hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi kedvezmény kalkulátor 2013 - használati útmutató

  • adozona.hu

A kalkulátorban először válasszuk ki a párkapcsolat jellegét: házastárs, élettárs, egyedülálló. Ez szükséges ahhoz, hogy a családi kedvezmény igénybevételéhez pontosan meg tudjuk határozni az eltartottak és a kedvezményezett eltartottak számát. Adjuk meg a közös és nem közös gyerekek számát, illetve hogy ebből hány tanul felsőoktatási intézményben.

Adjuk meg a havi munkabér összegét külön-külön mindkét félnél. Külön sorban adjuk meg a nem bérjövedelmet. A megadott adatokból a kalkulátor kiszámítja a kedvezményezett eltartottak és az összes eltartottak számát. Meghatározza a figyelembe vehető családi kedvezményt, illetve azt, hogy ebből mennyi osztható meg a felek között. Ezt követően, ha szükséges, osszuk meg a családi kedvezményt. Az egyik félnél adjuk meg a nyilatkozat szerinti összeget. A másik félnél már a kalkulátor kiszámítja a maradék összeget.

A nettó összegek kiszámítása mellett a kalkulátor kiszámítja a munkáltatói költségeket is. Feltünteti, hogy mekkora adókedvezmény jár a 27 százalékos szociális hozzájárulási adóból, ha a munkáltató teljesíti az elvárt béremelést.


Angyal József álláspontja szerint az Szja tv. családi kedvezményre vonatkozó rendelkezéseit az élettársak tekintetében. Ő úgy gondolja, hogy az élettársak is házastársakkal azonos módon jogosultak a kedvezményre, vagyis – szerinte –a háztartásukban nevelt minden gyermeket figyelembe veheti mindkét fél kedvezményezettként, illetve eltartottként. Kalkulátora ezen az alapon működik, ami ellentétes az NGM álláspontjával az alábbiak miatt:

A családi kedvezmény érvényesítésének szabályozása a családi pótlékra való jogosultságon alapul, a kedvezményezett eltartott, illetve az eltartott fogalma is ezekből a rendelkezésekből következik, állítja a tárca.

"A kedvezmény érvényesítésére – fő szabály szerint – az a magánszemély jogosult, aki a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) alapján családi pótlékra jogosult. A jogosultságot, illetve a kedvezményezett eltartottnak, eltartottnak minősülő személyeket mindig a kedvezményt érvényesíteni kívánó magánszemély szempontjából kell vizsgálni, illetve meghatározni. A Cst. az élettársat nem nevesíti családi pótlékra jogosultként a nem saját gyermekre tekintettel akkor sem (nem minősül igénylőnek), ha a gyermeket tényszerűen a saját háztartásában neveli. A gyermek vér szerinti szülője nyilatkozatot sem tehet a családi pótlékkal kapcsolatban az élettársa javára. Az élettárs gyermeke nem vehető figyelembe a családi pótlék összegének meghatározásánál sem, mivel ez csak a családi pótlékra jogosultaknál [Cst. 7.§ (1) bekezdés] a vér szerinti, örökbe fogadott vagy nevelt gyermek [Cst. 12. § (1) bekezdés] tekintetében lehet kérdés. Az eltartottak száma is csak a családi kedvezmény jogosultjánál értelmezhető, vagyis élettársak esetében a nem közös gyermek a másik félnél eltartottként nem vehető figyelembe a családi kedvezmény érvényesítésénél.

Ez, az NGM értelmezése szerint, azt jelenti, hogy

=        ha az élettársak mindegyikének egy-egy vér szerinti gyermeke van, egyik sem közös, mindketten csak egy gyermek után jogosultak a kedvezményre. Ha valamelyikük nem tudja érvényesíteni az őt megillető kedvezményt (vagy annak egy részét), a nem érvényesített részt a másik fél adóbevallásában figyelembe veheti.

=        1+1+1 gyerek esetén (egy gyermek közös) mindkét fél a kétgyermekesekre megállapított szabályok szerint járhat el, a nem érvényesített kedvezményt a másik fél az adóbevallásban veheti figyelembe.

=        ha az egyik félnek két gyermeke van, a másiknak saját hozott gyermeke nincs, de van egy közös gyerekük, a két hozott gyerekes az egy közös gyerekkel együtt már három gyerekesnek minősül, míg a másik csak az egy saját gyermeke után jogosult saját jogán a kedvezményre az egy gyerekesekre érvényes mértékkel. A másik fél által érvényesíteni nem tudott kedvezményt az adóbevallásban érvényesítheti.

A családi kedvezmény kalkulátor mögötti jogszabályértelmezés, az élettársak vonatkozásában, eltér az NGM álláspontjától. A kalkulátor alkalmazhatóságát, élettársak tekintetében, ezért mindenki az egyéni körülményei függvényében vizsgálja meg és az ebből adódó kockázatokat mindenki saját maga vállalja, arra tekintettel, hogy a családi kalkulátor Angyal József értelmezése alapján készült.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Turizmusfejlesztési szolgáltatás

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Gépjármű-motorcsere elszámolása

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Kamarai hozzájárulás végelszámolás alatt

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink