hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kinek kell pénztárgép ingatlan kiadásakor? Itt a válasz

  • adozona.hu
2

Turistáknak lakást bérbeadók kötelesek pénztárgépet használni erre a tevékenységre? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.

’Van egy lakás, amit turistáknak adnak ki. Engedéllyel, idegenforgalmi adó (ifa) megfizetésével, természetesen számlával. A NAV-hoz való bejelentkezésnél, a NAV információs vonalán azt a felvilágosítást kaptuk, hogy 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. alá tartozik. Valóban kötelesek a bérbeadók pénztárgépet használni erre a tevékenységre? Vagy a NAV-nál mondtak rossz teáor kódot, és ez a fajta szolgáltatás nem is ide tartozik?” – kérdezte olvasónk.

A teáor besorolásokkal kezdjük és az azokhoz tartózó nyugtaadási kötelezettséggel folytassuk a kérdés megválaszolását.

5510 Szállodai szolgáltatás

Ebbe a szakágazatba tartozik az elsősorban rövid időtartamú tartózkodás céljára, tipikusan napi vagy heti időtartamra a látogatók számára nyújtott szálláshely-szolgáltatás. Idetartoznak a bútorozott, néhány esetben teakonyhával felszerelt vendégszobák és lakosztályok. A vendégek részére további szolgáltatások nyújthatók, például étel- és italszolgáltatás, parkolás, mosoda, uszoda, edzőterem, pihenési, szórakozási, szabadidős lehetőségek, konferencia- és rendezvénylétesítmények.

Ebbe a szakágazatba tartozó szálláshelyek:

–       szálloda,
–       üdülőszálloda,
–       apartmanszálloda,
–       motel.

Ebbe a szakágazatba tartozik - magyar kiegészítésként:
–       a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás

  • a gyógyszálloda, wellness szálloda
  • a panzió

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

– a ház, illetve bútorozott vagy bútorozatlan lakások vagy apartmanok bérbeadása tartós használatra, jellegzetesen havi vagy éves időtartamra, lásd: 68 ágazat.

5520 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás

Ebbe a szakágazatba tartozik a jellemzően napi vagy heti, elsősorban rövid időtartamú tartózkodás céljára nyújtott szálláshely-szolgáltatás. Az önálló férőhelyekben bútorozott szobák állnak rendelkezésre vagy nappalival/étkezővel, hálószobával, illetve főzési lehetőséggel vagy teljesen felszerelt konyhával rendelkeznek.

Ezek a szálláshelyek különböző formában működhetnek. Lehetnek apartmanok, többszintes épületben vagy épületcsoportban levő lakások, egyszintes bungalók, üdülőházak, falusi szálláshelyek, faházak. Egyáltalán nem vagy minimális kiegészítő szolgáltatásokat nyújtanak.

Ebbe a szakágazatba tartozó szálláshelyek:

–       gyermeküdülő, egyéb üdülőház,
–       vendégház és bungaló,
–       falusi szálláshely és faház háztartási szolgáltatások nélkül,
–       ifjúsági szálló,
–       hegyi menedékház.

Ebbe a szakágazatba tartozik – magyar kiegészítésként:

–       a szabadidős, turisztikai célú szálláshely-szolgáltatás:

  • a közösségi szálláshely (például üdülő, gyermek- és ifjúsági tábor, telepített sátortábor),
  • a turistaház, kulcsosház, matracszállás
  • az egyéb szálláshely (például vendégszoba, lakrész).

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

–       a rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatás napi takarítással, ágyneműcserével, étel- és italszolgáltatással, lásd: 55.10,
–       a házak, illetve bútorozott vagy bútorozatlan lakások vagy apartmanok bérbeadása tartós használatra, jellemzően havi vagy éves időtartamra, lásd: 68 ágazat.

Nem ebbe a szakágazatba tartozik – magyar kiegészítésként:

–       az ideiglenesen tartózkodó személyek számára nem szabadidős, nem turisztikai célú szálláshely szolgáltatás (pl. albérlők háza), lásd: 55.90.

6820 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése

Ebbe a szakágazatba tartozik:

–       a saját tulajdonú, bérelt (lízingelt) ingatlan bérbeadása és üzemeltetése:

  • lakások, lakóépületek,
  • nem lakóépületek, beleértve a kiállítási csarnokokat, a kiállítótermeket, a bérbevevő saját árujának tárolására szolgáló létesítményeket és a bevásárlóközpontokat is,
  • föld, lakótelek,
  • a lakóházak és bútorozott vagy bútorozatlan lakások vagy apartmanok bérletbe adása tartós használatra, jellemzően havi vagy éves jelleggel.

Ebbe a szakágazatba tartozik még:

–       az épület-beruházás saját üzemeltetés céljából,
–       a lakásként használt lakókonténerek és egyéb mobil lakóterek telepének üzemeltetése

Ebbe a szakágazatba tartozik – magyar kiegészítésként:

–       a használatban lévő állami, kormányzati tulajdonú ingatlan bérbeadása és üzemeltetése.

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

–       a szállodák, apartmanszállodák, panziók, kempingek, kamionparkolók és egyéb nem lakóépületek vagy rövid tartózkodásra szolgáló szálláshelyek üzemeltetése, lásd: 55 ágazat.

Látható a besorolás alapján, egyebek mellett (itt az ifa is segítség), hogy az időtartam, ami alapján a lakáshasznosítás jellege besorolható. Ha napi, vagy heti gyakoriságú a váltás, akkor mindenképpen 55 teáor, ha havi vagy éves, akkor 68 teáor lehet a megfelelő. Ebből úgy tűnik, a NAV tájékoztatása megalapozott.

A nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag pénztárgéppel, taxaméterrel eleget tenni kötelezettek körét az NGM rendelet 1. számú melléklete az alábbiak szerint határozza meg.

„1. Az Áfa tv. 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel teljesülése hiányában nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag pénztárgéppel tehetnek eleget az alábbi adóalanyok, illetve üzletek:

a) a gyógyszertárak,

b) a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 47.1-47.7 és 47.91 szerinti kiskereskedelmi, az 56.1 és 56.3 szerinti vendéglátási (kivéve a mozgó szolgáltatásnyújtást), az 55.1-55.3 szerinti szálláshely-szolgáltatási, a 77.1-77.2 és 77.33 szerinti kölcsönzési és a 95.1-95.2 szerinti javítási tevékenységet folytató valamennyi adóalany, üzlet, mozgóbolt, kivéve:

ba) a betétdíjas göngyöleget visszaváltó üzlet,

bb) a csomagküldő kereskedelem, kivéve annak nyílt árusítást végző üzlete, bemutatóterme,

bc) az ipari - kivéve élelmiszeripari - tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, ha termelő és értékesítő tevékenységét ugyanabban a helyiségben folytatja,

bd) a termelői borkimérés,

be) az utazási iroda, utazási ügynökség, turisztikai szolgáltató iroda utazási szolgáltatásai tekintetében,

c) a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 46.2-46.7 szerinti nagykereskedelmi tevékenységet folytató adóalanyok, üzletek a kiskereskedelmi értékesítésük tekintetében.

2. Az Áfa tv. 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel teljesülése hiányában nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag taxaméterrel tehetnek eleget a taxiszolgáltatást nyújtó adóalanyok.”

Abban az esetben, ha az adóalany, illetve üzlet az NGM rendelet 1. számú mellékletében megjelölt, előzőekben felsorolt tevékenységet folytat, valamint az áfatörvény 166. paragrafusának (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően a nyugtakibocsátási kötelezettsége teljesítése helyett számla kibocsátásáról nem gondoskodik, akkor a nyugtakibocsátási kötelezettségének a fenti tevékenységével összefüggésben kizárólag pénztárgép, taxaméter útján tehet eleget.

Ha a tevékenység az 551-553 teáor közé sorolható, akkor a nyugtaadási kötelezettségének valóban csak gépi nyugtával, azaz pénztárgéppel tehet eleget. A kérdésben azonban az szerepel, hogy a bérbeadó minden tételt számláz, vagyis eleget tesz a számlaadási kötelezettségének, így nem, nem feltétlenül szükséges a gépi nyugta, vagyis a pénztárgéphasználat.

Fontos tudni, hogy, ha valaki minden esetben számláz, akkor szükséges a számláról az adatszolgáltatás, aminek a PTGSZLAH benyújtásával lehet eleget tenni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
cserno6

5590 Egyéb szálláshely szolgáltatás esetén nem vagyunk kötelesek online pénztárgépet használni. A kérdésem az lenne, hogy elég nyugtát kiállítani, vagy mindenképp számlát kell adni, és hogy ezt be kell e jelenteni a NAV felé PTGSZLAH bejelentésével?

kutyauto

A kérdező szerintem az Egyéb szálláshely szolgáltatásra (5590) gondol, ahol is saját lakását adja ki adószámos magánszemélyként pl.
Ebben az esetben nem kell neki pénztárgép.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink