hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újabb fordulat a kamatjövedelem után fizetendő eho-kötelezettség ügyében

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Szokás szerint a zárószavazás előtt érkezett az egyes közteherviselési kötelezettséget előíró törvények módosításáról szóló T/11563 számú törvényjavaslathoz a kormány módosító indítványa, amely a kamatjövedelmeken kívül, a tartós befektetési szerződés keretében elért hozam egy részére is előírja a 6 százalék eho-kötelezettséget.

Az eredetileg benyújtott törvényjavaslat a megtakarítások, befektetési jegyek, állampapírok, biztosítói kifizetések, szövetkezeti tagi kölcsönök kamatai, hozamai után a 16 százalék személyi jövedelemadón túl, augusztus 1-jétől 6 százalék egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetésének előírását tartalmazza. Emellett 2014. január 1-jétől megszünteti a hitelviszonyt megtestesítő értékpapír (így az állampapír) ügyletekre vonatkozó választási lehetőséget, ami azt jelenti, hogy ebben a körben az ügyleti nyereségek/veszteségek sem egymással, sem más ellenőrzött tőkepiaci ügylet nyereségével/veszteségével (az adókiegyenlítést is ideértve) nem számíthatók össze, és ráadásul a 6 százalék eho-kötelezettség is kiterjed rájuk, míg ez az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelmet továbbra sem terheli.

A két indítványra reagáló szakmai észrevételek rámutattak, hogy a szigorítások az állampapírokba történő befektetésekhez képest felértékelnék a tartós befektetési számla-konstrukciót, amelynek keretében bármilyen pénzügyi eszköz (például részvény, lekötött betét) esetében a kamatok, hozamok után három év elteltével már csak 10 százalék, öt év elteltével nulla százalék az adó, ehót pedig egyáltalán nem kell fizetni.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Színházjegy elszámolása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink