hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törvénysértésre buzdítanak egyes szociális szövetkezetek? Ne dőljön be!

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó
2

Sorra keresik meg a munkáltatókat különböző szövetkezetek azzal, hogy jelentős járulékköltséget spórolhatnának meg, ha dolgozóikat beléptetnék egy szövetkezetbe, és onnan visszafoglalkoztatnák őket – derül ki az olvasóink által feltett kérdésekből. Utánajártunk a szövetkezeti tagi munkavégzésre vonatkozó szabályoknak.

A szövetkezetek felélesztésével a törvényalkotók eredeti célja az volt, hogy a munkából kirekedt, ezért hátrányos helyzetben lévők számára teremtsen munkalehetőséget, így hozzájáruljon a szociális helyzetük javításához. A szövetkezetek azonban nem tudták betölteni a nekik szánt társadalmi és gazdasági szerepet, például nem ösztönözték a hátrányos helyzetű munkavállalók elhelyezkedését.

Ezért a törvényalkotó egy újfajta szövetkezetet, a szociális szövetkezetet – amelynek speciális fajtája a foglalkoztatási szövetkezet – keltett életre. A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény 17. §-a kimondja, hogy foglalkoztatási  szövetkezetnek legalább 500 természetes személy és legalább egy országos nemzetiségi önkormányzat a tagja. A foglalkoztatási szövetkezet hátrányos helyzetű tagjai számára a munkafeltételek megteremtését elsősorban munkaerő-kölcsönzés, valamint munkaerő-közvetítő útján valósítja meg.

Erre a tevékenységre a munkaerő-kölcsönzésre, a közhasznú kölcsönzőre vonatkozó, valamint a magán-munkaközvetítői tevékenység folytatásának feltételeit szabályozó jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni azzal, hogy a szövetkezet saját tagjai esetében munkaerő-kölcsönzési tevékenységet láthat el.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mely esetben lehet törvénysértő szövetkezeti tag foglalkoztatása.

A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Dr. Szeiler Nikolett

Kedves Rebeka!
A cikk pont arról szólt, hogy vannak olyan újonan alakuló szövetkezetek, akiknek az a célja, hogy Társaságokat keresnek meg avval, hogy van egy új konstrukció, amellyel járulékokat tudnak spórolni. Erről a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetségének állásfoglalása az, hogy ezek törvénysértőek : http://szoszov.hu/allasfoglalas-a-gazdasagi-tarsasagok-szamara-szocialis-szovetkezetek-reszerol-felajanlott-tagi

Ugyanakkor a cikk pont arról szólt, hogy lehet olyan formában is működtetni a Szövetkezetet, hogy az nem jogszabálysértő. "saját cégük gazdasági hasznának növelése érdekében" szófordulatot pedig pont az Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége használja, ahogy ez a cikkben is megjelenik.

Üdvözlettel

Rebeka N.

A cikk nagyon jó, hiánypótló e téren, bár véleményéhez és a szövetség elnökének álláspontjához lenne néhány hozzáfűzni valóm. Ön megalapozott jogi hivatkozásként közölt/kezelt egy szövetségi álláspontot. A tagi munkavégzés, csak az egyik (államilag támogatott) speciális formája a szociális szövetkezeten belüli munkavégzésnek. A kötelező személyes közreműködés munkavégzésre irányuló jogviszonyai ugyanúgy lehetnek az elfogadott tipikus és atipikus keretek is. A szociális jelleg alapvetően a megtermelt javaknak a szövetkezet belső, saját döntésén alapuló differenciált elosztást jelent a tagjai vonatkozásában. A törvény eredeti célját érintve nem munkalehetőségről (munkahelyteremtésről), hanem a munkafeltételek megteremtéséről szól. Ez nem ugyanaz. A részvétel egyéni döntés kérdése (Ön is lehet tagja ilyen szövetkezetnek, ), szociális rászorultság felmérése és a javak elosztása a szövetkezeté. A tagi munkavégzés állami támogatása szigorú kritériumhoz van kötve. Van egy differenciáltabb jellegű megközelítése az országos szövetségnek, a szociális rászorultságra, melynek a törvény társadalmi vitájában is hangot adott, de a törvénybe ez nem került bele. Egyetértek Önnel, hogy szociális szövetkezetek tipikus vagy atipikus formában foglalkoztatott munkavállalóinak kölcsönzésére ugyanazok a feltételek vonatkoznak , mint bármely más gazdasági társaságra. Az új munka törvénykönyvének szabályai ugyanúgy vonatkoznak erre a formára is. A visszakölcsönzés sem tiltott, ennek a cégformához nincs köze. Megemlítette a színlelt munkaszerződés lehetőségét. A jelenlegi szabályozás szerint, a szövetkezeti tagsági jogviszonyban , személyes közreműködéssel végzett tevékenység (amennyiben teljesíti az előírásokat) nem minősíthető ily módon. Munkaügyi megközelítésben a cikk kijelentései nem teljesen helytállóak. Egy struktúrális változtatás a gazdálkodó szervezetek saját döntése. Elfogadott gyakorlat az alvállalkozó bevonása. Az alvállalkozó szövetkezet is lehet. Szociális akár. Az ön által vázolt szituáció negatív színben tünteti fel ezt a jogviszonyt a (bármilyen) szövetkezet vonatkozásában.
A szociális szövetkezetek lehetnek nonprofit jellegűek is, az a meglátásom, hogy ez esetben van társadalmi feladata, míg egy ellenkező jogállású szövetkezetnél a tagok gazasági érdeke a befolyásoló tényező . Ebben a kontextusban az Ön által idézett szöveg "saját cégük gazdasági hasznának növelése" , mint negatív kijelentés nem értelmezhető (és érdekes, hogy Ön sem kérdőjelezte meg), hiszen itt pontosan ez a cél a tagok szempontjából.
A tagok nyilvános felhívás útján történő gyűjtése például kft.-nél is tiltott, amellet hogy ilyen tényállás a leírtakban nem valósul meg. Amennyiben egy (nem szövetkezeti) munkaerő-kölcsönző tesz ajánlatot valamely cégnek , hogy a (vissza) kölcsönzéssel segíteni tud a humánerőforrás-igény ingadozásának kiegyenlítésében, (ahogy az Mt. lehetővé teszi) az törvénytelen lenne? Nyilvános felhívásnak minősülne?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink