hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt az új családi kedvezmény kalkulátor! Mi marad a borítékban?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Nem kell a fejét törnie annak, aki családi kedvezményre jogosult, mielőtt a bére, személyes közreműködői díja havi adóelőlegének, járulékainak megállapításához szükséges nyilatkozatot kitöltené, számoljon inkább az Adózóna családikedvezmény-kalkulátoraival!

A családok számára a családi kedvezmény nyilvánvalóan akkor ér a legtöbbet, ha az rendre csökkenti az év során befolyó jövedelmek utáni fizetési kötelezettségeket, azaz ha a levont adóelőleg, járulék után a borítékban maradó (vagy a bankszámlára utalt) nettó bevételt növeli. Hogy ez mennyi, legegyszerűbben a családikedvezmény-kalkulátor segítségével számolható ki.

A kedvezménynek az adóelőleg meghatározásánál történő figyelembe vételét – így különösen az érvényesítéshez szükséges nyilatkozattételt – törvényi előírások szabályozzák, többek között azt is, hogy a magánszemély a családi kedvezménynek az adóelőlegnél történő érvényesítésére vonatkozó nyilatkozatot az adóelőleget megállapító munkáltató számára adhat.

Adóelőleget megállapító munkáltatónak az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizető minősül akkor, ha

–             a magánszemély vele munkaviszonyban áll, vagy
–             a magánszemély részére rendszeresen munkadíjat, tiszteletdíjat, személyes közreműködés ellenértékét, egyéb juttatást fizet.

A családi kedvezményt (közös igénybevétele esetén a jogosultakat jogosultsági hónaponként együttesen megillető családi kedvezményt) az adóelőleget megállapító munkáltató a nyilatkozat (közös igénybevétel esetén közösen tett nyilatkozat) szerint veszi figyelembe.

E nyilatkozattételt megelőzően célszerű az előzetes tájékozódás, ami komoly fejtöréssel jár, mivel 2014-től a családi járulékkedvezménnyel kibővült jogosultság, érvényesíthetőség megállapításához már három törvény megfelelő rendelkezéseinek ismerete szükséges, ráadásul, ha a nyilatkozat a szabályok téves ismeretén vagy értelmezésén alapul, utóbb a jogalap nélkül igénybevett kedvezmény 12 százalékát kitevő különbözeti-bírságot vonhat maga után.

ERRŐL BŐVEBBEN ITT OLVASHAT: Figyelem! Bírsággal járhat a téves családikedvezmény-nyilatkozat

Az eligazodáshoz feltétlenül fontos a családi kedvezmény nyilatkozat-nyomtatvány részletes tudnivalókat tartalmazó tájékoztatójának alapos elolvasása. Emellett érdemes „osztani-szorozni” annak eldöntése végett, hogy a kedvezményt a magánszemély egyedül vagy csak másik jogosulttal közösen tudja-e érvényesíteni az év során kapott jövedelmeiből. Ehhez nyújtanak segítséget a családi kedvezmény-kalkulátorok. Sőt, mivel az adóelőleg-nyilatkozat tartalmát érintő bármely változás esetén a magánszemély köteles haladéktalanul új nyilatkozatot tenni, később is jól jön fejszámolás helyett a számítások eredményét másodpercek alatt kimutató kalkulátor.

A „Családi kedvezmény közös érvényesítés nélkül” kalkulátor elsősorban arra alkalmas, ha valaki a családi kedvezmény jogosultjaként, az adóelőlegnél azt nem kívánja, illetve a családi állapota szerint (például egyedülálló) nem tudja más magánszeméllyel közösen érvényesíteni, és nincs olyan gyermeke, aki után a családi pótlékra 50 százalékban jogosult. Továbbá kiinduló információt nyújt annak eldöntésére (megfontolására) is, hogy érdemes-e a házastárssal közösen érvényesíteni a kedvezményt.

Értelemszerűen alkalmazva, kedvezményt a saját maga által érvényesítő egyéni vállalkozónak, mezőgazdasági őstermelőnek is segítséget nyújthat a kalkulátor a kötelezettségeinek meghatározásához, az egyéni vállalkozónak még abban is, hogy a vállalkozói kivét havi összegét optimálisan határozza meg.

Használja az élettársi kapcsolatban élőkre vonatkozó kalkulátorunkat, ha az élettársával nem közös, valamint – az apa esetében a magzat kivételével – közös gyermek után (is) jogosult a családi kedvezményre, és azt nem kívánja, illetve a nem közös (az apa esetében ideértve a magzatot is) gyermek(ek) tekintetében jogosultság hiányában nem tudja közösen érvényesíteni. Amennyiben bírósági ítélet alapján a Cst. szerint a gyermekét felváltva gondozó, a családi pótlékra 50 százalékban jogosult szülő, ezt a kalkulátort ne alkalmazza, mert akkor a felváltva gondozott gyermek után a családi kedvezményt is csak 50 százalékban érvényesítheti.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink