hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adomány önkéntes pénztárba: ezek az adózási következmények

  • adozona.hu

Kft. nem dolgozó tulajdonosa kaphat-e önkéntes nyugdíjpénztárba támogatói adományt a társaságtól? Hogyan kezelendő az ügylet a támogatott és a támogató szempontjából? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Olvasónk a következőket tudakolta: A kft. egy tagjának önkéntes nyugdíjpénztárba (önyp) támogatói adományt (adomány) adna. A tag semmilyen tevékenységet nem végez a kft.-ben, csak „simán” tulajdonos. Az önyp alapszabálya szerint a támogató adományt adhat az adományozóval tagsági jogviszonyban álló pénztártagok részére. Jól gondolom, a kft.-nél az adott adomány könyvelését: nem minősül személyi jellegű egyéb kifizetésnek, hanem a tao-törvény 3. számú mellékletének 13. pontja alapján véglegesen átadott pénzeszköz? Az önyp nyilatkozik, hogy a juttatás adóévében vállalkozási tevékenységet nem végzett, így a kft.-nél az adomány vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költség, és nem növeli az adóalapot? A pénztártag egyéni számláján jóváírt összeg 82 százaléka után 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót fizet év végén az adóbevalláskor, míg ezen jóváírás után 20 százalék adó-visszatérítésre jogosult. Még egy kérdésem van: az önyp alapszabálya szerint a támogató adományt adhat például a felhalmozási időszakban lévő, a nyugdíjkorhatárt a támogató által meghatározott időtartamon belül elérő, illetve a támogató Ptk. szerinti közeli hozzátartozójának nem minősülő tagoknak stb. Ha az adomány a tao-törvény szerint véglegesen átadott pénzeszköz, és az önyp kiadja a fentiek szerinti igazolást, akkor ha a magánszemély megfizeti az adomány utáni adókat, a kft. bármely magánszemélynek adhat adományt úgy, hogy az vállalkozási tevékenység érdekében elismert költség, és nem növeli a tao-alapot? Akár a tulajdonosok hozzátartozóinak vagy egyéb magánszemélyeknek is, akik semmilyen jogviszonyban nem állnak a kft.-vel?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A támogatói adománynak nem feltétele a munkaviszony. Ekkor a vállalkozás adományt nyújt a pénztárnak, és rendelkezik arról, hogy a pénztártagok mely körének kívánja adni a támogatást. Ez a vállalkozásnál a megfelelő igazolás mellett elismert költség, adója nincs, a magánszemélynél viszont adóköteles jövedelem, ahogy azt kérdésében leírja. A dolog lényege az, hogy a juttatónál azért nem visel adóterhet, mert azt a magánszemély viseli, de ő is kedvezően:

Személyi jövedelemadó – a támogatásként kapott összeg x 0,82 x 0,15 = támogatásként kapott összeg x 12,3%

Egészségügyi hozzájárulás – a támogatásként kapott összeg x 0,82 x 0,22 = támogatásként kapott összeg x 18,04%

A dolgozót terhelő elvonás összesen 30,34%

Az adomány összege a pénztári befizetések adókedvezményének alapja is egyben. Ugyanis a személyi jövedelemadó törvény alapján, az ott szabályozott mértékkel és módon a tag az adományként befizetett összeg 20 százalékot visszaigényelheti. Évente maximum 750 000 forint után lehet 150 ezer forint adót visszaigényelni a pénztári számlára.

Vagyis az adókból kivonva az adókedvezményt, a munkáltatói támogatás végső adóvonzata 10,34 százalék.

Támogatást az adott pénztár szabályzatában felsoroltak, de leegyszerűsítve voltaképpen és általában bármely pénztártag kaphat.

Az önkéntes pénztári törvény (Öpt.) szerint bárki adhat adományt, támogatást a pénztárnak, ha erre vonatkozóan szerződést kötöttek. Az adományozási/támogatási szerződésben meg lehet határozni, milyen célra adja az adományozó az adományt. Sőt az adomány adható rendszeresen, vagy akár alkalomszerűen is – például bónusz vagy prémium kifizetéseként is.

Az Öpt. szerint az adomány a tagság egésze vagy az alapszabályban meghatározott körökbe tartozó személyek részére adható. Az adomány nyújtására nincs előírás, nem kötelező és nem normatív módon is adható. Akár személyenként differenciált összeg is fizethető.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink