hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyakori kérdések a hazautazási költségtérítésről

  • Lepsényi Mária adószakértő

Vajon kiterjed-e a munkáltató utazásiköltség-térítési kötelezettsége a munkavállaló hétvégi hazautazásához vásárolt repülőjegyre? Mi minősül lakóhelynek és mi tartózkodási helynek? Le kell-e adni a bérletről szóló számlát a munkáltatónak a bérlet árának megtérítéséhez? Megtéríthető az 1. osztályú vasúti menetjegy is? Cikkünkből megtudhatja.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak azt a költségét, amely a munkaviszony létesítésével indokoltan merül fel (Mt. 51. §). E körbe tartozik a munkába járással kapcsolatos utazási költségek megtérítése is, amiről a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) rendelkezik.

Amennyiben a kormányrendeletben meghatározott feltételek fennállnak, a munkáltató köteles a hazautazással kapcsolatos utazási költségeket is megtéríteni a munkavállaló számára a kormányrendeletben rögzített mértékben és elszámolás mellett.

A kormányrendelet hatálya kiterjed minden munkaviszonyra, illetve azok alanyaira, valamint az azzal azonos tartalmú, más törvényekkel szabályozott jogviszonyokra azzal, hogy a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény hatálya alá tartozó magánszemélyek (pl. hivatásos és önkéntes katonák, önkéntes tartalékos katonák, közalkalmazottak) esetében honvédelmi miniszteri rendelettel kell megállapítani az adható költségtérítések konkrét feltételeit [19/2013. (IX. 6.) HM rendelet].

A kormányrendelet tételesen kimondja, hogy nemcsak a magyar állampolgárok, hanem a Magyarországon munkát végző, EGT-beli állampolgárok is munkavállalónak minősülnek, azaz magyarországi munkáltatónál történő foglalkoztatásuk esetén az ő esetenkénti hazautazásuk költségeinek meghatározott részét is térítenie kell a munkáltatónak (az EGT államai az Európai Unió tagországai, valamint Norvégia, Izland és Liechtenstein).

Abban az esetben, ha a munkavállaló munkába járás címén utazási költségtérítést vesz igénybe, nyilatkoznia kell a munkáltató felé a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen jegyet és milyen mértékig kell megtéríteni, illetve, hogy melyek a pénzbeli térítés kötelező fizetésének esetei!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink