hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így adóznak az egyházak: minden, amit tudni kell a közterheikről

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Cikkünk a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény (Lvtv.) 2013. augusztus 1-jétől bekövetkezett változására figyelemmel a különböző egyházak társasági adó, helyi adó és illeték, valamint cégautóadó kötelezettségét mutatja be.

Az egyház, az egyházi jogi személy

A Lvtv. 2013. augusztus 1-jétől megkülönbözteti
-  az egyházi jogi személyt (Lvtv. 10. §)
-  a vallási közösséget, amely az egyház megjelölést elnevezésében és tevékenységére való utalás során önmeghatározása céljából – a saját hitelvei szerinti tartalommal – használhatja (például Mária Hívők Egyháza). A vallási tevékenységet végző szervezet elnevezése az egyesületi különös formára való utalást nem tartalmazza (például nem lehet úgy nevezni, hogy Mária Hívők Egyháza Egyesület) (Lvtv 7. §).

Az egyházi jogi személy a bevett egyház és annak belső egyházi jogi személye.

Bevett egyház: azonos hitelveket valló természetes személyekből álló, önkormányzattal rendelkező autonóm szervezet, amelynek ezt a közjogi jogállását az Országgyűlés biztosítja. A bevett egyházakat a Lvtv. melléklete tartalmazza (Lvtv. 11. §).

Belső egyházi jogi személy: a bevett egyház belső szabálya szerint jogi személyiséggel rendelkező egysége, szervezete vagy intézménye,. Ilyen joggal ruházható fel – többek között – a történelmi és kulturális értékeket megőrző, nevelési-oktatási, felsőoktatási, egészségügyi, karitatív, szociális, család-, gyermek- és ifjúságvédelmi, kulturális vagy sporttevékenységet folytató intézmény (Lvtv. 12. §).

A vallási tevékenységet végző – egyházi jogi személynek nem minősülő – szervezet olyan egyesület, amelynek tagjai azonos hitelveket valló természetes személyek, és amelynek alapszabályában meghatározott célja vallási tevékenység végzése (Lvtv. 9/A §).

Társaságiadó-ötelezettség

 A társasági adótörvénynek (1996. évi LXXXI. törvény – Tao) alanya az egyházi jogi személy, illetve az egyházi jogi személynek nem minősülő – egyesületnek tekintendő – egyház.  

Közös szabályok

Az adókötelezettség csak a vállalkozási tevékenység jövedelme alapján áll fenn, kivéve, ha a Civil tv. (2011. évi CLXXV. törvény) megfelelő alkalmazásával bármelyikük elsődlegesen gazdasági-vállalkozási tevékenységet folytatónak minősül, mert a vállalkozási tevékenysége bevétele eléri az összes bevétele 60 százalékát. Ekkor a teljes jövedelem alapján, az általános előírások szerint áll fenn az adókötelezettség (Tao 6. § (4) bekezdés).

Az adóalap meghatározásához a módosító tételek közül azokat kell teljes egészében számításba venni, amelyek kizárólag a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódnak, illetve a bevétellel arányosan kell számításba venni azokat a tételeket, amelyek az alaptevékenységhez és a vállalkozási tevékenységhez egyaránt kapcsolódnak (Tao. 9. §).

Nem kell a jövedelem- (nyereség-) minimum alapján adót számítaniuk (Tao. 6. § (6) bekezdés b) pont).

Nem kell adóelőleget bevallaniuk, fizetniük, illetve nem kell a várható adó alapján az adóév utolsó hónapjában előleg kiegészítést bevallani, fizetni(Tao 26. § (11) bekezdés).

Ha vállalkozási tevékenységből bevételt nem érnek el, illetve vállalkozási tevékenységhez költségük, ráfordításuk nem merül fel, akkor társasági adóbevallási kötelezettségüknek a 01 vagy NY nyomtatványon tett nyilatkozattal tehetnek eleget (Art. 31. § (5) bekezdés).

A hitéleti tevékenység alapján közhasznú szervezetként nem vehetők nyilvántartásba.

Az adózás előtti eredmény a következő jogcímen csökkenthető (Tao 9. § (2) bekezdés c) pont):
-  elhatárolt veszteség,
-  céltartalék felhasználás,
-  értékcsökkenési leírás (Tao 1-2. számú melléklet, az eszköz kivezetésekor a számított nyilvántartási érték),
-  bevételként elszámol kapott osztalék,
-  kivezetett részesedésre elszámolt, a bekerülési (könyv szerinti) értéket meghaladó bevétel,
-  szakképző iskolai tanuló gyakorlati foglalkoztatása alapján,
-  munkanélküli, szakvizsgát tett szakképző iskolai tanuló továbbfoglalkoztatása címen,
-  behajthatatlan követelésre, megtérülő követelésre korábban elszámolt értékvesztés,
-  társasház tagjaként kapott – szja-val adózott – jövedelem,
-  elengedett, bírság egyéb jogkövetkezmény visszatérített összege,
-  K+F közvetlen költség,
-  Eredményt növelő adóellenőrzés, önellenőrzés,
-  Legalább 50 százalékban megváltozott munkaképességű foglalkoztatása.

Az adózás előtti eredményt a következő jogcímeken növelni kell (Tao 9. § (3) bekezdés):
-  Képzett céltartalék,
-  A Szt. szerint elszámolt értékcsökkenés (terv szerinti, terven felüli, egyösszegű, kivezetéskor a könyv szerinti érték),
-  A vállalkozási tevékenység érdekében el nem ismert költség, ráfordítás,

-  Bírság, egyéb jogkövetkezmény,
-  Magánszemélynek nem minősülő kapcsolt vállalkozás kötelezettségének elengedése,
-  Alultőkésítés címen,
-  Ellenőrzött külföldi társaságban lévő részesedésre, illetve bejelentett részesedésre elszámolt értékvesztés, árfolyamveszteség, egyéb ráfordítás,
-   Eredményterhére elszámolt ellenőrzési, önellenőrzési megállapítás,
-  Kedvezményezett ügylet kertében megszerzett részesedésre a szerzéskor elszámolt csökkentő tétel a részesedés nem kedvezményezett ügylet keretében történő kivezetésekor.

Az egyesületnek minősülő egyházakra vonatkozó szabályok

Adómentesség illeti az egyesületet, ha vállalkozási tevékenységből származó bevétele nem haladja meg a 10 millió forintot, de legfeljebb az összes bevétel 10 százalékát.

Az egyházi jogi személyekre vonatkozó szabályok

Az egyházi jogi személy az adóalap megállapításakor a vállalkozási tevékenység adóévi adózás előtti nyereségének azzal a részével is csökkentheti a vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményét, amelyet kulturális, nevelési, oktatási, felsőoktatási, szociális és egészségügyi, gyermek- és ifjúságvédelmi, sport, tudományos és műemlékvédelmi tevékenység, továbbá a hitéleti célú ingatlanfenntartás bevételt meghaladó költsége, ráfordítása (kiemelt célok) fedezetére használ fel, továbbá az e célból lekötött tartalékba helyezett összeggel. Például ha az egyházi jogi személy 2013. adóévi vállalkozási tevékenységből származó adózás előtti eredménye 300 ezer forint, akkor
-     Ha a kiemelt célokra felmerült költsége 100 ezer forinttal meghaladja a kapott bevételt, ezzel a 100 ezer forinttal csökkenthető az adózás előtti eredmény.
-     Dönthet úgy az egyházi jogi személy, hogy a maradék 200 ezer forint összegben lekötött tartalékot képez.

E korrekciókkal akár nullára csökkentheti az adóalapját. 

Az egyházi jogi személynek növelnie kell az adóalapot a következő jogcímeken:
-  A nem a vállalkozási tevékenységéhez kapott támogatás, juttatás teljes összegével, ha az adóév utolsó napján az állami vagy önkormányzati adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása van.
-  A nem a vállalkozási tevékenységhez kapott támogatás arányos részével, ha nincs az adóév utolsó napján az állami vagy önkormányzati adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása, de a vállalkozási tevékenységből származó bevétele meghaladja a kedvezményezett mértéket.

Az egyházi jogi személy az adóalapot a közhasznú szervezetekre vonatkozó előírások szerint állapítja meg. Ez azt jelenti, hogy a levezett adóalapot elsődlegesnek tekintve, meg kell határoznia a vállalkozási tevékenység bevételének az összes bevételhez viszonyított arányát, és ha ez
-  nem több 15 százaléknál, akkor nulla adóalapra kell adót számítania,
-  ha több 15 százaléknál, akkor a 15 százalék feletti bevételnek a vállalkozási tevékenység bevételéhez viszonyított aránnyal szorzott elsődleges adóalap után keletkezik adókötelezettség. Például ha az elsődleges adóalap 1millió forint, a vállalkozási tevékenység bevétele 400 ezer forint, az összes bevétel 4 millió forint, akkor a vállalkozási tevékenységből származó bevétel aránya 10 százalék, az adóalap nulla. Ha az összes bevétel 1,6 millió forint, akkor a vállalkozási tevékenység bevételének aránya 25 százalék, a 15 százaléknak megfelelő összeg 240 ezer forint, a túllépés 160 ezer forint, amely a vállalkozási tevékenységből származó bevétel 40 százaléka (160 ezer/400 ezer). Az adóalap ekkor 1 000 000 x 0,4 = 400 ezer forint.

Az egyházi jogi személynél nem minősülnek vállalkozási tevékenységnek a következő tevékenységek (Lvtv. 22. § (2) bekezdés):
-  a hitéleti tevékenységet és a Lvtv. 9. § (1) bekezdése szerinti tevékenységet szolgáló intézmény vagy sportintézmény működtetése, valamint az ilyen és a környezetvédelmi tevékenység folytatása,
-  az üdülő hasznosítása egyházi személy részére történő szolgáltatásnyújtás révén,
-  a hitélethez szükséges kiadvány, kegytárgy előállítása, értékesítése,
-  az egyházi célra használt ingatlan részleges hasznosítása,
-  a temető fenntartása,
-  a kizárólag hitéleti tevékenységet, környezetvédelmi tevékenységet vagy az Lvtv. 9. § (1) bekezdése szerinti tevékenységet szolgáló immateriális jószág, tárgyi eszköz és készlet értékesítése, ideértve a munkaruha megtérítését is,
-  a hitéleti tevékenységhez, a környezetvédelmi tevékenységhez és az Lvtv.  9. § (1) bekezdése szerinti tevékenységhez kapcsolódó kiegészítő szolgáltatásnyújtás, az ilyen tevékenységet szolgáló eszköz nem nyereségszerzési célú hasznosítása,
-  az államtól vagy a helyi önkormányzattól átvállalt közfeladat ellátása során létrehozott termék, jegyzet, tankönyv, kiadvány, tanulmány előállítása és értékesítése,
-  az egyházi személyek öngondoskodása céljára létrehozott nyugdíjintézet vagy nyugdíjalap működtetése.

Az Lvtv. 9. § (1) bekezdése szerinti tevékenységek a történelmi és kulturális értékeket megőrző, nevelési-oktatási, felsőoktatási, egészségügyi, karitatív, szociális, család-, gyermek- és ifjúságvédelmi, kulturális vagy sporttevékenység.

E vállalkozási tevékenységnek nem minősülő tevékenységek bevételeként a következőket kell figyelembe venni:
-  a szolgáltatás ellenértékét, díját, térítését,
-  a tevékenységhez kapcsolódó kártalanítás, kártérítést, kötbért, bánatpénzt, bírságot és adóvisszatérítést,
-  a tevékenységhez kapcsolódóan visszafizetési kötelezettség nélkül kapott – pénzügyileg rendezett – támogatást, juttatást, és
-  a szabad pénzeszközök betétbe, értékpapírba elhelyezése után a hitelintézettől, az értékpapír kibocsátójától kapott kamatnak, osztaléknak, illetve az értékpapír hozamának olyan részét, amelyet a gazdasági-vállalkozási tevékenységnek nem minősülő tevékenység bevétele az összes bevételben képvisel.

Az egyházi jogi személy jogosult adományról igazolást kiállítani.

Helyi adó (1990. évi C. törvény-Htv.)

Egyházi jogi személy

Az egyházi jogi személy nem minősül adóalanynak a helyi adók tekintetében, de a tulajdonában lévő építményben, telken vendégéjszakát eltöltő magánszemély idegenforgalmi adó fizetésre kötelezett, kivéve, ha e személy – kizárólag az egyházi jogi személy hitéleti tevékenységéhez kapcsolódó részvétel céljából – ott tartózkodó egyházi személy (Htv. 3. § (5) bekezdés; 31. § e) pont).

Egyházi személy: a bevett egyház belső szabályában meghatározott, az egyházi jogi személy szolgálatában álló, egyházi szolgálatot sajátos egyházi szolgálati viszonyban, munkaviszonyban vagy egyéb jogviszonyban teljesítő természetes személy (Lvtv. 13. §).

Az igenforgalmi adót – ha fennáll a kötelezettség – az egyházi jogi személynek kell beszedni, de akkor is be kell fizetnie, ha elmulasztotta a beszedést (Htv. 34. §).

Egyesületnek minősülő egyház

A következő feltételek mellett mentes valamennyi helyi adó alól az egyesületnek minősülő egyház. Feltétel:
-     A helyi iparűzési adó esetében, hogy a megelőző adóévben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme (nyeresége) után sem bel-, sem külföldön ne keletkezzen adófizetési kötelezettsége.
-     Építmény- és telekadó esetében, hogy az épületet, telket kizárólag az alapszabályban meghatározott alaptevékenység kifejtésére használja az egyesület.

A feltételek meglétéről az adóalany írásban köteles nyilatkozni az adóhatóságnak.

Illeték (1990. évi XCIII. törvény – Itv.)

Az egyházi jogi személy, illetve az egyesületnek minősülő teljes személyes illetékmentességben részesül (Itv. 5. § (1) bekezdés d)–e) pont).

Cégautó-adó (1991. évi LXXXII. törvény – Gjt.)

Cégautó adót a nem magánszemély tulajdonában (használatában) álló személygépkocsi  (fogalmát a Szja tv. – 1995. évi CXVII. törvény – határozza meg) után kell fizetni. Ha személygépkocsi magánszemély tulajdonában áll, akkor az adókötelezettség abban az esetben áll fenn, ha annak alapján a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) szerint költséget, ráfordítást, illetve az Szja tv. szerint tételes költségelszámolással költséget, értékcsökkenési leírást számoltak el (Gjt. 17/A.§ (1) bekezdés).

Nem adóköteles 
-     A kizárólag elektromos hajtómotorral ellátott személygépkocsi. (Gjt. 17/A § (1) bekezdés
-     A magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelynek használatával összefüggésben a használó – költségei ellentételezésére – kizárólag a kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás költségtérítést kap (Gjt. 17/A § (2) bekezdés)
-     Munkába járás címen költségtérítést kap (Gjt. 17/A § (2) bekezdés)
-     A magánszemélynek pénzügyi lízingbe adott személygépkocsi, amely után költséget nem számoltak el  (Gjt. 17/A § (2) bekezdés).
-     A magánszemélynek tartós bérletbe adott személygépkocsi, amely után kizárólag értékcsökkenési leírást számoltak el (Gjt. 17/A § (2) bekezdés).

Az adó alanya a személygépkocsi hatósági nyilvántartás szerinti tulajdonosa. Több tulajdonos esetén a tulajdonostársak tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok. Pénzügyi lízingbe vagy tartós bérletbe adott, hatósági nyilvántartásba bejegyzett személygépkocsi esetén az adó alanya a pénzügyi lízingbe vevő, tartós bérletbe vevő (17/B § (1) bekezdés).

A hatósági nyilvántartásban nem szereplő (külföldi rendszámú) személygépkocsi esetén az adó alanya az a személy vagy szervezet, aki vagy amely a személygépkocsi után költséget számol el.

Mentes az adó alól – többek között – az a személygépkocsi (17/D §)
-     amelyet az egyházi jogi személy elsődlegesen vallási vagy azzal közvetlenül összefüggő más tevékenysége ellátásához üzemeltet,
-     amely kizárólag halottszállításra szolgál,
-     amelyet betegségmegelőző vagy gyógyító céllal, szociális céllal, az egészségkárosodott, hátrányos helyzetűek segítésére létrehozott alapítvány, közalapítvány, egyesület, köztestület, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló jogszabályban meghatározott célszervezet kizárólag súlyosan fogyatékos magánszemély(ek) rendszeres szállítására üzemeltet, ha működési szabályzatából, gazdálkodásából – az összes körülmény figyelembevételével – egyértelműen megállapítható, hogy az üzemeltetés ténylegesen az említett cél érdekében történik.

Az adó havi mértéke személygépkocsinként, a személygépkocsi kW-ban kifejezett teljesítménye és környezetvédelmi osztály-jelzése alapján differenciált mértékű, amelyet a Gjtv. 17/E §  tartalmaz.

A negyedévre fizetendő adóból levonható a személygépkocsi után az adóalany terhére az önkormányzati adóhatóság által megállapított gépjárműadó (Gjt.17/F §).

Az adózó adómegállapítási, adóbevallási és adófizetési kötelezettségét negyedévenként, a negyedévet követő hónap 20. napjáig teljesíti. A bevallást az állami adóhatósághoz kell benyújtani (Gjt. 17/G §) .

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink