hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Be kell tanítanunk utódunkat? – a munkavállaló felmondásáról

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Milyen módon szüntetheti meg munkaviszonyát a munkavállaló? Mit takar a munkakörátadási és az elszámolás kötelezettség? Be kell-e tanítani az átadott ügyek vitelére az utódot? Hogyan kell eljárnia a munkáltatónak? Kell-e és milyen esetben végkielégítést fizetni? Mi adhat alapot a dolgozó azonnali hatályú felmondására? – íme egy pár fontos, a munkaviszony megszüntetése kapcsán felmerülő kérdés. Mutatjuk a válaszokat.

Míg a határozatlan időtartamú munkaviszonyt a munkavállaló indokolás nélkül szüntetheti meg, addig a határozott idejű jogviszony-megszüntetés indoka csak törvényben meghatározott lehet.

Mindkét esetben a dolgozó köteles a felmondási idő alatt is eleget tenni rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének. Ha ezt elmulasztja, jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt.

A munkavállalói azonnali hatályú felmondás közlésével a munkaviszony nyomban megszűnik, jogszerű indokolás esetén a munkavállalót végkielégítés és felmondási időre járó távolléti díj illeti meg.

Határozatlan időtartamú munkaviszony felmondása

Határozatlan időtartamú munkaviszony esetén a munkáltató köteles indokolni a felmondását (kivéve a nyugdíjas, illetve a vezető állású munkavállaló esetét).

Ezzel szemben a munkavállalót ilyen kötelezettség nem terheli. Annyi teendője van csupán, hogy a felmondást írásba foglalja és a munkáltatói jogkört gyakorló szervvel vagy személlyel közölje.

A bírói gyakorlat alapján az is megfelelő, ha a munkáltató olyan szervével – pl. a HR osztállyal – veteti át a dolgozó a felmondást, amelynek feladatkörébe tartozik a nyilatkozatnak a munkáltatói jogokat gyakorló tudomására hozatala.

Postai úton is közölhető a felmondás ajánlott, tértivevényes levél útján, amennyiben a munkavállaló a szabadságát tölti vagy keresőképtelen. (Ha éppen dolgozik, ez kissé életidegen lenne, de például előfordulhat olyan eset, hogy a munkáltató megtagadja az átvételt és ezt a dolgozó nem tudja tanúkkal igazolni, ilyenkor marad a postai út.)

Ha a munkavállaló él felmondással, nem jogosult végkielégítésre, a felmondási ideje pedig főszabály szerint 30 nap, melynek teljes tartamát köteles munkában tölteni, kivéve, ha a munkáltató felmenti a munkavégzés alól.

Mivel a felek a 30 napos felmondási időtől a munkaszerződésben eltérhetnek (a leghosszabb tartam 6 hónap lehet), a felmondás közlése előtt mindenképpen meg kell nézni a munkaszerződés ide vonatkozó részét.

A másik lényeges szabály, amire ügyelni kell, hogy nem kötöttek-e a felek az Mt. 65. § (2) bekezdése szerinti megállapodást. Ennek a lényege, hogy a munkaviszony legfeljebb a kezdetétől számított 1 évig nem szüntethető meg felmondással. Ebben az esetben ennek elteltéig nem tud jogszerű felmondással élni a dolgozó (és természetesen a munkáltató sem).

Határozott időtartamú munkaviszony megszüntetése felmondással

A határozatlan időtartamú munkaviszonnyal ellentétben, ha a munkavállaló a határozott időtartamú munkaviszonyt kívánja megszüntetni, indokolási kötelezettség terheli.

Ez az indok azonban nem lehet bármi: csak olyan lehet, ami számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy a körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.

Ilyen elsősorban a munkavállaló magánéleti, személyi, családi körülményeiben bekövetkezett ok (pl. a családjával külföldre költözik, hozzátartozóját kell ápolnia hosszabb időtartamra), továbbá a munkavállaló egészségi állapotával kapcsolatosan felmerült ok.

Ha ilyen ok nem áll fenn, akkor a munkavállaló nem tud felmondással élni.

Ha a munkáltató ezen indokokat vitatva munkaügyi bírósághoz fordul, kérve a jogellenes munkaviszony-megszüntetés megállapítását és jogkövetkezményei alkalmazását, a munkavállaló köteles bizonyítani a megjelölt felmondási ok valóságát és okszerűségét. Ezért rendkívül fontos, hogy mi kerül az indokolásba.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a felmondási idő tartama alatti szabadságra, a munkakör átadására, az azonnali hatályú felmondásra és a közös megegyezésre vonatkozó főbb szabályokat!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A HVG Munkajog 2017 konferenciáján első kézből tudhat meg mindent a legfrissebb változásokról, dr. Pál Lajos tolmácsolásában! A részletekért kattintson.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink