hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Letiltás munkabérből: használja ki SZÉP-kártyáját, ne pénzt kérjen!

  • Lepsényi Mária adószakértő
2

Letilthatók-e a SZÉP-kártyán elhelyezett összegből is a magánszemély munkáltatónál kimutatott különféle tartozásai? – merült fel a kérdés olvasóink körében. A munkabérből történő levonásnak szigorú szabályai vannak, mutatjuk a választ a kérdésre.

Január 1-jétől a munkáltató által – kedvező közteher mellett – adható juttatások köre változik (szűkül), mivel ezen időponttól kizárólag az éves keretösszeget meg nem haladóan adott pénzösszeg és a SZÉP-kártya bármely alszámlájára (szálláshely, vendéglátás, szabadidő) adott juttatás minősül az szja-törvény 71. paragrafusa szerinti béren kívüli juttatásnak.

A pénzjuttatás éves keretösszege egész éves foglalkoztatás esetén 100 ezer forint. Ha a foglalkoztatás az év egészében nem áll fenn, az említett összegnek a foglalkoztatás időtartamával arányos része minősül éves keretösszegnek. Az éves keretösszeget meghaladóan adott pénzösszeg munkavállaló esetében bérjövedelemként adóköteles.

Mivel ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a magánszemély kézhez kaphatja (a számláján jóváírják) ezt az összeget, kérdésként merül fel, hogy a magánszemély munkáltatónál kimutatott különféle tartozásai miatt érvényesíthető-e a letiltás ezen összegre is.

A munkabérből történő levonásnak szigorú szabályai vannak, melyről a közelmúltban már olvashattak az Adózónán. A munka törvénykönyve (Mt.) és a bírósági végrehajtásról szóló törvény (Vht.) meghatározza a levonás eseteit, mértékét és sorrendjét.

OLVASSA EL korábbi cikkeinket a témában:
Minden, amit tudni kell a munkabérből történő letiltásról
Ha ezt az 5 példát megismeri, mindent tud a munkabérlevonásról

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 7. paragrafusának (1) bekezdése szerint a bírósági végrehajtás során a pénzkövetelést elsősorban

– a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adós rendelkezése alatt álló összegből, – az adós munkabéréből, illetményéből, munkadíjából,
– a munkaviszonyon, közfoglalkoztatási jogviszonyon, munkaviszony jellegű szövetkezeti jogviszonyon, közszolgálati, kormányzati szolgálati, állami szolgálati és közalkalmazotti jogviszonyon, szolgálati viszonyon, társadalombiztosítási jogviszonyon alapuló járandóságából, valamint
– a munkából eredő egyéb rendszeres, időszakonként visszatérően kapott díjazásából, juttatásából, követeléséből (a továbbiakban együtt: munkabéréből) kell behajtani.

Nincs akadálya azonban annak, hogy a pénz helyett a magánszemély SZÉP-kártyájára kérje az őt megillető juttatást, mivel az arra utalt összegre az előbbiekben említett szabály nem vonatkozik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Adózóna

Tisztelt Olvasónk!

Kérjük, hogy kérdését – az érintett cikkre, annak URL-jére hivatkozással – legyen szíves feltenni a kérdések és válaszok felületünkön, amelyet az oldal tetején található "Szakmai kérdése van? Tegye fel!" linkre kattintva érhet el.

Üdvözlettel és köszönettel: az adozona.hu szerkesztősége

shskft

Tisztelt Lepsényi Mária!

A cikkét úgy értelmezem, hogy a 2017-ben adható, 100 000 Ft-os pénzjuttatás összegére is lehet letiltást érvényesíteni. A 2016.11.10-én Dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász által írt cikkben ezt olvastam: "A Kúria döntése (Pfv.21499/2014/8. számú határozat) szerint ugyanis munkabérnek csak a munkavállaló részére kifizetett olyan pénzbeli juttatás minősül, amelyet szja-fizetési kötelezettség terhel." Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint a 100 000 Ft-os pénzbeli juttatásra a Kúria fenti döntése nem alkalmazható?
Tisztelettel:
Katona-Fazakas Tünde

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink