hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családtag, haver segítene otthon, a cégben? Mutatjuk, hogyan lehet

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Amikor az üzlet tulajdonosa kiugrik 1-2 órára elintézni az ügyes-bajos dolgait, ráhagyhatja-e a fiára a boltot, vagy addig be kell zárnia? Segíthet-e szívességből egy barát több napon át szüretelni? Jogszerű-e, ha az ismerősöm nem munkaviszony keretében, de segédkezik a házam alapozási munkáiban tűzifáért cserébe? Hogyan lehet családtagot foglalkoztatni? Mikor beszélünk munkaviszonyról, mikor létesíthető megbízási jogviszony?

A legizgalmasabb hétköznapi munkaügyi kérdések egyike, hogy családtag vagy akár egy barát, ismerős hogyan segíthet be otthon vagy a vállalkozásban jogszerű formában. Ennek azért van jelentősége, mert a munka törvénykönyve (Mt.) nem tesz különbséget hozzátartozói, rokoni kapcsolat között, a rendelkezéseit ettől függetlenül is be kell tartani, ezt pedig a munkaügyi felügyelet ellenőrzi.

Szívességi munka

A legegyszerűbb eset, amikor a segítségre munkabér és mindenféle egyéb ellenszolgáltatás nélkül kerül sor, önkéntesen. Amennyiben a munkavégzésre csak alkalomszerűen kerül sor, szívességi vagy kaláka munkáról beszélünk, ahol a munkavégzés alapja nem egy visszterhes szerződéses kötelem, hanem jó baráti vagy családi kötelék. (Eredete Erdélybe vezethető vissza, a kaláka szó ugyanis közös munkát jelentett, amikor az emberek ellenszolgáltatás nélkül, egymás megsegítésére dolgoztak. Ilyen volt a fonó, az építkezés vagy a terménybehordás.)

Ha azonban a munkavégzésre rendszeresen vagy díjazásért cserébe kerül sor, már munkaviszonyról beszélünk, annak minden tartalmával, előírásaival együtt, beleértve a járulékfizetési kötelezettséget is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben tovább részletezzük a szívességi munka ismérveit, valamint a munkaviszonyra, illetve a megbízási jogviszonyra vonatkozó kitételeket.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Járulékfizetés táppénz alatt

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink