hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így csökkenthetők a költségek munkaügyi perben

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Jogismeret és pénz: ez a két dolog szükséges ahhoz, hogy a munkavállalók érvényesíteni tudják a jogaikat. Az első azt jelenti a gyakorlatban, hogy ismerniük kell azokat az előírásokat, amelyek meghatározzák, hogy pontosan mire is jogosultak. Ilyen lehet a munkajoggal összefüggésben a bérpótlék pontos mértéke, a jogérvényesítési határidők, a munkaviszony megszüntetésénél a végkielégítés szabályai vagy például jogellenes munkaviszony-megszüntetésnél az elmaradt munkabér számítására vonatkozó előírások. Jogaikat ugyanakkor csak abban az esetben tudják érvényesíteni a dolgozók, amennyiben ki tudják fizetni az azzal járó költségeket, melyek több forrásból is származhatnak. Ezeket, illetve ezek csökkentésének lehetséges módjait foglaljuk össze az alábbiakban.

A jogi képviselet költségei

A költségek elsőként jelentkező tételét a jogi képviselő (ügyvéd) költségei jelentik. Nem csupán azt a kihívást kell tehát legyőznünk, hogy megfelelő ügyvédet találjunk, hanem annak óradíját is ki kell tudni fizetni. Ez pedig nem olcsó mulatság, hiszen egy átlagos munkaügyi per – csupán az elsőfokú bíróság előtt – legalább két évig el fog tartani. A jogvitára pedig előre érdemes felkészülni, melynek két módja lehetséges: a szakszervezeti tagság, illetve a jogvédelem-biztosítás.

Amennyiben olyan szerencsés a munkavállaló, hogy szakszervezeti tagként pereskedik, a költségeket a szakszervezet fogja állni, illetve a jogi képviselőt is biztosítja. A munkavállalóknak azonban csupán a töredéke (körülbelül 6-8 százaléka) szakszervezeti tag. A másik megoldás a jogvédelem-biztosítás, melynek részletei felől érdemes a biztosítóknál érdeklődni. Valamelyik módozatot azonban feltétlenül érdemes igénybe venni, hiszen a dolgozó számára kedvezőtlen kimenetelű pereskedés (pervesztés) esetén nemcsak a saját költségek viselésére kötelezheti a munkavállalót a bíróság, hanem a per teljes költségét (például a másik fél jogi képviselete, illeték, egyéb költségek) ki kell fizetnie.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az illetékfizetésre, -kedvezményekre vonatkozó szabályokat.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink