hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Dolgozó kismamák: amit megtehet a munkáltató, és amit nem

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkavállalónak akkor sem egyszerű a helyzete, amikor várandós, ha pedig a gyermek megszületését követően újra munkába kíván állni, szintén akadályokba ütközhet. Próbaidő alatt nincs védelem, ilyenkor nehéz titkolni a terhességet, azonban a legnehezebb babavárás idején munkát találni. Az Mt. védelmi szabályai megfelelőek, jóhiszemű és tisztességes munkáltatók mellett tökéletesen betöltenék rendeltetésüket.

Nincs bejelentési kötelezettség, de…

A munkavállaló nem köteles bejelenteni a munkáltatója felé, ha babát vár, mégis vannak olyan esetek, amikor kénytelen jelezni, hiszen ezen tény ismeretében tudja érvényesíteni a munkáltató a védelmet jelentő garanciális szabályokat. Így például azt, hogy nem oszthatja be éjszakai munkára a kismamát, nem rendelhet el túlórát, vagy nem foglalkoztathatja vegyi anyagok mellett.

Ehhez kapcsolódó, a kismama védelmét szolgáló rendelkezés, hogy az egészségi állapotának megfelelő munkakört kell felajánlani neki, ha várandóssága megállapításától gyermeke egyéves koráig – munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény alapján – a munkakörében nem foglalkoztatható (például cipelnie kell, sugárzásnak kitett helyen dolgozik). Az eredmény kétféle lehet:

– Ha van felajánlható munkakör, a kismama ennek megfelelő alapbérre jogosult, amely a munkaszerződés szerinti alapbérénél kevesebb nem lehet. Ha azonban a munkavállaló ezt a munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el, fel kell menteni a munkavégzés alól, és erre a tartamra díjazásra sem jogosult.

– Sok esetben előfordul azonban, hogy a munkáltatónál nincs megfelelő munkakör, ekkor a kismamát szintén fel kell menteni a munkavégzés alól, mely tartamra az alapbére illeti meg.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a kismamamák foglalkoztatásával összefüggő munkajogi szabályokat!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabér csökkentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink