hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt is tudnia kell, ha éves bérletet ad dolgozójának

  • adozona.hu

Kombinált helyi bérletet is lehet kedvezményesen adni a dolgozóknak, s mi a teendő, ha év közben kilép a munkavállaló? kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

"Egy kft. helyi utazási bérletet ad a munkavállalóinak béren kívüli juttatásként. Felmerült a kérdés, hogy éves bérlet vásárlásával egyszerűsödhet az adminisztráció. Adható-e a dolgozóknak kedvezményes éves Budapest- és Mol Bubi bérlet? A kedvezményes adózás a kombinált bérletre is vonatkozik? Mi a teendő, ha év közben kilép a munkavállaló?" – sorolta kérdéseit olvasónk.

A személyi jövedelemadóról (szja) törvény 71. paragrafus (1) bekezdésének f) pontja értelmében a munkáltató – a nevére szóló számlával megvásárolt – kizárólag a munkavállaló helyi utazására szolgáló bérletet adhat kedvezményes béren kívüli juttatásként a munkavállalónak. Mivel a kérdésben említett kombinált bérlet Budapest közigazgatási határán belüli utazásra használható, szakértőnk véleménye szerint megfelel a hivatkozott előírásnak.

A munkavállaló évközi kilépése esetén – adózási szempontból – azt kell vizsgálni, hogy a munkavállaló kedvezményes juttatásai a munkaviszony fennállásával arányosan megállapított kedvezményes keretösszeget meghaladja-e. A példában említett, 120 ezer forint értékű éves helyi bérlet juttatása esetén, ha januárban kiadja azt a munkáltató, és a dolgozó munkaviszonya április 1-jétől megszűnik, az éves 200 ezer forintos keret munkaviszonyban töltött napokkal arányos részét (90/365 × 200 000 = 49 315 forint) az adott 120 ezer forintos juttatás jelentősen túllépi. Ráadásul, ha a dolgozó más béren kívüli juttatást (például Erzsébet-utalványt, önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást, SZÉP-kártya támogatást stb.) is kapott, azt is figyelembe kell venni a kerettúllépés megállapításakor.

Ha a magánszemély béren kívüli juttatásra jogosító jogviszonya úgy szűnik meg, hogy a megszűnéskor a munkáltatótól az adóévben szerzett béren kívüli juttatások együttes értéke az éves keretösszeget, az éves rekreációs keretösszeget meghaladja, a meghaladó rész(ek) után a jogviszony megszűnésekor, a megszűnés hónapja kötelezettségeként kell a közterhet megállapítani, bevallani és megfizetni. Ekkor a meghaladó rész(ek) után már teljesített közterheket le lehet vonni [szja-törvény 69. § (5) bekezdés].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink