hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bukott befektetőknél volt számlája? Ezekre az adószabályokra figyeljen!

  • adozona.hu

Mi a teendő a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozásoknál vezetett nyugdíj-előtakarékossági (NYESZ-R) és tartós befektetési (TBSZ) számlákkal kapcsolatban? A NAV tájékoztatást adott ki többek között a kifizetésekkel és a kártalanításokkal kapcsolatos tudnivalókról.

A 2015. évben felszámolás alá került Buda-Cash Brókerház Zrt., Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. és a Hungária Értékpapír Zrt. által vezetett NYESZ-R és TBSZ számlákkal kapcsolatban a jogalkalmazás során számos kérdés merült fel, különösen a számlákon levő pénzügyi eszközök, pénzeszközök kiadásával összefüggésben.

A felszámolás alatt álló brókercégek a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 136. § (1) bekezdése értelmében kötelesek az ügyfelek tulajdonát képező pénzügyi eszközöket, pénzeszközöket az ügyfelek részére kiadni. Az eszközök kiadása kétféleképpen valósulhat meg: vagy az ügyfelek részére történő kifizetéssel, vagy egy másik szolgáltatónál az ügyfél nevére nyitott másik TBSZ, illetve NYESZ-R-számlára történő transzferálással. A transzferálás történhet az ügyfél által megjelölt számlára, vagy a Bszt. 140-141. §-ában szabályozott állomány-átruházás keretein belül.

A pénzügyi eszközök, pénzeszközök kifizetése 

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja törvény) 7. § (1d) bekezdése alapján a magánszemély részére nem eredményez adókötelezettséget, ha pénzügyi intézménnyel szemben fennálló követelését eredményező jogviszonya a pénzügyi intézmény felszámolása miatt szűnik meg, ideértve az adó feletti rendelkezés esetére meghatározott visszafizetési kötelezettséget is. A pénzügyi intézmény felszámolásával összefüggésben kárrendezés címén a magánszemélyt megillető összeg után adókötelezettség megállapításának nincs helye. Ez azt is jelenti, hogy a pénzügyi intézmény felszámolása következtében a magánszemélynek nem keletkezik sem adófizetési, sem bevallási kötelezettsége.

E jogszabályi rendelkezés minden 2015. évben indult felszámolási eljárás tekintetében alkalmazható, a rendelkezésben szereplő pénzügyi intézmény fogalom alatt a hitelintézeteket, pénzügyi vállalkozásokat, befektetési vállalkozásokat egyaránt érteni kell.

A fenti szabály alapján tehát nem keletkezik adófizetési kötelezettsége a magánszemélynek akkor, ha a felszámolásra tekintettel a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozás az ügyfél nála vezetett NYESZ-R, illetve TBSZ-számlájáról kifizetést teljesít az ügyfél egyéb számlájára.

A NYESZ-R számla tulajdonosa továbbra is rendelkezhet az általa befizetett összeg utáni adóról, tekintettel arra, hogy az szja törvény új 44/B § (6a) bekezdése alapján az adóhatóság a magánszemély kérelmére az általa megjelölt lakcímre vagy bankszámlára teljesíti a magánszemély adóbevallásában tett rendelkező nyilatkozat szerinti összeget, ha a NYESZ-R számlát vezető pénzügyi intézmény felszámolása miatt az összeg nem utalható a NYESZ-R számlára.

A pénzügyi eszközök, pénzeszközök transzferálása az ügyfél másik pénzügyi intézménynél vezetett NYESZ-R, TBSZ-számlájára 

Kérdésként merülhet fel továbbá, hogy keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget, illetve elveszíti-e az ügyfél az adókedvezményt, ha a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozás a felszámolásra tekintettel az ügyfél nála vezetett NYESZ-R, illetve TBSZ-számlájáról az ügyfél egy másik befektetési szolgáltatónál vezetett NYESZ-R, illetve TBSZ számlájára transzferálja a pénzügyi eszközöket, pénzeszközöket.

TBSZ

Az szja törvény 67/B § (11) bekezdése lehetővé teszi a TBSZ lekötési nyilvántartásában szereplő pénzeszközök, pénzügyi eszközök egészének egy másik szolgáltatóhoz transzferálását – ez az úgynevezett lekötési átutalás – jogfolytonosan, a lekötés megszakítása nélkül. Amennyiben a magánszemély a lekötést átvevő befektetési szolgáltatónál már rendelkezik TBSZ számlával, akkor az azonos évben kötött és azonos típusú szerződések összevezethetők.

Az eszközök transzferálása esetén az átadó szolgáltató igazolást állít ki az átutalással érintett pénzügyi eszközökre, pénzeszközökre vonatkozóan, a magánszemély és a fogadó befektetési szolgáltató részére (lekötési igazolás).

NYESZ-R számla

A NYESZ-R számla tekintetében az szja törvény 44/B § (6) bekezdése alapján van lehetőség a magánszemély NYESZ-R számlán nyilvántartott követelésének más számlavezetőnél vezetett NYESZ-R-számlára történő jogfolytonos áthelyezésére. Fontos, hogy a számlakövetelés transzferálása a NYESZ-R számla megszüntetésével történik, a követelés kizárólag hiánytalanul helyezhető át másik számlára. Az átadó számlavezetőt ebben az esetben is terheli igazolás kiadási kötelezettség.

Amennyiben a TBSZ, illetve a NYESZ-R számlán nyilvántartott pénzügyi eszközök, pénzeszközök másik számlára történő áthelyezése a fenti feltételeknek megfelelően történik meg, a magánszemélynek a transzferálásból eredően adókötelezettsége nem keletkezik, és az adó feletti rendelkezési joga is fennmarad, illetve a korábbi években tett rendelkezéseit sem kell 20 százalékkal növelt összegben visszafizetnie.

A számlák transzferálásával kapcsolatban gyakori kérdés az is, hogy ha a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozás által vezetett NYESZ-R, illetve TBSZ-számlán nyilvántartott követelésállomány hiányos, az a jogfolytonosság megszakításának minősül-e.

Tekintettel arra, hogy az ügyfél számláján elhelyezett pénzeszköz, pénzügyi eszköz állományának hiányossága, illetve eszközhiány a felszámolás alatt álló befektetési szolgáltatók tevékenységéből ered, vagyis az ügyfélnek fel nem róható okból következik be, ezért a TBSZ és NYESZ-R számla jogfolytonosnak minősül.

A pénzügyi eszközök transzferálása állomány-átruházás keretében

A Bszt. lehetővé teszi a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozás szerződéses kötelezettségei állományának átruházását a tevékenység felügyeletét ellátó Magyar Nemzeti Bank és a Gazdasági Versenyhivatal előzetes engedélye alapján. Az állomány-átruházásról az engedélyek birtokában a felszámoló dönt. A rendelkezésre álló információk alapján a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozások esetében is felmerült az állomány-átruházás elrendelésének lehetősége.

Az állomány-átruházás elrendelése esetén a felszámolás alatt álló befektetési vállalkozás NYESZ-R, illetve TBSZ-számlával rendelkező ügyfeleinek az e számla nyilvántartásában szereplő pénzügyi eszközeit és pénzeszközeit az állományt átvevő befektetési vállalkozáshoz áthelyezi a NYESZ-R illetve TBSZ szerződés megszakítása nélkül.

Az állomány-átruházás ugyan nem minősül az szja törvény által szabályozott, a befektető magánszemély döntésétől függő lekötési átutalásnak illetve a NYESZ-R számlák közötti áthelyezésnek, azonban – ha ott azonos típusú számlán (TBSZ, NYESZ-R) kezelik – adózási következményei a 2. pontban már ismertetett transzferálással azonosak, azaz a TBSZ, illetve NYESZ-R számla állomány-átruházás keretében történő áthelyezése sem jelenti a lekötés megszakítását.

A kártalanítás keretében kifizetett összeg adójogi megítélése 

A tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (Tpt.) rendelkezik a Befektető-védelmi Alap (BEVA) létrehozásáról, melynek célja a befektetési szolgáltatók esetleges fizetésképtelensége esetén a befektetőket érő vagyoni károk mérséklése kártalanítás útján. A BEVA kártalanítási kötelezettsége abban az esetben következik be, ha a befektetési szolgáltatóval szemben a felügyeleti szerv felszámolási eljárást kezdeményez, vagy ha a bíróság a befektetési szolgáltató felszámolását rendeli el.

A Tpt. 220. § (2) bekezdése értelmében a kifizetett kártalanítás mértékéig a követelés az ügyfélről a BEVA-ra száll át, azaz az ügyfélkövetelések a kifizetett összeg erejéig a BEVA-t illetik meg. A kártalanítás illetve kárrendezés következtében a BEVA-ra, valamint a Kárrendezési Alapra átszállt követelések a követelés-átszállás eredményeként megszűnnek, így a követelés-átszállás nem tekinthető a pénzeszközök, pénzügyi eszközök transzferálásának.

Az szja törvény 7. § (1d) bekezdése alapján a BEVA által kártalanítás címén a magánszemélynek kifizetett összeg után adókötelezettség megállapításának nincs helye, azaz a kártalanítási összeg után sem adófizetési, sem bevallási kötelezettség nem keletkezik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink