90/2004. Számviteli kérdés

77/2010/Áhsz. 22. § (9) bek./ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az élelmiszer-utalványok beszerzésével kapcsolatos kiadást, ha az élelmiszer-utalványokat nem használják fel (a dolgozóknak nem adják át) azonnal az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Áhsz.) 22. §-ának (9) bekezdésében foglaltak alapján a költségvetési átfutó kiadások között kell elszámolni. Az Áhsz. 22. §-ának (9) bekezdése szerint: "A költségvetési átfutó kiadás olyan kifizetés,...

90/2004. Számviteli kérdés
Az önkormányzat a dolgozók étkezésének hozzájárulása céljából kizárólag fogyasztásra, készételvásárlására jogosító élelmiszer-utalványokat vásárol, amelyeket a dolgozók a helyi élelmiszerboltban tudnak beváltani. Az élelmiszer-utalványokat az önkormányzat több hónapra előre vásárolja meg, a vásárlás készpénzben, számla ellenében történik. Hogyan kell elszámolni az étkezési utalványok beszerzését, illetve mikor kell étkezési hozzájárulás jogcímen a kiadást elszámolni?
Az élelmiszer-utalványok beszerzésével kapcsolatos kiadást, ha az élelmiszer-utalványokat nem használják fel (a dolgozóknak nem adják át) azonnal az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Áhsz.) 22. §-ának (9) bekezdésében foglaltak alapján a költségvetési átfutó kiadások között kell elszámolni. Az Áhsz. 22. §-ának (9) bekezdése szerint: "A költségvetési átfutó kiadás olyan kifizetés, amely az államháztartás szervezete alap-, kiegészítő, kisegítő, illetve vállalkozási tevékenységének ellátásához közvetve kapcsolódik, ideiglenes vagy lebonyolítás jellegű kiadás...".
Az élelmiszer-utalvány beszerzésével kapcsolatos átfutó kiadást étkezési hozzájárulás jogcímen végleges kiadásként csak akkor lehet elszámolni, miután az étkezési utalványt a dolgozónak átadják.
Az előre megvásárolt élelmiszer-utalványokat - azok felhasználásáig - a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 168. §-ának (1) bekezdése alapján szigorú számadási kötelezettség alá kell vonni. "A készpénz kezeléséhez, más jogszabály előírása alapján meghatározott gazdasági eseményekhez kapcsolódó bizonylatokat (ideértve a számlát, az egyszerűsített számlát és a nyugtát is), továbbá minden olyan nyomtatványt, amelyért a nyomtatvány értékét meghaladó vagy a nyomtatványon szereplő névértéknek megfelelő ellenértéket kell fizetni, vagy amelynek az illetéktelen felhasználása visszaélésre adhat alkalmat, szigorú számadási kötelezettség alá kell vonni."
A számviteli törvény 168. §-ának (3) bekezdésében foglaltak szerint: "A szigorú számadás alá vont bizonylatokról a kezelésükkel megbízott vagy a kibocsátásukra jogosult személynek olyan nyilvántartást kell vezetni, amely biztosítja azok elszámoltatását."
Ha az önkormányzat a boltnak a beváltott utalványok ellenértékét utólag fizeti meg és a bolt a beváltott utalványok ellenértékét számlázza, akkor szükséges arról is gondoskodni, hogy az utalványok az önkormányzat nevére szóljanak, vagy valamilyen módon (például sorszám alapján) azonosíthatók legyenek, vagyis biztosítani kell, hogy az önkormányzat csak a saját munkavállalói által beváltott utalványok ellenértékét fizesse meg a boltnak.
Ebben az esetben az önkormányzat által átvett élelmiszer-utalványokat címlet szerinti értéken, valamint azok átadását munkavállalók részére az önkormányzatnál a 0 Nyilvántartási számlák számlaosztályban kell nyilvántartásba venni, és a beváltott utalványokért számla alapján ténylegesen fizetett összeget kell az étkezési hozzájárulás kiadásai között elszámolni az esetlegesen kifizetett személyi jövedelemadó, illetve a hozzákapcsolódó járulék kiadásaival együtt.
[1995. évi CXVII. törvény 5. § (2) bek., 69. § (1) bek. d), n) pont, 70. § (2) bek. b) pont, (3) bek. b) pont és (4) bek. d) pont, 71. § (1) bek., 2000. évi C. törvény 168. § (1) bek., (3) bek., 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 22. § (9) bek.]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.