hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A Kúria fontos döntései munkavédelmi ügyekben

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A Kúria az elmúlt hónapokban több olyan döntést is hozott, amelyek a munkáltató munkahelyi balesetért való felelősségét, illetve a kimentési lehetőségek határait vizsgálják. Ezen döntésekből mutatjuk be a legfontosabbakat.

A munkáltató számára a munkavégzés feltételei vonatkozásában nem csupán a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), hanem a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) is kötelezettségeket állapít meg. A munkáltató fő kötelezettsége azonban változatlanul az, hogy köteles az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit biztosítani.

A munkahelyi balesetért való felelősség szabályai nem korlátozhatók

Az EBH2016.M.12. számú ügyben a Kúria azt vizsgálta, hogy a munkáltató szabályzata, illetve az ügyvezető utasítása munkahelyi baleset esetén mennyiben korlátozhatja a munkáltató fizetési kötelezettségét, illetve mennyiben határozhatja meg a kárigény vizsgálata esetén követendő eljárást. A Kúria rámutatott arra, hogy a munkáltató az Mt. 166. § (1) bekezdése alapján köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. Az Mt. 167. § (1) bekezdése pedig azt mondja ki, hogy a munkáltató a munkavállaló teljes kárát köteles megtéríteni. Ezzel összefüggésben a Kúria kiemelte, hogy a munkáltatói utasítás nem tekinthető jogszabálynak, s a belső szabályozás érvényesen nem korlátozhatta a munkáltató törvényben előírt fizetési kötelezettségét.

Az ellenőrzési kör definíciója tág

Az EBH2016.M.10. számú ügyben a Kúria szintén a munkáltató munkahelyi balesettel összefüggő kárfelelősségét vizsgálta. Az adott ügyben a felperes munkavállaló egészségkárosodását (jobb szeme sérülését) a munkafolyamat során használt szög levált feje okozta. A baleset a felperest tehát munkavégzés során, azaz a munkaviszonyával összefüggésben érte, a munkáltató azonban az ellenőrzési köre hiányára hivatkozva kívánta a felelősségét elhárítani. A munkáltatói kártérítési felelősség az új munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szabályai szerint továbbra is objektív jellegű, amely azt jelenti, hogy a felelősség megállapításának nem feltétele, hogy a kár bekövetkezése a munkáltatónak felróható legyen.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit is jelent ez, hogyan ítélt a Kúria, és további két munkabalesettel kapcsolatos ügyben hozott ítéletét is ismertetjük!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink