hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérfizetés euróban, dollárban, egyéb valutában: kinek lehetséges?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munka törvénykönyve kötelező jelleggel írja elő, hogy magyarországi munkavégzés esetén a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni. Mi történik, ha mégis abban állapodnak meg a felek, hogy a munkavállaló például euróban kapja meg a munkája ellenértékét? Miben tér el a külföldön történő munkavégzés, illetve az ügyvezető helyzete? Ki viseli a munkabér utalásának költségét?

A külföldi tulajdonú anyacég gyakran szorgalmazza, hogy a tulajdonában álló magyarországi székhelyű cége a munkabért az anyacég országa szerinti pénznemben fizesse meg a dolgozók részére. Erre azonban nincs lehetőség, mivel a munka törvénykönyve (Mt.) szerint a munkabért – azaz az alapbért, a bérpótlékot és az egyéb bérelemeket is – forintban kell megállapítani és kifizetni. Ugyanakkor annak nincs kizáró oka, hogy a munkavállaló béremelésének mértékét az adott valuta forintegyenértékének változásától tegyék függővé a felek.

Ha a munkaszerződésben mégis külföldi pénznem szerepelne a munkabér, az erre vonatkozó megállapodás érvénytelen lenne. Ennek az a következménye, hogy a munkabért forintban kikötöttnek kell tekinteni, és így kell megállapítani. A külföldi pénznemet a munkaszerződés megkötésekor érvényes MNB-árfolyam alapján forintösszegre kell átszámítani, ez minősül a munkaszerződésben kikötött és az Mt. 154. paragrafus (1) bekezdésének megfelelő, forintban megállapított munkabérnek.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, kikre nem vonatkozik ez a szabály, és részletezzük a bérkifizetésre vonatkozó szabályokat, külön kitérve a készpénzes fizetésre.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink