hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Korrepetálás, nyelvóra – amikor a magánszemély kifizetőnek minősül

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Kifizetőnek, foglalkoztatónak minősül-e az a magánszemély, akit egy egyetemi hallgató korrepetál matematikából? Mikor áll fenn biztosítási kötelezettség? Cikkünkből megtudhatja.

A kifizető fogalmát az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. (Art.) törvény 18. pontja határozza meg. E meglehetősen bő terjedelmű definíció – amelyhez csak e törvény tucatnyi kötelezettséget rendel – utolsó előtti mondata szerint kifizetőnek minősül az 1997. évi LXXX. (Tbj.) 4. § a) pontja szerinti foglalkoztató is, kivéve a Tbj. 56/A. §-a szerinti külföldi vállalkozást.

A foglalkoztató meghatározásához [Tbj. 4. § a) pontjához] lapozva szintén több pontból álló felsoroláshoz jutunk, melyek közül témánk szempontjából az 1. pontot kell kiemelnünk, amely szerint foglalkoztatónak minősül bármely jogi és természetes személy, egyéni vállalkozó stb., ha biztosítottat foglalkoztat.

Mindez a magánszemély szempontjából azt jelenti, hogy amennyiben biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban alkalmaz egy másik magánszemélyt, foglalkoztatónak és egyben kifizetőnek is minősül, annak összes kötelezettségével.

(A biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony elkerülésére két lehetőséget is biztosít a jogszabály: a háztartási munka keretében történő 2010. évi XC. törvényen alapuló foglalkoztatás, illetve a 2010. évi LXXV. törvény szerinti egyszerűsített foglalkoztatás. Az jogszabályi előírásoknak megfelelő foglalkoztatás valóban alacsony közterhet és egyszerűbb adminisztrációt jelent a munkaadó számára, ugyanakkor még e kötelezettségek teljesítése sem életszerű minden esetben, illetve számos megoldandó feladatra nem is alkalmazhatóak.)

Visszatérve a foglalkoztató, kifizető témaköréhez: hogy milyen komoly következményekkel járó szabályról van szó, azt egy meglehetősen gyakorinak mondható élethelyzeten keresztül mutatjuk be.

Adott egy egyetemi hallgató, aki azzal egészíti ki jövedelmét, hogy diákokat korrepetál matematikából. Az említett hallgató egy fiatalember felvételi felkészítését vállalja el, akivel ezért a felvételi hónapjában szinte minden nap találkozik, és 2000 forint/óra díjazásért két órán keresztül átveszi vele a matematika tételeket.

Mivel abszolút jogkövető személyekről van szó, eleget szeretnének tenni a közteherviselési kötelezettségnek. (A másik lehetőség, hogy nem jogkövetőek, de egy adóhatósági ellenőrzés rögzíti a tényállást.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, kifizetőnek minősül-e a fenti esetben a korrepetált diák!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink