hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt a lista a mikrovállalkozások társaságiadó-kedvezményeiről

  • adozona.hu

Mikrovállalkozások milyen társaságiadó-kedvezményeket érvényesíthetnek – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

A társasági adóról és az osztalékadóról (tao) szóló 1996. évi LXXXI. törvény kifejezetten a mikrovállalkozások számára a következő kedvezményeket fogalmazza meg.

Az adózás előtti eredmény csökkentéseként vehető figyelembe:

1.) A korábban még használatba nem vett (új) ingatlan, valamint a korábban még használatba nem vett (új), a műszaki berendezések, gépek, járművek közé sorolandó tárgyi eszköz üzembe helyezése érdekében elszámolt adóévi beruházások értéke, továbbá az ingatlan bekerülési értékét növelő adóévi felújítás, bővítés, rendeltetés-változtatás, átalakítás értéke, valamint az immateriális javak között az adóévben állományba vett, korábban még használatba nem vett szellemi termék bekerülési értéke.

A levont összeg – a 2016. adóévben – nem haladhatja meg az adózás előtti eredményt, illetve 30 millió forintot (2017-től megszűnt a 30 millió forintos korlát).

A kedvezménnyel az adóév utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózó élhet, választása szerint (azaz nem kötelező igénybe venni). Ebből viszont az is következik, hogy ha nem él a kedvezménnyel, utólag, önellenőrzéssel már nem veheti igénybe.

A kedvezmény adótartalma (a levont összeg és a társaságiadó-mérték szorzata) – a közösségi előírások szerint állami támogatásnak minősül. Ehhez meg kell felelni három – később felsorolt közösségi támogatási rendelet valamelyikének.

A csökkentő tétel érvényesítése esetén növeli az adóalapot a levont kedvezmény kétszerese, ha az adózás előtti eredmény csökkentésének adóévét követő negyedik adóév utolsó napjáig

– nem helyezik üzembe, nem veszik használatba az eszközt, kivéve, ha az üzembe helyezés, a használatbavétel elháríthatatlan külső ok miatti megrongálódás következtében maradt el;

– az eszközt az adózó az egyéb berendezések, felszerelések, járművek között helyezi üzembe;

– az ingatlant üzemkörön kívüli ingatlanként is használja az adózó, más eszközt vagy az egyéb berendezések, felszerelések, járművek közé, vagy a forgóeszközök közé sorol át, kivéve, ha a forgóeszközök közé történő átsorolás az eszköz elháríthatatlan külső ok miatti megrongálódásának következménye;

– az eszközt az adózó elidegeníti (juttatásként átadja, értékesíti, apportálja, térítés nélkül átadja, valamint pénzügyi lízing keretében, részletfizetéssel, halasztott fizetéssel átvett eszközt a szerződés szerinti feltételek teljesülésének meghiúsulása miatt visszaadja).

2.) A foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma az előző adóévhez (az adózó átalakulása esetén a jogelőd utolsó adóévéhez), előző adóév hiányában nullához viszonyított növekményének és az adóév első napján érvényes havi minimálbér adóévre számított összegének szorzata, feltéve, hogy az adózó foglalkoztatottjainak átlagos állományi létszáma a megelőző adóévben legfeljebb 5 fő, és az adózónak az adóév utolsó napján nincs az állami vagy önkormányzati adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása.

A kedvezményt az adóév első napján mikrovállalkozásnak minősülő adózó veheti igénybe – döntése szerint –, azaz utólag önellenőrzéssel nem érvényesíthető.

A kedvezmény adótartalma a közösségi előírások szerint csekély összegű állami támogatásnak minősül, ezért az igénybevételhez meg kell felelni az 1407/2013/EU rendeletben foglaltaknak.

Növelni kell az adózás előtti eredményt az átlagos állományi létszám előző adóévhez viszonyított csökkenése esetén a megelőző adóév első napján érvényes havi minimálbér adóévre számított összege szorzatának 20 százalékkal növelt összegével, de legfeljebb az igénybe vett kedvezmény 20 százalékkal növelt összegével. Ezt akkor kell érvényesíteni, ha a létszám csökkenése a kedvezmény érvényesítését követő három adóéven belül következik be. 

Nem kell a növelést figyelembe venni a létszámcsökkenés adóévében és a következő adóévben, ha a létszámcsökkenés oka, hogy a munkavállaló szülési szabadságot, gyermekgondozási ellátás miatt szabadságot vett igénybe, betegség miatt keresőképtelenné vált, katonai szolgálatát, büntetés végrehajtását kezdte meg, illetve meghalt, és a növelő tétel nem érné el az adóév első napján érvényes havi minimálbér összegét.

3.) A korábban még használatba nem vett (új), a műszaki gépek, berendezések és a – személygépkocsi kivételével – a járművek között nyilvántartott tárgyi eszköz üzembe helyezése adóévében a bekerülési érték 100 százalékának megfelelő értékcsökkenési leírással, ha a tárgyi eszközt a jogszabályban megnevezett szabad vállalkozási zónában helyezi üzembe az adózó. A tárgyi eszköz adózás előtti eredmény csökkentéseként figyelembe vett bekerülési értékének egy százaléka, jármű esetében 3 százaléka az állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések alkalmazásában állami támogatásnak minősül. Ezért ehhez is meg kell felelni a három közösségi rendelet közül annak, amelynek alapján az állami támogatást az adózó meghatározza.

Az egyösszegű értékcsökkenési leírással az adóév utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózó élhet.

Adókedvezmény

Az adóból – annak 70 százalékáig – visszatartható a 2000. december 31-ét követően megkötött hitelszerződés alapján tárgyi eszköz beszerzéséhez, előállításához pénzügyi intézménytől igénybe vett, és kizárólag e célra felhasznált hitel (ideértve a felhasznált hitel visszafizetésére igazoltan felvett más hitel) kamatának – a 2016. adóévben – 60 százaléka (2013. december 31-éig megkötött hitelszerződés alapján fizetett kamat 40 százaléka), legfeljebb 6 millió forint.  Feltétel, hogy az eszköz még szerepeljen az adózó nyilvántartásában, és a hitelt az eredeti szerződés szerint még nem kellett visszafizetni.

Az adókedvezményt a hitelszerződés (ideértve a pénzügyi lízinget is) megkötése adóévének utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózó veheti igénybe.

Ez az adókedvezmény is állami támogatás a közösségi előírások szerint, ezért – szintén a már említett – három rendelet valamelyikének is meg kell felelni. (2017-től a kamat egésze lehet adókedvezmény). 

A három közösségi támogatási rendelet:

– elsődleges mezőgazdasági termelést szolgáló beruházás esetén a 702/2014/EU rendelet,

– élelmiszer-feldolgozást és -kereskedelmet szolgáló beruházás esetén – az adózó választása szerint a 702/2014/EU rendelet, a 651/2014/EU rendelet vagy az 1407/2013/EU rendelet.

– minden más esetben – az adózó választása szerint – a 651/2014/EU rendelet, vagy az 1407/2013/EU rendelet.

[Szakértőnk válaszában közöltek jogszabályi hivatkozásai: tao-törvény 7. § (1) bekezdés y) és zs) pont, (11)-(12) és (19)-(20) bekezdések, 8. § (1) bekezdés u) és v) pont, (6) bekezdés, 22/A §,  1. számú melléklet 14. pont.] 

OLVASSA EL kapcsolódó cikkeinket is a társaságiadó-bevallásra vonatkozó tudnivalókról:

Közeledik a határidő: fontos tudnivalók a taobevalláshoz
Újabb támpontok a taobevallás elkészítéséhez

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink