88/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/10.)

Változások az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (Eho.) rendelkezéseinél

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

2006. szeptember 1-jétől a tételes egészségügyi hozzájárulás alanyainak meghatározásánál a következő változások lépnek hatályba:
- a vállalkozási jellegű jogviszony szövegrész helyébe a vállalkozási jogviszony szövegrész kerül, tehát a vállalkozási jogviszonyban díjazás ellenében személyes munkát végző személy után kell a tételes egészségügyi hozzájárulást megfizetni akkor, ha a díjazása havi összege eléri a minimálbér 30 százalékát, illetve naptári napokra annak harmincad részét és más kifi...

88/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/10.)
Változások az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (Eho.) rendelkezéseinél
2006. szeptember 1-jétől a tételes egészségügyi hozzájárulás alanyainak meghatározásánál a következő változások lépnek hatályba:
- a vállalkozási jellegű jogviszony szövegrész helyébe a vállalkozási jogviszony szövegrész kerül, tehát a vállalkozási jogviszonyban díjazás ellenében személyes munkát végző személy után kell a tételes egészségügyi hozzájárulást megfizetni akkor, ha a díjazása havi összege eléri a minimálbér 30 százalékát, illetve naptári napokra annak harmincad részét és más kifizető utána tételes egészségügyi hozzájárulást nem fizet [Eho. 6. § (3) bekezdés c) pont];
- a választott tisztségviselők körének meghatározása kibővül a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének társasági jogi jogviszonyával. A tételes egészségügyi hozzájárulást e személyek után az előző francia bekezdésben részletezett feltételek fennállása esetén kell a kifizetőnek megfizetnie.
2006. november 1-jétől nem szűnik meg a tételes egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség, így az Eho. hatályos rendelkezései szerint kell a tételes egészségügyi hozzájárulást havi 1 950, napi 65 forint összegben továbbra is megfizetni. A részmunkaidőben foglalkoztatottakra vonatkozó szabályokat továbbra is alkalmazni kell.
2007.január 1-jétől változik a meghatározott különadózó jövedelmek után fizetendő százalékos egészségügyi hozzájárulás mértéke. A magánszemély az adóévben megszerzett, az Szja. tv. szerint külön adózó, bevallási kötelezettség alá tartozó
a) vállalkozásból kivont jövedelem [Szja. tv. 68. §],
b) értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [Szja. tv. 65/A. §],
c) 25, illetőleg 35 százalékos adóterhet viselő osztalék [Szja tv. 66. §], vállalkozói osztalékalap [Szja. tv. 49/C. §],
d) árfolyamnyereségből származó jövedelem [Szja. tv. 67. §],
e) ingatlan bérbeadásából [Szja. tv. 74. §] származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetén a teljes összeg után 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet mindaddig, amíg a biztosítási jogviszonyában a Tbj. rendelkezései alapján megfizetett egészségbiztosítási járulék, egészségügyi szolgáltatási járulék (a továbbiakban együtt: egészségbiztosítási járulék), valamint a meghatározott jövedelmek után megfizetett százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás együttes összege a tárgyévben el nem éri a négyszázötvenezer forintot (a továbbiakban: hozzájárulás-fizetési felső határ).
Mentes a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetése alól az a jövedelem, természetbeni juttatás, adóköteles béren kívüli juttatás, amely után a fennálló biztosítási jogviszonyra tekintettel járulékfizetési kötelezettség - ideértve az egészségügyi szolgáltatási járulékot is - keletkezik, valamint az a jövedelem, amely után az adót nem kell megállapítani és/vagy megfizetni. Mentes továbbá az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, ha a lakásbérleti jogviszony tárgyát képező lakás a bérbeadó állandó lakóhelye, kivéve ha a bérbeadó a lakást saját vállalkozása vagy vele együtt élő közeli hozzátartozója (élettársa) vállalkozása részére adja bérbe.
A magánszemély legkésőbb a kifizetés időpontjáig nyilatkozik a kifizetőnek arról, hogy a több kifizetőtől és/vagy magánszemélytől származó ingatlan bérbeadásból keletkező jövedelme a naptári évben meghaladja az egymillió forintot.
2007-ben a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó az egészségügyi hozzájárulást a személyi jövedelemadóról benyújtott bevallásában vallja be és a tárgyévet követő év január 12-éig fizeti meg.
Az egyéni vállalkozó a vállalkozói osztalékalap után fizetendő egészségügyi hozzájárulást évente egyszer állapítja meg, a tárgyévet követő év február 15-éig fizeti meg és a személyi jövedelemadó-bevallásában vallja be.
(PM Társadalmi közkiadások főosztálya 8990430254/ 2006., APEH Adójogi főosztály 8990188801/2006.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.