hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hasznos szempontok munkaviszony megszüntetéséhez

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkaviszony tekintetében – annak létesítését leszámítva – a megszüntetés szabályai rendelkeznek a legnagyobb súllyal. Írásunkban ezért olyan tipikus szempontokat mutatunk be, melyek figyelembevétele a jogszerűség érdekében feltétlenül szükséges. Nem érdemes ugyanis a feleknek szükségtelenül hosszas jogvitába keveredniük, ha az kellő gondossággal akár elkerülhető is lenne.

Amikor a munkavállaló fejvesztve menekül

A munkaerőhiány következtében a munkavállalók munkaerőpiaci helyzete lényegesen kedvezőbb, mint a korábbi években. Egyrészt javulnak a kereseti viszonyok, másrészt pedig a munkakörülmények javításában is eredményesebben tudnak fellépni.

Ezek a változások azonban sok esetben nem kellő körültekintésre ösztönzik a munkavállalókat. Gyakran előfordul ugyanis, hogy a munkavállaló jobb állásajánlat birtokában a munkáltatójától fejvesztve kíván távozni és ehhez keres eszközöket.

Egyre szaporodó számú esetben például azonnali hatályú felmondással élnek annak ellenére, hogy annak nem állnak fenn a feltételei. A munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással ugyanis kizárólag abban az esetben szüntetheti meg, ha a munkáltató a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Az azonnali hatályú felmondás jogát ráadásul csupán az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül lehet gyakorolni. A jogszerű azonnali hatályú felmondáshoz az szükséges tehát, hogy a munkáltató valamely alapvető kötelezettségét szegje meg, melyre példa lehet a munkabérfizetés elmulasztása vagy a munkavédelmi kötelezettségeinek a megszegése.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen tipikus jogsértéseket követnek még el a munkavállalók és a munkáltatók!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink