hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Érdemes külön biztosítást kötni téli sportolásnál, mire jó az EU-s kártya?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Az Alpokban az elmúlt hetekben esett temérdek hó sokakat csábít síelésre, snowboardozásra, szánkózásra, ami a szépsége mellett különösen balesetveszélyes időtöltés. Aki az Európai Unió országaiban tervez téli sportolást, mindenképpen vigye magával Európai Egészségbiztosítási Kártyáját! Súlyosabb baleseteknél azonban az sem elég, csak a sportbalesetre kiterjedő speciális biztosítás, és még annak megkötésekor is körültekintően kell eljárni, mutatjuk, miért.

Az Egészségbiztosítási Kártyát csak az adott állam társadalombiztosítójával szerződött egészségügyi szolgáltató fogadja el. Ha például Olaszországban kisebb síbalesetet szenvedünk, akkor érdemes a közeli olasz kórház ambuláns rendelését felkeresni, mert a kórházak nagy része az olasz társadalombiztosítóval szerződésben áll, így a kórházban az Európai Egészségbiztosítási Kártyánkkal ellátnak bennünket.

Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy a sí-, snowboardpályák közelében sok magán egészségügyi szolgáltatót is találhatunk – amelyek a társadalombiztosítójukkal nem állnak szerződésben –, így az Európai Egészségbiztosítási Kártya ezekben a rendelőkben nem nyújt fedezetet az ellátásokra.

Ellátás az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyával orvosilag szükséges ellátás vehető igénybe. Ez azt jelenti, hogy az orvos bírálja el, hogy Európai Egészségbiztosítási Kártya jogosultja az adott egészségi állapotára tekintettel kaphat-e orvosi ellátást. A vizsgálat során az orvos figyelembe veszi a beteg állapotát, továbbá hogy mennyi ideig tartózkodik az adott országban. Ezen szempontok szerint ítéli meg, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem. Egy sí- vagy snowboardbaleset esetén a szükséges mértékig mindenképpen ellátják a betegeket az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján. Ez az ellátás többek között magába foglalja a beteg vizsgálatát, szükség esetén képi diagnosztikát, és a sérült testrész kötözését, gipszelését, rögzítését, valamint a szükséges gyógyszer, gyógyászati segédeszköz felírását.

Fizetési kötelezettség a kártyával igénybe vett ellátásért

Minden tagállam a saját szabályai szerint nyújtja az egészségügyi ellátásokat. Ha egy ellátásért önrészt kell fizetni, azt állampolgárságtól függetlenül mindenkinek meg kell térítenie annak, aki az adott országban egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe. Az önrészt a társadalombiztosító nem finanszírozza meg a beteg helyett.

Vannak úgynevezett visszatérítéses rendszerek is, ahol a beteg megkapja az orvosilag szükséges egészségügyi ellátást az Európai Egészségbiztosítási Kártyája alapján, azonban nemcsak az önrészt, hanem a teljes ellátás árát ki kell fizetnie.  Példa erre Franciaország, ahol az ellátást ki kell fizetnie a betegnek, majd azt – az önrész kivételével – az ellátásról szóló számla, orvosi dokumentáció alapján a francia biztosító visszafizeti.

Hegyi mentés

A hegyi balesetmentés egyedi abból a szempontból, hogy a mentést sokszor hegyi mentőszolgálat végzi, akár mentőhelikoptert is bevonva a mentésbe. Kevés olyan ország van, amely a társadalombiztosítása keretében biztosítja a hegyi mentést. Ezek közé az országok közé tartozik Lengyelország. Azaz, ha Lengyelországban hegyi mentésre (beleértve a helikopteres hegyi mentést is) kerül sor, akkor arra fedezet nyújt az Európai Egészségbiztosítási Kártya. Ha azonban például Szlovákiában vagy Ausztriában szenved valaki balesetet, és helikopteres légi mentésre van szükség, azt már nem fedezi az Európai Egészségbiztosítási Kártyája.

A helikopteres légi mentés szolgáltatás árát kétféleképpen lehet fedezni. Vagy a mentett személy, illetve annak hozzátartozói fizetik ki a mentés árát, vagy ha a személy rendelkezik olyan utasbiztosítással, amely kiterjed a légi mentésre, akkor a biztosító fedezi azt. Utóbbi biztosítás megkötésén azért is érdemes elgondolkodni, mert a helikopteres mentés egyáltalán nem olcsó. Ennek az ára ugyan országtól és a mentés körülményeitől függően változik, de átlagosan félmillió forinttól több millió forintig terjedhet.

Végezetül szeretném összegezni, mire figyeljünk a téli sportbalesetekre vonatkozó biztosítás kapcsán:

– Európai Unión belül ne induljunk el síelni, vagy snowboardozni Európai Egészségbiztosítási Kártya nélkül!

– Az Európai Egészségbiztosítási Kártya általában három évig érvényes, így a kiutazás előtt érdemes megnézni, hogy nem járt-e még le, ha igen, újat kell igényelni a kártyára jogosult személynek vagy a meghatalmazottjának a kormányhivatal bármelyik egészségbiztosítási szervénél.

– Érdemes átgondolni további utasbiztosítás kötését is. amely fontos, hogy a légi mentésre is kiterjedjen.

OLVASSA EL a kapcsolódó friss cikket is a témában: Gyakori a síbaleset és a sok a fejsérülés

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink