hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaviszony-megszüntetés táppénz alatt?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség visszamenőleges igazolásával elodázható-e a munkaviszony megszüntetése? Mi történik, ha a munkaadó átadja a felmondást, a dolgozó pedig egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? Ekkor valóban csak a keresőképtelenséget követően kezdődik a felmondási idő? Írásunkból megtudhatja.

A táppénzkiadásokat talán a leginkább korlátozó szabály, hogy táppénzre csak az jogosult, aki a biztosítás tartama alatt válik keresőképtelenné, illetve táppénz csak a biztosítási jogviszony fennállásának ideje alatt jár [a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 43. § (1) bekezdése, illetve 46. § (1) bekezdés a) pontja].

Az említett előírások tehát – a baleseti táppénz kivételével, amelyre kedvezőbb szabályok vonatkoznak – kizárják az ún. passzív táppénz lehetőségét. Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló a munkaviszony megszűnését követően nem „menekülhet” táppénzre, illetve, ha ezt megelőzően keresőképtelen állományba került, akkor a jogviszonya végével a táppénzjogosultsága is megszűnik.

De megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség ténye mindössze egyetlen vonatkozásban köti a munkaadót, illetve védi a munkavállalót. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 68. § (2) bekezdésének a) pontja értelmében a munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a keresőképtelenség megszűnését követően, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő 1 év elteltével kezdődik.

Tehát a munkáltató a keresőképtelen beteg dolgozójának is felmondhat, de a keresőképtelenség ideje akár 1 évvel is kitolhatja a felmondási idő kezdetét. Ugyanakkor, ha a dolgozó a felmondás közlését követően válik keresőképtelenné, a felmondási ideje alatt lehet betegszabadságon, részesülhet táppénzben, de a munkaviszonya megszűnésével véget ér táppénzjogosultsága is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi történik, ha a dolgozó a felmondás átadása után, egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? 

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink