hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tárgyieszközértékcsökkenés-kalkulátor 2015 – használati útmutató

  • adozona.hu

Mit számol a kalkulátor?

A tárgyieszközértékcsökkenés-kalkulátorral pontosan kiszámíthatja egy-egy tárgyi eszköz értékcsökkenését. Ellenőrzésre is alkalmas, ha a cég egyébként rendelkezik tárgyi eszköznyilvántartó szoftverrel.

Kapcsolódó jogszabály(ok):
-  1996. évi LXXXI. törvény
-  2000. évi C. törvény

Tárgyieszközértékcsökkenés-kalkulátor – használati útmutató

Kisebb vállalkozásoknak viszonylag egyszerű a tárgyi eszközök értékcsökkenésének kiszámítása. Ám egy kisebb vállalkozásnál is előfordulhat egy bonyolultabb eset, amikor már gondot okozhat a számolás. Nézzünk erre egy példát: 2014.03.14-én a vállalkozás beszerez egy számítógépet 200 ezer forintért. A maradványértéket 26 ezer forintban határozzák meg. Év közben kiderül, hogy nagyobb tároló kapacitásra van szükség, ezért 2014.05.26-án felújítják a tárgyi eszközt 34 500 forintért. A felújítás maradványértékét 1 350 forintban határozzák meg. Év közben káresemény éri a számítógépet, ezért 4 500 forint terven felüli értékcsökkenést számolunk el. Még az év vége előtt 2014.12.13-án eladásra kerül a számítógép. Ilyen esetekben lehet hasznos az Adózóna tárgyieszköz-kalkulátora, ugyanis ezzel könnye kiszámíthatja a hasonló, életszerű, de egyben extrém eseteket is.

A tárgyieszköz-kalkulátorban adjuk meg a tárgyi eszköz bruttó értékét. Ezt követően adjuk meg 2015-es évet megelőzően elszámolt értékcsökkenést külön a számviteli törvény, külön a társasági adó törvény szerint. Ha a maradványértéket is meghatározunk, akkor biztosan el fog térni a Sztv. és a Társasági adó törvény szerinti értékcsökkenés. Adjuk meg az üzembe helyezés időpontját, a Sztv. és a Ta. tv. szerinti leírási százalékot. Ha évközben volt felújítás, akkor meg kell adni a felújítás időpontját, összegét és maradványértékét. Negatív értéket is meg lehet adni. Ez a bruttó érték részbeni kivezetését jelenti. Megadhatunk terven felüli értékcsökkenést is. Ha év közben megszűnt a tárgyi eszköz, vagy például eladták azt, akkor adjuk meg a megszűnés időpontját. Amikor a tárgyieszköz-kalkulátor az év végi állományra hivatkozik, akkor ez alatt nemcsak az év végén meglevő tárgyi eszközt tekinti, hanem a kivezetés napján meglévő állományt, (például értelemszerűen, ha eladtuk az adott eszközt 2014.12.13-án, akkor az erre a napra számolt értéket tekinti év végi állománynak).

A megadott adatokból a kalkulátor kiszámítja a nettó értéket, és az értékcsökkenést a Számvitelt törvény és a Társasági adó törvény szerint egyaránt. Kiszámítja az értékcsökkenés eltérést is (tehát Ta. tv. adóalap korrekciós – növelő-csökkenő érték – egyenlegét).

Készítette: Angyal József eredeti kalkulátora alapján Nagy Norbert
Szakértő: Szolnoki Béla

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink