hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Karácsonyi jutalom: kötelező-e, ha korábban is adott a munkáltató?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

"A munkáltatónál évek óta bevett szokás, hogy pulykapénzt kapunk. November végén bejelentette a munkáltató, hogy idén ne számítsunk rá. A cég virágzik, árbevétele kiemelkedő. Jól gondolom, hogy ez így nem jogszerű eljárás?" – kérdezi olvasónk.

A kérdező jó érzékkel rátapintott a lényegre, azonban mielőtt a válaszra térünk, érdemes áttekinteni a jutalomra vonatkozó alapvető szabályokat.

Adni jó!

Ezt a kijelentést alátámasztó rendelkezést nem találunk a munka törvénykönyvében, azonban a jogszabály alapelvei és a széleskörű bírósági gyakorlat segít eligazodni az útvesztőben. A jutalomra való jogosultságot a felek kiköthetik a munkaszerződésben, rendelkezhet róla kollektív szerződés, de a munkáltatót saját egyoldalú szabályzata is kötelezheti annak fizetésére.

A munkáltató nem köteles jutalmazni, ha viszont mégis ajándékoz, akkor az egyenlő bánásmód követelményének bizonyíthatóan meg kell felelnie. Ez azt jelenti, hogy a jutalomkeret szétosztásánál differenciálhat a teljesítményre figyelemmel, de a munkaviszonytól független körülményeket nem mérlegelheti, így például nem teheti meg, hogy a római katolikusok kapnak jutalmat, míg a reformátusok nem, vagy a 30 év alattiak nem részesülnek belőle, az annál idősebbek viszont igen.

Ezzel szemben a Kúria jogszerűnek minősítette a munkáltató azon eljárását, amikor a jutalmat az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjba vonuláshoz kötötte, arra figyelemmel, hogy a jogosultság feltétele a munkaviszony megszűnése esetén az öregségi vagy rokkantsági nyugdíjjogosultság megszerzése volt (LB Mfv. II. 10.594/1999.).

A Kúria BH 2013. 348. számú ítélete arról szól, hogy a munkáltató diszkrecionális jogkörében eljárva díjazhatja a kiemelkedő vagy a rendkívüli munkateljesítményt, értékelheti a példamutató munkahelyi magatartást, a megbízhatóságot, de akár a rendszeres, megfelelő munkavégzést is. A jutalom mértékét szintén jogosult mérlegelni, az célszerűen az elért munkateljesítményen és annak minőségén kell, hogy alapuljon.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja a választ a feltett kérdésre!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink