hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Korrekciók a kivában: itt van a hivatalos jogértelmezés

  • adozona.hu

Miként kell értelmezni a kiva korrekciójára a 2015. január 1-jétől hatályos pontosításokat? Erről adott ki közleményt az NGM és a NAV.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény [Katv.] 20. § (13) bekezdés a) pontjának 2014. december 31-éig hatályos rendelkezése szerint: a pénzforgalmi szemléletű eredmény meghatározása során figyelmen kívül kell hagyni az olyan bevételt, kiadást, amelyet az adózó az adóévet megelőző időszakra vonatkozó eredmény-kimutatásában bevételként, ráfordításként számol el.

E szabály – a társasági adóalanyiságról a kisvállalati adó (kiva) szerinti adózásra áttéréshez kapcsolódó előírásként – azt célozta, hogy kizárólag csak a kivára történt áttérést megelőző időszakban teljesített ügyletek esetén kerüljenek alkalmazásra a korrekciók, az áttéréskor vevőkövetelésként (csökkentés), illetve szállítói tartozásként (növelés) nyilvántartott tételeknek a kiva alanyiság időszaka alatt rendezett összegével.

Ha az adózó a 2013. és a 2014. évben is a kiva hatálya alá tartozott, akkor a 2013. év előtt (bármikor) teljesített ügyletből eredő, az áttéréskor vevőkövetelésként, illetve szállítói tartozásként kimutatott tételek miatt, – amelyeket a kiva hatálya alatt (bármikor) rendeztek, illetve rendeznek pénzügyileg – alkalmazni kell a korrekciót, mivel ezeket indokolt a kiva alapjánál semlegesíteni. Két kivás adóév (például 2013. és 2014. év) viszonylatában azonban – amikor a kivás adóév alatt teljesített ügyletek ellenértéke egy későbbi kivás adóévben kerül kiegyenlítésre – ilyen indok nem áll fenn, hiszen ilyenkor a pénzügyi rendezés befolyásolja az adóalapot, ezért korrekciót nem kell/nem lehet alkalmazni; a pénzforgalmi szemléletű eredmény meghatározása során nem merül fel „figyelmen kívül hagyandó” bevétel, kiadás.

A Katv. hivatkozott rendelkezésének 2015. január 1-jétől hatályos pontosítása változatlanul az áttéréskor fennálló, említett tételek kiva alatti rendezését célozza; ezt támasztja alá a törvényi indokolás is, amely szerint jogtechnikai módosítás keretében változott a megfogalmazás az adóalanyiság időszakát megelőző időszakra vonatkozóan. Nincs tehát abban változás, hogy csak a kivára áttérést megelőző időszakban teljesített ügyletek kapcsán áttéréskor vevőkövetelésként, szállítói tartozásként kimutatott tételek kiva alanyiság időszaka alatt rendezett összegével kell alkalmazni a csökkentő, illetve növelő korrekciós tételt. Nincs változás továbbá abban sem, hogy alkalmazandó a korrekciós előírás a teljes, kiva alanyiságot megelőző időszakra vonatkozóan, függetlenül attól, hogy az így keletkezett vevőkövetelés, szállítói tartozás a kiva alanyiság melyik adóévében kerül rendezésre; az érintett adóévi pénzforgalmi szemléletű eredménynél szükséges azt „figyelmen kívül hagyni”.

[Nemzetgazdasági Minisztérium 21112/2015. – NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 2218391817/2015.]

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink