hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Öregségi nyugdíj az EU-ban

  • Molnár László
1

Az Európai Unióban nincs egységes szociális biztonsági, így nincs egységes nyugdíjbiztosítási rendszer sem. Minden tagállam maga határozza meg, mely személyek tartoznak a kötelező biztosítás hatálya alá, egyáltalán az időskori megtakarítások mely formáját részesítik előnyben, milyen mértékű járulékot kell fizetniük a biztosítottaknak, valamint, hogy milyen ellátásokat, mely feltételek teljesülése esetén, milyen személyi kör részére biztosít.

A közösségi szabadságjogok (az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek szabad áramlásának a joga) közül a személyek szabad áramlásának joga biztosításának érdekében elengedhetetlen volt az egyes tagállami rendszerek közötti valamiféle összhang megteremtése.

A tagállamok állampolgárai ugyanis sok esetben ezért nem éltek a szabad mozgás jogának gyakorlásával, mivel más tagállamba való letelepedés, illetőleg munkavállalás esetén elvesztették volna a korábbi tagállamban szerzett jogosultságaikat és esetlegesen az új tagállamban , az ott szerzett biztosítási idejük alapján nem lettek volna ellátásra jogosultak. Ez pedig egyértelműen a szabad mozgás gyakorlásának a korlátozását jelentette.

Mindezen előzmények után, mivel az egységes rendszer megteremtésére a tagállamok egyet nem értése miatt nem volt lehetőség, úgynevezettn. koordinációs szabályokat alkottak meg, amelynek révén a szabad mozgás jogával való rendelkezés lehetősége megvalósulhatott.

(Az Európai Unió a munkaerő szabad mozgásának biztosítására és szabályozására megalkotta az úgynevezett koordinációs rendeleteket. Először a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra vonatkozó 1408/71/EGK rendeletet, valamint a végrehajtására kiadott 574/72/EGK rendeletet, illetve az ezeket 2010. május 1-jétől felváltó, a szociális biztonsági koordinációról szóló 987/2009/EK rendeletet.)

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Barkanyi Andrew

Az Európai Unió a munkaerő szabad mozgásának biztosítására és szabályozására megalkotta az úgynevezett koordinációs rendeleteket. Először a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra vonatkozó 1408/71/EGK rendeletet, valamint a végrehajtására kiadott 574/72/EGK rendeletet, illetve az ezeket 2010. május 1-jétől felváltó, a szociális biztonsági koordinációról szóló 987/2009/EK rendeletet.)
EZEKET HAZAI TB ÉS NYUGELLÁTÁSI JOGREND ÖNTÖRVÉNYÜEN EGYÁLTALÁN NEM ALKALMAZZA!!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink