hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy jó ok a felmondásra

  • adozona.hu

A pénzintézet mint munkáltató jogszerűen alkalmaz a számlavezetési feladatokat ellátó munkavállalóval szemben azonnali hatályú felmondást, ha a munkavállaló munkaidején kívül más által rábízott számlával sajátjaként rendelkezik – a Kúria döntése.

A perbeli, Mfv. I. 10.301/2016. számú ügyben a munkavállaló felperes az alperesi pénzintézetnél állt munkaviszonyban, 2014. február 1-jétől számlavezetési vezető-tanácsadó munkakörben, csoportvezetőként dolgozott. Feladata volt az engedélyezési, számlavezetési, hitelezési, értéktárvezetési munka ellátása, továbbá a fiókvezetőt annak távollétében helyettesítette.

A felperes számlatulajdonosként 2013. szeptember 25-én osztálypénz számla szerződést kötött gyermeke szakközépiskolai osztályának a nevében, a számla egyenlegéről, a be- és kifizetésekről a szülői értekezleteken számolt be, mellyel összefüggésben hiányosságot nem állapított meg a szülői közösség.

Az alperes funkcionális ellenőre 2014. decemberében vizsgálatot tartott a felperes munkavégzési helyén, amelynek eredményeként megállapította, hogy a felperes az osztálypénz számlájáról négy alkalommal magáncélú kifizetéseket és átutalásokat végzett összesen 33 545 forint összegben, majd 2014. augusztus 1-jén a saját számlájáról visszautalt az osztálypénz számlára 29 000 forintot.

Az alperes 2014. december 30-án kelt azonnali hatályú felmondással a felperes munkaviszonyát a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 78. § (1) bekezdés b) pontjára (a munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi) való hivatkozással megszüntette.

Az indokolás szerint az osztálypénz számla négy esetben történt magáncélú használata az erkölcsi feddhetetlenség megkérdőjelezése mellett olyan magatartás tanúsításának minősül, amely a munkaviszony további fenntartását lehetetlenné teszi a munkavállaló iránti bizalomvesztés következtében.

A felperes módosított keresetében a jogellenes munkaviszony megszüntetés következményeként a felmondás időpontjától 2015. október 31-éig terjedően kártérítésként elmaradt munkabére, valamint 2 havi végkielégítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

Az első fokon eljárt bíróság megállapította, hogy az azonnali hatályú felmondás jogellenes, és kötelezte az alperest a felperes javára elmaradt jövedelem és végkielégítés megfizetésére, míg a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet akként változtatta meg, hogy a felperes keresetét elutasította.

A Kúria megállapította: a törvényszék jogszabálysértés nélkül indult ki döntése meghozatalakor abból a tényből, hogy az alperes az azonnali hatályú felmondást az Mt. 78. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással szüntette meg, ezért nem az a) pontban foglalt három együttes feltétel meglétét (lényeges munkaköri kötelezettség jelentős mértékű szándékos, vagy súlyos gondatlansággal történő megszegését) kellett az alperesnek a perben bizonyítania, hanem olyan, a felperes által tanúsított magatartást, amely a munkaviszonya fenntartását lehetetlenné tette.

Ezért szükségtelen volt az elsőfokú ítéletben a munkaköri kötelezettségszegés hiányát megállapítani, a bizonyítékok mérlegelése alapján pedig jogszerűen mellőzte a törvényszék azon megállapítást az elsőfokú ítéletből, hogy a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő magatartást a felperes nem tanúsított.

Téves a felperes azon érvelése, hogy az azonnali hatályú felmondásban neki felrótt, az általa kezelt osztálypénz számláról négy alkalommal magáncélú kifizetések és átutalások teljesítése miatt a jogviszonya nem volt az Mt. 78. § (1) bekezdés b) pontja alapján azonnali hatállyal megszüntethető. A felperes által tanúsított munkaidőn kívüli magatartás értékelésekor a munkaköre jellegére, a munkáltató szervezetében elfoglalt helyére tekintettel helyes a törvényszék álláspontja, miszerint a felperes eljárása ténylegesen alkalmas volt a munkaviszony céljának veszélyeztetésére, ezért a munkáltató által alkalmazott azonnali hatályú felmondás intézkedés megfelelt az Mt. 78. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak.

Forrás: Kúria Sajtó

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink