hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy csokorban a nyári munkajogi változások

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Másfél évvel ezelőtt kezdődtek meg a szociális partnerek, valamint a kormányzat között azok a tárgyalások, melyeknek eredményeképpen idén nyáron változott a munka törvénykönyve. A legfontosabb változások – amelyeket az alábbiakban ismertetünk – több időpontban lépnek hatályba.

2017. január 1. napjától bevezetésre kerül az úgynevezett kompenzáló pihenőidő, melynek értelmében: amikor a munkavállaló napi munkájának befejezése, valamint a következő napi munkakezdés között 11 óránál rövidebb a pihenőidő, a különbséget a következő napi pihenőidőhöz hozzá kell adni. Ennek értelmében a napi pihenőidő két nap átlagában minden esetben 11 óra lesz. A törvény továbbra is meghatározza, hogy mely esetekben lehetséges a napi pihenőidő csökkentése legfeljebb 8 órára, mely felsorolásból a készenléti jellegű munkakör kikerül. Csökkentett mértékű napi pihenőidő így az osztott munkaidőben, a megszakítás nélküli, a több műszakos vagy az idényjellegű tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállaló esetében lesz a jövőben alkalmazható. A várandósság idején közölt munkáltatói felmondás viszont már 2016. június 18. napjától a várandóság közlését követő 15 napon belül visszavonhatóvá vált. Ezzel megszűnt az a jogbizonytalanság, melyet az Alkotmánybíróság azon döntése okozott, mely szerint a munkavállaló a várandósságának a felmondást megelőző közlésére nem köteles.

Ezzel egyidejűleg ugyanakkor a felmondási tilalom az apára is kiterjesztésre került, amennyiben a gyermekvállalás céljából kivett fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi. A munkaidő-beosztással összefüggésben elsősorban a köztulajdonban lévő munkáltatókra tekintettel 2016. június 18. napjával hatályon kívül helyezésre került az a szabály, mely szerint amennyiben a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló számára vasárnap rendes munkaidő került beosztásra, abban az esetben az azt megelőző szombatra rendes munkaidő nem osztható be.  Végezetül 2016. június 18. napjától kissé változik a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályozás (Mt.209.§), valamint a kiküldött munkavállalókra vonatkozó szabályozás is (Mt.297.§). Utóbbira tekintettel a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény 2016. július 8. napjával jelentősen kibővült.

A jogalkotó a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló szabályozás hatályba léptetésével bevezette, majd pedig annak hatályon kívül helyezésével megszüntette a vasárnapi munkavégzésért bizonyos körülmények között járó, emelt mértékű vasárnapi pótlékot. A kormányzat őszre ígéri a szociális partnerekkel történő további konzultációt.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy többet megtudjon a vasárnapi pótlékról, a munkavédelemi törvényről, a munkavédelmi képviselő és arról, mikor és mennyi közigazgatási bírságra számíthatnak a szabályszegők!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyi iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink