hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alkalmi munkavállalója öt napnál tovább dolgozik? Ezt kell tennie

  • adozona.hu

Milyen következményekkel kell számolnia a munkáltatónak, ha alkalmi munkavállalóként bejelentett dolgozója – előre nem látható okok miatt – 5 napnál hosszabb idő alatt tudja elvégezni a munkáját? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

"Fuvarozó cég alkalmaz beugró sofőrt. Alkalmi munkavállalóként bejelenti 5 napra, de a fuvarból nem ér haza az 5. napon. A követő napokra milyen jogviszony szerint kell jelenteni: megbízás vagy munkaviszony? Csak a követő napokra, vagy az egész jogviszonyt át kell jelenteni (minősíteni)? 3. Ha az alkalmi munkabére 595 forint/óra, a követő napokra járó munkabérét vagy megbízási díját miként kell meghatározni?" – kérdezte olvasónk.

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény (Efo tv.) 8. § (4) bekezdése szerint, ha a munkáltató a meghatározott létszám-, kereseti-, illetve időkorlátok túllépésével létesít, illetve tart fenn az Efo tv. szerinti munkaviszonyt, attól a naptól, hogy a meghatározott feltételek nem teljesülnek, a munkáltató a munkavállalóira nem alkalmazhatja a kedvezményre vonatkozó rendelkezéseit.

A munkáltató az általános adózási szabályokat köteles továbbá alkalmazni az előzőek szerinti feltételek megsértése feltárásának időpontjától annyi ideig, ameddig a kedvezményt jogosulatlanul alkalmazta.

Azaz az általános szabályt kell alkalmazni, mely szerint az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott személy utáni személyi jövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettségekre a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, illetve a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

A törvény kizárólag arról rendelkezik, hogy az időbeli korlát túllépése esetén a kedvező adózási szabályok nem vehetők igénybe, külön rendelkezést a munka törvénykönyve (Mt.) sem tartalmaz (az 5. napon túli időszak semmiképpen sem minősül megbízási jogviszonynak).

Így ezen logika alapján határozott időre létesített munkaviszonyról lesz szó azzal, hogy a kedvezmények az 5. munkanapon túl nem érvényesíthetők. Álláspontom szerint a további időszakra alkalmazni kell a kötelező legkisebb munkabérre, illetve a garantált bérminimumra vonatkozó rendelkezéseket.

Legalábbis ez vezethető le a vonatkozó törvényi rendelkezésekből. Meg kell jegyezni azonban, hogy a jogszabályok nem fogalmaznak meg egyértelmű szabályokat az olvasó kérdésében megfogalmazott helyzetre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Órabéres dolgozók ünnepnapi távolléti díja

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Union belüli jövedelem adózása, árfolyama?

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink