hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Könyvvizsgálat – kinek kötelező, kinek nem?

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló
2

Sok a kérdőjel a könyvvizsgálati kötelezettséggel kapcsolatban. Remélem, hogy lehet egy kissé oszlatni a homályt.

A könyvvizsgálati kötelezettségről elsősorban a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) rendelkezik. Megfogalmazza, hogy mely vállalkozásoknak kötelező a beszámolót könyvvizsgálóval hitelesíteni, illetve, hogy milyen feltételek mellett mentesül a vállalkozás e kötelezettség alól.

Általános megfogalmazás, hogy kötelező a könyvvizsgálat a kettős könyvvitelt vezető vállalkozónál.

Ugyanakkor a vállalkozó dönthet arról, hogy a beszámoló felülvizsgálatával könyvvizsgálót bíz meg, akkor is, ha a könyvvizsgálat Szt. vagy más jogszabály előírásai szerint nem kötelező.

Vállalkozó: minden olyan gazdálkodó, amely a saját nevében és kockázatára nyereség- és vagyonszerzés céljából üzletszerűen, ellenérték fejében termelő vagy szolgáltató tevékenységet (a továbbiakban: vállalkozási tevékenység) végez, ideértve a hitelintézetet, a pénzügyi vállalkozást, a befektetési vállalkozást és a biztosítót is, továbbá a nonprofit gazdasági társaság, az egyesülés, a szociális szövetkezet, az iskolaszövetkezet, az európai gazdasági egyesülés, az európai részvénytársaság, az európai szövetkezet, a vízitársulat, az erdőbirtokossági társulat, a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe, a kezelt vagyon, amennyiben nem tartozik a 3. (államháztartás szervezetei) és 4. pontban (egyéb szervezet) felsoroltak közé.

Gazdálkodó: a vállalkozó, az államháztartás szervezetei, az egyéb szervezet, a Magyar Nemzeti Bank, továbbá az általuk, illetve a természetes személy által alapított egészségügyi, szociális és oktatási intézmény.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy kikre kötelezú a könyvvizsgálat, illetve milyen esetekben mentesülhetet ez alól a kettős könyvvitelt vezető vállalkozó!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!

Igaza van, köszönjük, javítjuk.

Üdvözlettel: az Adózóna csapata

gmerkel

Kérem, hogy a kétévi átlagos árbevétel számításnál az alakulás dátumát 2014. augusztus 1-re módosítani szíveskedjenek, mert 2014.06.01-i alakulással nem jön ki a 300 mioFt feletti átlag (ugyanis a fenti példában 214 napot működött a társaság 2014-ben és nem 151-et). 2014.08.01-i alakulással tehát 153 napot működött a társaság 2014-ben, így a 2014/15-ös évek éves átlagos árbevétele arányosítással 303.922 eFt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink