hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Valutában adott előleget munkavállalójának? Figyeljen az árfolyamokra!

  • adozona.hu
1

Ha a munkavállaló valutában kap elszámolásra előleget, amelyet nem teljesen költ el, milyen árfolyamon kell elszámolni az adott és a visszakapott összeget? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadónk válaszolt.

Olvasónk a következő példával illusztrálta elszámolási problémáját: A munkavállaló hó elején elszámolásra kap például 1000 eurót, amiből külföldön árut vásárol. Hó végén hozza a számlákat és a maradék euró összegét, 200 eurót. A hó közben vásárolt számlák mikor kerülnek ki a valutapénztárból, hó végén vagy hó közben a számla kelte napjával (ez esetben készpénzes számlákról van szó)? Elszámolás előleg kiadása könyvelés: T 36 K 38 1000 euró, a hó első napja. Szakirodalom szerint az elszámolt előleg kiadása és visszavételezése könyv szerinti értéken történik, itt átlagárfolyamon történik az elszámolás. A visszavételezés árfolyama függ attól, hogy hó közben történik-e pénzmozgás a valutapénztárban? Ha nem történik, ugyanazon az árfolyamon történik a visszavételezés is, mint a kiadás, mivel nem változott a könyv szerinti érték?

A valutában kiadott elszámolási előleg esetében mindenképp keletkezik árfolyam-különbözet – szögezte le válaszában Sinka Júlia –, az egyes összegek különböző módon történő elszámolása miatt, ugyanis

  • a pénztár készletének nyilvántartása egy bizonyos könyv szerinti árfolyamon történik
  • a beszerzést és a munkavállalóval szembeni kötelezettség összegét a cég által választott árfolyamon kell nyilvántartani (beszerzés napja szerinti)
  • a visszafizetett összeg a visszafizetés napjára vonatkozó, választott árfolyam szerinti.

Az elszámolásra a valutapénztárból kiadott előleg összegéből a beszerzése napjára vonatkozó választott árfolyamon kell a beszerzés és a munkavállalóval szembeni kötelezettség összegét könyvelni.

Az elszámolásra a valutapénztárból kiadott előleg könyv szerinti árfolyama alapján számított forintösszeg és a cég napi választott árfolyamán felvett követelés összege közötti különbözet értékében árfolyam-különbözet keletkezik.

Amikor az érintett munkavállaló elszámol a céggel, a valutapénztárba visszafizetett összeget a visszafizetés napjára vonatkozó választott árfolyamon kell forintra átszámítani (a valutapénztár növelő tételeként). Ebből árfolyam-különbözet keletkezhet: a korábban felvett követelés árfolyama és e visszafizetés árfolyama eltérésének forintösszegében – hangsúlyozta szakértőnk.

A munkavállalóval szemben a beszerzések miatt kimutatott kötelezettség és a korábban, az elszámolási előleg felvétele miatti követelés árfolyama közötti különbözet forintértékében ugyancsak árfolyam-különbözetet kell elszámolni.

(A devizás tételek értékelésének általános szabályait a számviteli törvény 60. §-a rögzíti – emlékeztetett Sinka Júlia.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
aranyosi

A számviteli törvény 48. § (8) bekezdése értelmében : Ha a beszerzés ellenértékének kiegyenlítése valutában történik, akkor - a (7) bekezdéstől eltérően - a termék, illetve a szolgáltatás értéke az ellenértékként fizetett valuta könyv szerinti árfolyamán is meghatározható.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink