hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törölték a céget, mi lesz a munkaviszonnyal?

  • adozona.hu

Kényszertörlés eljárás alatt lévő cég munkaügyi és bérszámfejtési teendőiről feltett olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Munkavállaló határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik egy cégnél, november 1-jétől december 31-éig tart a munkaszerződése. Bejelentéskor a 1041-es nyomtatványon a kijelentést megtettünk, hiszen tudtuk, hogy meddig fog tartani a munkaviszonya. Időközben a cégbíróság november 14-én eltiltotta a céget a további működéstől, megszűntnek nyilvánította és elrendelte a kényszertörlési eljárás elindítását. Ebben az esetben mi a teendő, hogyan kell elszámolni a munkavállaló járandóságát, és pontosan melyik nappal szűnik meg a munkaviszony?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A cégtörvény 84. § (1) bekezdése szerint, ha a törvényes működés a bíróság által hozott intézkedések ellenére sem következik be, a cégbíróság a céget eltiltja a további működéstől, egyben megszűntnek nyilvánítja, és kezdeményezi a cég felszámolását, vagy elrendeli a kényszertörlési eljárást, amennyiben az adott cégformára irányadó anyagi jogszabályok ezt lehetővé teszik. A kényszertörlési eljárás alá került cég gazdasági tevékenységet nem végezhet, és legfőbb szerve nem dönthet a cégnek a kényszertörlési eljárás alatti működtetéséről, a kényszertörlési eljárás megszüntetéséről, a cég átalakulásáról.

A munka törvénykönyve (Mt.) 63.§ (1) bekezdés b) pontja alapján a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével a munkaviszony megszűnik.

A helyzet azért speciális, mert a cég jogutód nélkül felszámolási vagy végelszámolási eljárásban szűnik meg, ehhez képest jelen esetben pedig a cégbíróság megszűntnek nyilvánította. Ez azonban még nem eredményezi a cég törlését, mivel a végzés jogerőre emelkedését követően a cégbíróságnak le kell folytatnia a kényszertörlési eljárást.

A kényszertörlési eljárást közzétevő végzéssel egyidejűleg hívja fel a cégbíróság a hitelezőket követelésük 60 napon belül történő bejelentésére. Ha követelés bejelentésére nem került sor és a cég vagyonáról sincs információ, a cégbíróság a céget törli a cégjegyzékből.

Ha a 60 napon belül sor került követelés bejelentésére és a cégbíróság megállapítja, hogy a cég vagyona előreláthatóan nem fedezi a várható felszámolási költségeket vagy a cég vagyona nem fellelhető, akkor szintén törli a céget.

Ha a cég vagyona előreláthatóan fedezi a várható felszámolási költségeket, de fedezetelvonó ügylet miatt valószínűsíthetően nincs vagyona, vagy a cégnek munkavállalója van, a cégbíróság a kényszertörlési eljárást megszünteti és kezdeményezi a cég ellen a felszámolási eljárás megindítását.

A kényszertörlési eljárás során a vezető tisztségviselő köteles a kényszertörlési eljárást elrendelő végzés közzétételét követő 20 napon belül a kényszertörlés alatt álló társasággal jogviszonyban álló munkavállalók részére a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjáig esedékes bért kifizetni. Ha a munkavállaló a 20. nap elteltével nem kapja meg járandóságát, abban az esetben be kell jelentenie a hitelezői igényét a kényszertörlési eljárás elrendelését tartalmazó végzés közzétételét követő 60 napon belül-

Ha a kényszertörlési eljárás jogerős befejezése előtt a cégbíróságnak a céggel fennálló munkaviszonyon alapuló bérkövetelés vagy munkaviszonyból származó egyéb követelés kerül bejelentésre – feltéve, hogy a cég elleni felszámolási eljárás megindításának feltételei egyébként nem állnak fenn – a cégbíróság a felszámolói névjegyzékből jelöli ki a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolások kiadására, valamint a Bérgarancia Alapból igényelhető támogatással összefüggő feladatok ellátására a bérgarancia biztost. A bérgarancia biztost a Bérgarancia Alapból történő támogatás igénylése vonatkozásában ugyanazok a jogok illetik meg és kötelezettségek terhelik, mint a felszámolót a felszámolási eljárás esetében.

A fentiekre figyelemmel a munkavállaló munkaviszonya nem szűnt meg november 14. napjával. A kialakult helyzet megalapozza a határozatlan időtartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését. Jelen esetben az ehhez képest határozott időtartam is bonyolítja a helyzetet. Az Mt. 66.§ (8) bekezdés a) pontja ugyan biztosítja a munkáltató számára a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetésének lehetőségét a felszámolási vagy csődeljárás tartama alatt, a kényszertörlés azonban nem szerepel a felsorolásban. Megítélésem szerint a munkaviszony ezért a határozott időtartam lejártával fog megszűnni. További kérdést vet fel, hogy mi legyen a hátralévő másfél hónappal. Ha a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tudna eleget tenni (amiért nem működhet a cég, attól függetlenül lehetnek még lezárható ügyek), a munkavállalót állásidőre járó díjazás nem illeti meg. Bár ez nem tipikusan az Mt. 146. § (1) bekezdése szerinti elháríthatatlan külső ok, ennek ellenére én ebbe a körbe sorolnám, de van ettől eltérő jogi álláspont is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink