hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha gyes alatt egyéni vállalkozó, így kell járulékot fizetnie

  • adozona.hu

Gyes alatt milyen formában folytathatok egyéni vállalkozást? És mik a járulékvonzatok? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

2015-ben a keresőtevékenységbe még beletartozott a szövetkezet tagjaként vagy egyéni vállalkozóként, illetőleg társas vállalkozás vagy egyéni cég tagjaként folytatott – személyes közreműködést igénylő – tevékenység is, azonban 2016. január 1-jétől ezek a tevékenységek már nem minősülnek keresőtevékenységnek a családtámogatási ellátások vonatkozásában.

Erre tekintettel a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) folyósítása alatt a vállalkozó dolgozhat, és a keresőtevékenységére semmilyen idő-, sem jövedelemkorlát nem vonatkozik.

A gyermekgondozást segítő ellátás folyósítása mellett dolgozó egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra is, amíg gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt a vállalkozó a tevékenységét személyesen folytatja. A 15 százalék személyi jövedelemadó előlegen túl a vállalkozó és a vállalkozás köteles a járulékokat és a szociális hozzájárulási adót legalább az úgynevezett minimális alapok után meg kell fizetni, azaz a

♦                 10 százalék nyugdíjjárulékot havonta legalább a minimálbér,

♦                 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot havonta legalább a minimálbér másfélszerese után, míg

♦               a vállalkozásnak a 22 százalék szociális hozzájárulási adót és a 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást a minimálbér 112,5 százaléka után meg kell fizetni (azonban az egyéni vállalkozó – ha nincs alkalmazottja – nem fizet szakképzési hozzájárulást).

Megjegyzés: minimálbér 2017-ben havi bruttó 127 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi bruttó 161 ezer forint.

Természetesen, ha a keresőtevékenységből származó jövedelem a fenti járulék, illetve szociális hozzájárulási adó minimális alapját meghaladja, akkor az lesz a tb-terhek alapja.

Ha az egyéni vállalkozó kisadózást választ, és kisadózóként főállású kisadózónak minősül, akkor a gyes folyósítása nem befolyásolja a jogállását. Azaz, ha a főállású kisadózó gyes alatt továbbra is kisadózóként dolgozik, akkor havi 50 ezer forint tételes adót köteles fizetni.

Megjegyzés: ha a kisadózó nem főállású, mert például nyugdíjasként folytat kisadózói tevékenységet, így amennyiben saját jogán vagy nagyszülőként gyes-re jogosult, és a gyes folyósítása alatt kisadózást folytat, akkor továbbra is nem főállású kisadózóként havi 25 ezer forint tételes adót fizet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

SZÉP-kártya 2024.01.01-től

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink