hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Árvaellátásra, szülői nyugdíjra való jogosultság

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretén belül járó hozzátartozói nyugellátások megállapításához mind az elhunyt jogszerző, mind pedig a nyugdíjigénylő részéről is egyidejűleg teljesülniük kell a jogszabályban rögzített jogosultsági feltételeknek.

Az elhunyt jogszerzőre vonatkozó jogosultsági feltételek:
-          a jogszerző a halál időpontjában saját jogú nyugellátásban, vagy korhatár előtti ellátásban, vagy szolgálati járandóságban, vagy balettművészeti életjáradékban, vagy átmeneti bányászjáradékban részesüljön.
-          amennyiben a jogszerző a halál időpontjában nem a fent említett ellátásokban részesült, vagy nem részesült egyáltalán semmilyen ellátásban, a jogszerzőre előírt feltétel, hogy rendelkezzen az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel, vagy

amennyiben
a) a 22 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és
    aa) az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül, vagy
    ab) összesen legalább 2 év,
b) a 22 éves életkor betöltését követően, de a 25 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 4 év,
c) a 25 éves életkor betöltését követően, de a 30 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 6 év, 
d) a 30 éves életkor betöltését követően, de a 35 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 8 év,
e) a 35 éves életkor betöltését követően, de a 45 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 10 év,
f) a 45 éves életkor betöltését követően, de az 55 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 15 év
szolgálati idővel.

Fontos megemlíteni, hogy a jogszerzés szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni azt az időtartamot, amely alatt az elhunyt jogszerző rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban vagy rokkantsági ellátásban részesült. Ezen szabályozás azon elhunyt jogszerzők esetében bír relevanciával, akik a fiatalon bekövetkezett megrokkanásuk miatt csupán kevés szolgálati időt szerezhettek.

Az elhunyt jogszerző jogán árvaellátás állapítható meg az elhunyt jogszerző vérszerinti gyermekének, a nevelt gyermekének, továbbá a testvérnek és az unokának, ha őt az elhunyt saját háztartásában eltartotta, és a gyermeknek tartásra köteles és képes hozzátartozója nincs.

Az árvaellátás a jogszerző halála napjától a gyermek 16. életévének betöltéséig állapítható meg. Ha azonban a gyermek oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, az árvaellátás a tanulmányok tartamára, de legfeljebb a gyermek 25. életévének betöltéséig folyósítható. Az árvaellátás abban az esetben is megállapítható és folyósítható, ha az árva az iskola igazolása szerint betegsége, testi vagy szellemi fogyatékossága miatt tanulmányait magántanulóként végzi, vagy 25 évesnél fiatalabb, és a felnőttoktatás keretében folytat tanulmányokat.

Ha az árvaellátás megállapítására a gyermek tanulmányaira tekintettel kerül sor, a jogosultságot nem befolyásolja azon tény, hogy a gyermek a tanulmányokat belföldön vagy külföldön, középiskolában vagy felsőfokú oktatási intézményben folytatja.

Az árva tanulmányait, amennyiben Magyarországon folytat tanulmányokat a köznevelési információs rendszer, illetve a felsőoktatási információs rendszer működtetője hivatalból igazolja a nyugellátást megállapító nyugdíjbiztosítási szerv részére. Ettől függetlenül, a tanulmányok igazolása az Oktatási Hivataltól (1363 Budapest, Pf.19.) is beszerezhető az erre a célra rendszeresített nyomtatványon. A külföldi tanulmányok folytatását az oktatási intézmény által kiállított igazolással középiskolai tanulmányok esetén évente, felsőfokú tanulmányok esetén félévente, a tanulmányok megkezdésétől számított egy hónapon belül kell igazolni.

Megváltozott munkaképesség címén abban az esetben lehet árvaellátást megállapítani, ha a szülő elhalálozása a gyermek 16. (illetőleg oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató gyermek esetében legfeljebb a 25.) életévének betöltése előtt következett be és a gyermek ekkor már megváltozott munkaképességű személy volt, továbbá abban az esetben, ha az árva az árvaellátás folyósításának megszűnése előtt vált megváltozott munkaképességűvé. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy amennyiben a gyermek a jogosultság megszűnése előtt megváltozott munkaképességűvé válik, az árvaellátás az életkorára tekintet nélkül megilleti.

Fontos kiemelni, hogy amennyiben a 16 év alatti gyermek árvaellátás iránti igénye az elhunyt jogszerzőre meghatározott szolgálati idő hiányában kerül elutasításra, az eljáró nyugdíjbiztosítási szerv hivatalból kivételes árvaellátás megállapítása iránti eljárást indít.

Az elhunyt jogszerző jogán szülői nyugdíjat lehet megállapítani a jogszerző szülői, nagyszülői részére, ha a szülő, nagyszülő a gyermekének, unokájának halálakor megváltozott munkaképességű volt, vagy a 65. életévét betöltötte, és a szülőt, nagyszülőt a gyermeke, unokája a halálát megelőző egy éven át túlnyomó részben eltartotta. Túlnyomó részben eltartottnak az minősül, akinek a nyugellátása, a gyermeke, unokája elhalálozásának időpontjában nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét (2014. évben havi 28 500 forintot). Abban az esetben, ha a szülői nyugdíjra többen jogosultak, azt közöttük egyenlő arányban meg kell osztani.

A szülői nyugdíj annak a szülőnek is megállapítható, aki a gyermeke halála időpontjában nem volt megváltozott munkaképességű, de az elhalálozástól számított tíz éven belül megváltozott munkaképességű válik és tartásra köteles és képes hozzátartozója nincs.

A szülői nyugdíj a jogszerző halála időpontjától a megváltozott munkaképesség tartamára jár.

Az árvaellátásra, szülői nyugdíjra való jogosultság tekintetében megváltozott munkaképességű az a személy, akinek az egészségi állapota legfeljebb 50 százalék. Az egészségi állapotot a rehabilitációs szakértői szerv vizsgálja és a felülvizsgálatról, illetve annak eredményéről szakhatósági állásfoglalást állít ki. Azt a szülőt, aki 65. életévét már betöltötte orvosi vizsgálat nélkül is megváltozott munkaképességűnek kell tekinteni.

Az árvaellátás, szülői nyugdíj megállapítása iránti igényt, amennyiben a jogszerző nem saját jogú nyugdíjasként hunyt el, az igénylő lakóhelye szerint illetékes fővárosi/megyei kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatóságánál kell előterjeszteni az erre a célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével.

Abban az esetben viszont, amennyiben a jogszerző saját jogú nyugdíjasként (ideértve a korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, balettművészeti életjáradékot és az átmeneti bányászjáradékot is) hunyt el, az árvaellátás, szülői nyugdíj megállapítása iránti igényt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál kell előterjeszteni. A nyomtatványok – K11, K12 számú űrlapok - letölthetőek az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság honlapjáról is (www.onyf.hu).

Ha az árva nagykorú, igényét sajátkezű aláírásával ellátott igénybejelentő lapon kell előterjesztenie, a 18. életévét be nem töltött árva esetén a gyermek törvényes képviselője, a gondnokolt nagykorú árva esetén pedig annak gondnoka jogosult az árvaellátás megállapítása iránti igény előterjesztésére. 

Az igény előterjesztésével egyidejűleg, árvaellátás esetén mellékelni kell, egyebek mellett, az igénylő születési anyakönyvi kivonatát, az elhunyt jogszerző halotti anyakönyvi kivonatát, 16 év feletti árva esetén a köznevelési vagy felnőttoktatási intézmény által kiállított iskolalátogatási igazolást. Szülői nyugdíj iránti igénybejelentés esetén, egyebek mellett, az elhunyt jogszerző születési és halotti anyakönyvi kivonatai, ha az igénylő gondnokság alatt áll, a gondnokkirendelő határozatot kell mellékelni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink