hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalékelőleg, osztalékalap adója

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó fizethet-e osztalékelőleget? Ha igen, utalhatja-e a pénzt a magánszámlájára? Mikor kell megfizetnie az adót? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Olvasónk részletes kérdése a következőképpen szólt: „Egyéni vállalkozó havi vállalkozói kivétje bruttó 120 ezer forint, mely után a járulékokat és az adóelőleget megfizeti havonta. Július hónapban szeretne vállalkozói osztalékelőleget felvenni, melyet magánszámlájára utalna, az utaláskor ezt a közlemény rovatban megjelölve. Értelmezésem szerint az egyéni vállalkozó, vállalkozói osztalékalap után csak tárgyévet követő év február 25-én (vagy a bevallás benyújtásakor) válik osztalékadó (16 százalék) és eho (14 százalék) fizetésére kötelezetté. Helyesen járunk-e el, ha a hónapban elutalt osztalékelőleg után nem állapítunk meg előlegfizetési kötelezettséget? Fizethet-e az egyéni vállalkozó osztalékelőleget? A magánszámlára utalást nem minősítheti-e a NAV vállalkozói jövedelemmé és adóztathatja meg utólagosan?”

Surányi Imréné mindenekelőtt leszögezte: az egyéni vállalkozóra a számviteli előírások nem vonatkoznak, nyilvántartási, adózási kötelezettségeit kizárólag a szja törvény határozza meg, ami azt jelenti, hogy esetében a társas vállalkozásoknál előforduló osztalék/osztalékelőleg nem értelmezhető (azaz a szja törvény 66. §-ában foglaltak nem alkalmazhatóak). A magánszámlára utalás sem befolyásolja önmagában az egyéni vállalkozó adókötelezettségét (így az adóelőleg-fizetési kötelezettségét), hiszen adott esetben, ha nem kötelezett pénzforgalmi számla nyitására, a vállalkozói tevékenységével összefüggő pénzforgalmát is a lakossági bankszámláján bonyolíthatja.

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozónak adóelőleget

– a vállalkozói kivét és
– a vállalkozói jövedelem után
negyedévenként kell fizetnie.

A vállalkozói kivét utáni adóelőleg mértéke 16 százalék. A negyedéves gyakoriságtól eltérően, ha az egyéni vállalkozó családi járulékkedvezményt kíván igénybe venni, akkor – saját döntése alapján – a vállalkozói kivét adóelőlegét havonta állapítja meg és vallja be.

A vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint – így különösen az adóévben a negyedév végéig felmerült vállalkozói költségeket (a vállalkozói kivétet is ideértve), az értékcsökkenési leírás időarányos részét és az egyéni vállalkozói tevékenység révén keletkezett elhatárolt veszteséget figyelembe véve – meghatározott vállalkozói adóalap.

A negyedévenként fizetendő vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg a vállalkozói adóelőleg-alap után számított vállalkozói személyi jövedelemadónak az a része, amely meghaladja

– a vállalkozói bevétel alapján az egyéni vállalkozó által az adóévre már megállapított adóelőleg(ek), valamint
– az egyéni vállalkozót - az adóévben már megfizetett, igazolt kamat alapján – a negyedév végéig megillető kisvállalkozások adókedvezménye
összegét.

A vállalkozói személyi jövedelemadó-előleg mértéke az adóelőleg-alap 500 millió forintot meg nem haladó összegére 10 százalék, a meghaladó részre 19 százalék.

Nem kell adóelőleget fizetni mindaddig, amíg az adóév elejétől összesítve, vagy egyébként, amely negyedévben a fizetendő összeg nem haladta meg a 10 ezer forintot.

Az egyéni vállalkozónak a negyedévenként fizetendő adóelőlegeket az adóbevallásában negyedéves bontásban – a negyedév utolsó hónapjának kötelezettségeként – kell bevallania.

Az előzőeken túlmenően, a vállalkozói osztalékalap adója 16 százalék. A vállalkozói osztalékalapot és annak adóját az adóbevallásban kell megállapítani. A vállalkozói osztalékalap a vállalkozói személyi jövedelemadó (mértéke a szja tv 49/B § szerint meghatározott vállalkozói jövedelem 500 millió forintot meg nem haladó részére 10 százalék, a meghaladó részére 19 százalék) levonása után fennmaradó vállalkozói jövedelemből a szja tv 49/C § (2)-(6) bekezdés rendelkezései szerint meghatározott összeg, amely után az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetni, azaz a vállalkozói osztalékalap után nem kell adóelőleget fizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink