hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törölte a céges mobil adatait, elbocsátották, a Kúria is tárgyalta az ügyet

  • adozona.hu

Közös megegyezéssel megszűnt volna az alkalmazott munkaviszonya, de előzőleg akadt egy kis kalamajka a céges mobil telefon körül. Az ügy a Kúriáig jutott.

A felperes kozmetikus munkakörben állt az alperes alkalmazásában. A felek abban állapodtak meg, hogy 2013. január 31-én a jogviszonyt közös megegyezéssel fogják megszüntetni – írja az ügy összefoglalójában Kúria közleménye.

Az alperes a felperes részére céges telefont biztosított, ezen kereste az ügyvezető, V.V.L. 2013. január 26-án, amely nem vezetett eredményre. A telefonhívásról hívásértesítést küldtek. A felperes csak 2013. január 28-án, hétfői napon hívta vissza az ügyvezetőt. V.V.L. ezt követően utasította S.B. alperesi alkalmazottat arra, hogy a felperes által használt céges telefonban nézze meg a szombati hívás kapcsán a telefonra érkezett hívásértesítésre vonatkozó SMS-üzenet időpontját, hogy megállapíthassa, ahhoz képest a hétfői napon mikor beszéltek egymással.

2013. január 29-én S.B. azt kérte a felperestől, hogy a céges telefonját adja át a részére. Ekkor a felperes törölni kezdte az adatokat a telefonból (telefonszámokat, SMS-eket) azért, hogy üres állapotban adhassa át a telefont, mivel így is kapta azt meg. A munkatárs arra kérte a felperest, hogy ne törölje a telefonból az adatokat, csupán egy SMS-t szeretne megnézni. A felperes addigra azonban az adatokat kitörölte, majd a telefont S.B. részére átadta.

Az alperes 2013. január 30-án azonnali hatályú felmondással szüntette meg a felperes munkaviszonyát. Ennek indokolása szerint a felperes a céges eszköz átadását a felettese részére megtagadta, illetve annak átadását feltételhez kötötte, miszerint azt csak akkor adja át, ha az adatokat törölte belőle. A felperes az adatok törlésével a munkáltatójának információ- és adatvesztést okozott, amelynek anyagi vonzata is lehet.

A felperes a keresetében a munkaviszony jogellenes megszüntetésére tekintettel annak jogkövetkezményeit igényelte. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes a 2013. január 30-án kelt azonnali hatályú felmondással jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát. Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a keresetet elutasította.

A felperes a felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint megalapozott.

Az Mt. 78. §-ának (1) bekezdés a) pontjára alapított azonnali hatályú felmondást a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségszegés jelentős mértékben történő megszegése alapozza meg. Ebből következően elsődlegesen az intézkedést megalapozó kötelezettségszegés bizonyítottságát kell vizsgálni, és ennek megállapítása esetén értékelendő annak súlya.

A törvény egyértelműen a munkaviszonyból származó kötelezettségek megtartását írja elő, így téves azon elsőfokú ítéleti megállapítás, hogy csak a munkaköri kötelezettséghez fűződő felperesi magatartás értékelendő. A feleket terhelő együttműködési kötelezettséget (Mt. 6. §) figyelembe véve kellett értékelni azt, hogy az alperes által a felperes rendelkezésére bocsátott telefonhasználattal összefüggő felróható magatartást a munkavállaló tanúsított-e.

Az elsőfokú bíróság állapította meg helytállóan, hogy az alperes a felperes rendelkezésére bocsátott egy mobiltelefont, azonban annak használatára vonatkozóan konkrét utasítást, eligazítást nem adott, a perben sem tudta bizonyítani, hogy a felperes azt magáncélra nem használhatta. Az alperes a mobiltelefont azért kívánta a felperestől elvenni, hogy az abban szereplő SMS-re vonatkozóan információkat szerezzen. Ezt azonban a felperessel nem közölte, a munkatársa erre vonatkozóan részére egyértelmű eligazítást vagy utasítást nem adott át, így a felperes nem lehetett tisztában azzal, hogy az alperes miért tart igényt a telefonra, és joggal feltételezhette, hogy a napokon belül esedékes jogviszony megszüntetés miatt kéri azt vissza. A felperes nem vitásan tehát törölt a mobiltelefonról adatokat, az átadásra vonatkozó konkrétan megjelölt indok nélkül és utasítás hiányában azonban ez a magatartás nem volt olyan súlyú, amely azonnali hatályú jogviszony megszüntetés indokául szolgálhatott volna.

A kifejtettekre tekintettel a Kúria a másodfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott részét nem érintette, egyebekben hatályon kívül helyezte, és ebben a körben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink