hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rokkantellátottak munkavégzési korlátai, terhei, kedvezményei

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
6

A rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra jogosult személy az ellátása mellett folytathat keresőtevékenységet. Bemutatjuk, hogy milyen korlátozással, mekkora közterherfizetés mellett dolgozhat munkaviszonyban a megváltozott munkaképességű személy, továbbá, hogy a foglalkoztató milyen kedvezményeket vehet igénybe e foglalkoztatás kapcsán.

Munkaviszonyos foglalkoztás korlátai

A rehabilitációs illetve rokkantsági ellátásban részesülő személy dolgozhat, akár munkaviszonyban is. Ez esetben a munkavégzését azonban az alábbiak korlátozzák:

–       A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell arra az időtartamra, amikor az ellátott munkaviszonyában a munkaideje a heti 20 órát meghaladja. Azaz a rehabilitációs ellátásban részesülő kereshet akár havi bruttó 400 ezer forintot is azzal, hogy a munkaideje maximum heti 20 óra vagy ennél kevesebb lehet.

–       A rokkantsági ellátásban részesülő munkaviszonya esetén arra kell figyelemmel lenni, hogy jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül ne haladja meg a minimálbér 150 százalékát (2015-ben havi 157 500 forintot). Amennyiben a jövedelme ezt a jövedelemkorlátot meghaladja, akkor a rokkantsági ellátást meg kell szüntetni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen közterheket kell fizetnie ilyen foglalkozatás esetén a munkavállalónak és a munkáltatónak!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
radics.zsuzsanna

Tisztelt Szilágyi Ferenc!

A megváltozott munkaképességűekről szóló jogszabály korábban azt mondta ki, hogy akkor kell a rokkantsági ellátást megszűntetni, ha 3 egymást követő hónap havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát. A hatályos szabály azonban már nem havi átlagról szól, hanem 3 egymást követő hónapon keresztül a minimálbér 150 százalékát meghaladó jövedelemet tartalmaz, így már nem számolhatunk a havi átlag alapján.

adózóna.hu

Kedves Sz. Ferenc!

Örömmel várjuk kérdését az Adózóna megfelelő felületén. Erre külön funkciót tart fenn a szerkesztőség. A kommentár íráaa előtt automatikusan értesítést kapnak erről olvasóink. A kérdés-válasz funkció használatának (itt nem részletezendő) belső okai vannak. Várjuk kérdését!
Üdvözlettel az Adózóna csapata

szifer

Tisztelt Adózóna Csapat!

Én a kérdésemet azért itt tettem fel, mert a cikkhez kapcsolódik; annak egy bekezdése kérdéses a számomra. Szerintem ebben az esetben ezt itt kellene megválaszolni.

Üdv!

Sz. Ferenc

adózóna.hu

Kedves Olvasóink!
Kérjük, hogy kérdéseiket ne kommentárban, hanem a "Kérdések és válaszok" menüben szíveskedjenek feltenni!

Köszönjük. Az Adózóna csapatqa

berika06

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Rehabilitációs illetve rokkantsági ellátásban részesülő személy lehet továbbra is vállalkozó? Vállalkozóként nincs jövedelme. 25.000 forint KATA-t fizet. Főállású vállalkozó melléktevékenységben végzett vállalkozói jogviszony. Vállalkozóként kaphat továbbra is ellátást? Most esedékes a felülvizsgálat.
Válaszát előre is köszönöm!
Kovács Bertalanné

szifer

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna!

Az Ön által írt cikk első részében az olvasható, hogy „…arra kell figyelemmel lenni, hogy jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül ne haladja meg a minimálbér 150 százalékát…”
A kérdésem az lenne, hogy ez esetben 3 havi átlagot vizsgálnak, vagy ténylegesen azt, hogy 3 egymást követő hónapban ne haladja meg az említett korlátot a kereset (vagyis ez esetben az illető kereshet az első két hónapban akár bruttó 400.000 Ft-ot is, míg a harmadik hónapban a jelenlegi minimálbért és mégsem szűnik meg a rokkantsági ellátása)?

Válaszát előre is köszönöm!

Szilágyi Ferenc

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink