségnek része a pénzügyi intézmények felé fizetett kamat is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor nem kell alkalmazni a szabályt, illetve, hogy melyek a konszolidált beszámolót készítő vállalatcsoport tagjára vonatkozó előírások!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A 2019-es változásokról további cikkeinket itt olvashatja el!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

SZÉP-kártya 2024.01.01-től

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Örökölt termőföld eladása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink